3 ming 923 ariza, shikoyat va taklif qanoatlantirildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qashqadaryo viloyatidagi Xalq qabulxonalariga o‘tgan davr mobaynida fuqarolar va xo‘jalik yurituvchi subyektlardan 15 ming 851 ariza, 2 ming 185 shikoyat, 158 taklif kelib tushgan. Ularning 3 ming 923 tasi qanoatlantirilib, 613 tasi rad etilgan. 11 ming 914 tasiga tushuntirish berilib, 1 ming 744 tasi tegishli tartibda o‘rganib chiqilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti devonining Fuqarolarning huquqlarini himoya qilish, jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlashni nazorat qilish va muvofiqlashtirish xizmati mas’ul xodimlari, turli vazirliklar, davlat va jamoat tashkilotlari rahbarlari ishtirokida o‘tkazilgan sayyor qabullarda ham aholining ko‘plab murojaatlari o‘rganilib, aksariyati joyida hal etildi.
G‘uzor, Nishon va Dehqonobod tumanlaridan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Virtual va joylardagi Xalq qabulxonalariga murojaat qilgan fuqarolar bilan yuzma-yuz muloqotda Qashqadaryo viloyati hokimining o‘rinbosarlari, viloyat boshqarma va tashkilotlari, huquqni muhofaza qilish idoralari rahbarlari, tumanlar hokimlari, davlat va jamoat tashkilotlari mutasaddilari ishtirok etdi.
Aholidan kelgan murojaatlar sohalar bo‘yicha o‘rganilganda, ularning asosiy qismi uy-joy olish, uy-joy qurish uchun yer ajratish, moddiy yordam, ish haqi, pensiya, bolalar nafaqasi, bank-moliya, soliq, sud va sud qarorlari ijrosi, bandlik, kommunal xo‘jaligi, yo‘llarni ta’mirlash, ta’lim va tibbiyot sohalari, elektr, gaz ta’minoti, transport va yo‘lovchi tashish xizmatlari, tadbirkorlikka oid masalalar ekani ayon bo‘ladi.
G‘uzor tumanidagi Eshonquduq transport kasb-hunar kollejida bo‘lib o‘tgan sayyor qabulda har bir murojaat diqqat bilan tinglanib, ularni hokimlar, masalaga daxldor boshqarma, tashkilot va korxonalar rahbarlari ishtirokida bartaraf etish choralari ko‘rildi. Aksariyat murojaatlarda keltirilgan inson huquqlarining buzilishi holatlari va boshqa ijtimoiy-iqtisodiy muammolar o‘z joyida hal etildi. Ma’lum muddat, ya’ni atroflicha o‘rganish taqozo etiladigan murojaatlar bo‘yicha tegishli mutasaddilarga topshiriqlar, murojaat egalariga huquqiy tushunchalar berildi.
– Nishon tumanidagi 23-umumta’lim maktabida O‘zbekiston yoshlar ittifoqining boshlang‘ich tashkiloti yetakchisi bo‘lib ishlayman, – deydi Bahrom Bozorov. – Qishlog‘imizda ilmga chanqoq yoshlar ko‘p. 82 nafar yosh tuman markazidagi kasb-hunar kollejlariga qatnab o‘qiydi. Ular kollejga borish uchun ancha vaqt va mablag‘ sarflaydi. Bu muammo ko‘pchilik oilalarning noroziligiga sabab bo‘lmoqda. Shu bois o‘quvchilarga birorta avtobus ajratilishini so‘rab, Prezidentimizning Virtual qabulxonasiga murojaat qilgan edim. Bugungi sayyor qabulda bu muammo yechimini topadigan bo‘ldi. Tuman hokimining o‘zi bu masalani chuqur o‘rganib, hal etib berishga va’da qildi.
– Qishlog‘imiz cho‘l hududda joylashgani bois ichimlik suvi doim muammo bo‘lib kelgan, – deydi Dehqonobod tumani Otqamar qishlog‘idan Kenja Jumayev. – Qishlog‘imizda 4 mingga yaqin aholi yashaydi. Shuncha odam 40 kilometr masofadan tortib kelingan quvurdan suv ichardi. Ammo keyingi paytlarda quvurning yuqori qismida noqonuniy suv olishlar nihoyatda ko‘payib ketgani uchun qishlog‘imizga suv kelmay qoldi. Hozir suvni qimmat narxda maxsus mashinalarda tashib keltiryapmiz. Bu muammo yuzasidan bir necha yil davomida murojaat qilmagan tashkilotimiz qolmadi. Hech biridan ijobiy javob ololmadik. Oxiri Prezidentimizning Virtual qabulxonasiga murojaat qildik. Bugun sayyor qabulda mutasaddilar dardimizni eshitib, ichimlik suvi muammosini hal etib beradigan bo‘ldi.
– Bir necha yil avval yaxshi niyatlar bilan tadbirkorlikni boshlagan edim, – deydi g‘uzorlik Shohrux Salimov. – Farmatsevtika mutaxassisi bo‘lganim bois ijaraga joy olib, xususiy dorixona ochdim. O‘zimni biroz tiklab olgach, yer olib bino qurishni maqsad qildim. Bundan uch yil avval tuman markaziy shifoxonasiga yaqin joydan bir sotixga yaqin yer olib, belgilangan tartibda rasmiylashtirdim. Keyin bino qurilishi bo‘yicha ishlarni boshlab yubordim. Ammo o‘sha mahallada yashaydigan bir guruh fuqarolar bunga qarshi chiqdi. Yoz-yoz boshlandi. Ish sudda ko‘rilib, mening foydamga hal bo‘ldi. Yana ishni boshladik. Biroq yana shu holat takrorlandi. Yana qurilish to‘xtadi, yana sud, yana mening foydamga chiqarilgan qaror... Ishonasizmi, uch yildan buyon ahvol shu. O‘tgan davrda 11-marta sud majlisi bo‘ldi va hammasi mening foydamga qaror chiqardi. Lekin, ahvol o‘zgarmayapti. Shu bois Prezidentimizning Virtual qabulxonasiga amaliy yordam so‘rab murojaat qildim. Mas’ullar muammoni o‘rganib, adolatli qaror chiqarishga va’da berishdi. Umid qilamanki, bu gal ishlar yaxshi tomonga o‘zgaradi.
