Hindistonning “Apollo” klinikasi shifokorlari Namanganda
Hindistonning “Apollo” klinikasining bir guruh mutaxassislari Namangan viloyati tibbiyot muassasalarida bemorlarni qabul qildi va mahalliy shifokorlar bilan tajriba almashdi.
Dehli shahridagi mazkur tibbiyot muassasasi xalqaro departamenti direktori, professor Munir Ahmad va klinika bosh kardiologi Vipul Roy Yangiqo‘rg‘on tumani ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikasida teri-tanosil kasalliklari va yurak xastaligidan aziyat chekayotgan 200 ga yaqin bemorni chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkazdi.
– Ilgari nafaqat xorijlik, balki viloyat markazidagi tibbiyot muassasalari shifokorlari ham qishloqqa kelib aholini tibbiy ko‘rikdan o‘tkazishi orzu edi, xolos, – deydi Birlashgan qishlog‘ida istiqomat qiluvchi mehnat faxriysi M.A’loxo‘jayeva. – Endi esa yiliga ikki-uch marta hali Toshkentdan, hali viloyat markazidan malakali shifokorlar kelib, aholini tibbiy ko‘rikdan o‘tkazmoqda. Mana, endi chet ellik shifokorlar ham tez-tez kelayotir. Bu mamlakatimizda xalqimiz salomatligini mustahkamlashga qaratilayotgan alohida e’tibor samarasidir. Bunday g‘amxo‘rliklardan ayniqsa, biz, keksalar juda mamnunmiz.
Viloyat ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi konsultativ poliklinikasida tashkil etilgan tibbiy ko‘rikda xorijlik shifokorlar kardiologiya, teri-tanosil kasalliklari, ortopediya va gepatologiya sohalari bo‘yicha bemorlarga tibbiy xizmat ko‘rsatdi.
Mahorat darslarida hindistonlik shifokorlarning ilmiy ma’ruzalari tinglanib, o‘zaro tajriba almashildi.
– O‘zbekistonga birinchi kelishim, – deydi doktor Yatinder Harbanda. – Yurtingizda sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirishga qaratilayotgan doimiy e’tibor tibbiy xizmat sifati yanada yuksalishidan dalolatdir. Kelgusida travmatologiya-ortopediya va tibbiyotning boshqa qator yo‘nalishlari bo‘yicha hamkorligimiz yanada mustahkamlanishiga ishonaman.
– Hindistonlik shifokorlar bilan hamkorlikni izchil davom ettirish yuzasidan kelishib olindi, – deydi Namangan viloyati sog‘liqni saqlash boshqarmasi boshlig‘i, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zosi S.Mo‘minov. – Unga ko‘ra, “Apollo” klinikasi vakillari har oyda viloyatimizga kelib, davolash va diagnostika ishlari olib boradi. O‘zaro tajriba almashish maksadida Dehli va Namanganda ikki davlat shifokorlarining o‘quvlari tashkil etiladi.

Врачи из Индии в Намангане
Группа специалистов из индийской клиники “Apоllo” провела прием пациентов в медицинских учреждениях Наманганской области и обменялась опытом с местными врачами.
Директор международного департамента этого медицинского учреждения в Дели, профессор Мунир Ахмад и главный кардиолог клиники Випул Рой в многопрофильной центральной поликлинике Янгикурганского района провели медицинский осмотр около 200 пациентов с кожно-венерологическими заболеваниями и сердечной недостаточностью.
– Раньше мы мечтали, чтобы в село прибыли и осмотрели население если не зарубежные, то хотя бы врачи медицинских учреждений областного центра, - говорит ветеран труда из села Бирлашган М.Аълоходжаева. – Теперь два-три раза в год приезжают врачи из Ташкента, областного центра и проводят медицинский осмотр населения. Теперь вот часто приезжают и врачи из-за рубежа. Это результат внимания, уделяемого в нашей стране охране здоровья народа. И этому рады все, особенно пожилые люди.
Зарубежные врачи провели в консультативной поликлинике областного многопрофильного медицинского центра медосмотр людей с кардиологическими, кожно-венерологическими, ортопедическими и гепатологическими заболеваниями.
В ходе мастер-классов были заслушаны научные доклады врачей из Индии, состоялся обмен опытом.
– Я впервые в Узбекистане, – говорит доктор Ятиндер Харбанда. – Уделяемое в вашей стране внимание развитию системы здравоохранения способствует повышению качества медицинских услуг. Убежден, что в дальнейшем будет укрепляться наше сотрудничество в сфере травматологии, ортопедии и других направлениях медицины.
– Достигнута договоренность о продолжении сотрудничества с врачами Индии, – говорит начальник Наманганского областного управления здравоохранения, член Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Муминов. – Согласно договоренности представители клиники “Apоllo” ежемесячно будут приезжать в область и проводить диагностику и лечение. В целях взаимного обмена опытом в Дели и Намангане будет организована учеба врачей двух стран.