Xuddi shunday sayyor qabullar Shahrisabz va Chiroqchi tumanlarida ham bo‘lib o‘tdi. Sayyor qabullar davomida imkoniyati cheklangan va ijtimoiy himoyaga muhtoj fuqarolarga nogironlik aravachasi va tikuv mashinalari hadya qilindi.

Выездной прием в Кашкадарье
В Народные приемные Президента Республики Узбекистан в Кашкадарьинской области за прошедший период поступило от граждан и хозяйствующих субъектов 15851 заявление, 2185 жалоб, 158 предложений. Из них 3923 удовлетворены, по 613 обращениям отказано. По 11914 обращениям даны разъяснения, 1744 изучаются в установленном порядке.
Во время выездных приемов, которые проходят при участии ответственных работников Службы по защите прав граждан, контролю и координации работы с обращениями физических и юридических лиц аппарата Президента Республики Узбекистан, различных министерств, государственных и общественных организаций, также изучается множество обращений граждан и большая часть решается на месте.
Во встрече лицом к лицу с гражданами из Гузарского, Нишанского и Дехканабадского районов, обратившихся в Виртуальную приемную и Народные приемные Президента Республики Узбекистан на местах, участвовали заместители хокима Кашкадарьинской области, руководители областных управлений и организаций, правоохранительных органов, хокимы районов, ответственные лица государственных и общественных организаций.
При изучении поступивших от населения обращений по отраслям было выявлено, что большая часть из них касается вопросов получения жилья, выделения земли для строительства жилья, материальной помощи, выплат заработной платы, пенсий, детских пособий, банковско-финансовой, налоговой, судебной сферы и исполнения судебных решений, вопросов занятости, коммунального хозяйства, ремонта дорог, сферы медицины и образования, электро-, газообеспечения, транспортных услуг и пассажироперевозок, предпринимательства.
В ходе выездного приема, состоявшегося в Эшонкудукском транспортном профессиональном колледже Гузарского района, каждое обращение было внимательно выслушано и совместно с хокимами, ответственными управлениями, организациями и предприятиями были приняты меры по решению выдвинутой проблемы. Затронутые в большинстве обращений случаи нарушения прав человека и другие социально-экономические проблемы решены на месте. По обращениям, требующим всестороннего изучения, были даны поручения ответственным лицам и правовые консультации авторам обращений.
– Я работаю лидером первичной организации Союза молодежи Узбекистана в общеобразовательной школе №23 Нишанского района, – говорит Бахром Бозоров. – В нашем селе много молодежи, стремящейся к знаниям. 82 юноши и девушки ездят учиться в профессиональные колледжи в районном центре. Для этого требуется немало времени и денег. Это вызывает недовольство во многих семьях. В этой связи я обратился в Виртуальную приемную Президента нашей страны с просьбой о выделении автобуса учащимся. На нынешнем выездном приеме эта проблема была рассмотрена. Хоким района обещал всесторонне изучить и решить проблему.
– Наше село расположено в степной зоне и поэтому всегда остро стоит вопрос обеспечения питьевой водой, – говорит Кенжа Жумаев из кишлака Откамар Дехканабадского района. – В кишлаке проживает около 4 тысяч жителей. Все мы пили воду из водопровода протяженностью 40 километров. Однако в последнее время на верхней части трубы участились случаи незаконного забора воды, и вода не доходит до нашего села. В настоящее время мы поставляем воду машинами, что обходится недешево. За последние несколько лет по этой проблеме мы обращались во все организации. Нигде не смогли получить положительного ответа. В конце концов, обратились в Виртуальную приемную Президента нашей страны. Сегодня на выездном приеме ответственные лица выслушали нашу проблему и обещали ее решить.
– Несколько лет тому назад я приступил к предпринимательской деятельности с благими намерениями, – говорит Шохрух Салимов из Гузарского района. – По образованию я фармацевт, арендовал здание и открыл частную аптеку. Когда дела немного наладились, решил получить земельный участок и построить здание. Для этого три года тому назад получил землю около одной сотки рядом с районной центральной больницей и оформил ее в установленном порядке. Затем приступил к строительству здания. Однако группа жителей этой махалли выступила против, начали писать жалобы в различные инстанции. Дело было рассмотрено в суде и решено в мою пользу. Опять приступили к работе. Однако ситуация повторилась. Опять приостановили стройку, состоялся суд, который вынес решение в мою пользу... Верите, так продолжается уже три года. За прошедший период состоялось 11 судебных заседаний, и на всех принято решение в мою пользу. Однако ситуация не улучшается. Поэтому я обратился в Виртуальную приемную Президента нашей страны с просьбой об оказании практической помощи. Надеюсь, что теперь все изменится к лучшему.
Такие же выездные приемы проходят в Шахрисабзском и Чиракчинском районах. В ходе выездных приемов гражданам с ограниченными возможностями и нуждающимся в социальной защите лицам вручаются инвалидные коляски и швейные машинки.