O‘zbekiston–Qozog‘iston biznes-forumi hamkorlikni kengaytirish uchun qulay maydon
Xabar qilinganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev 2017-yil 16-17-sentabr kunlari davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘ladi. Tashrif doirasida Toshkent shahrida ikki mamlakat ishbilarmon doiralarining biznes-forumi va Qozog‘iston Milliy mahsulotlari ko‘rgazmasi o‘tkaziladi.
Davlatimiz rahbarining shu yil mart va aprel oylarida Qozog‘istonga amalga oshirgan tashriflari, iyun oyida Ostonada bo‘lib o‘tgan ShHT sammiti doirasida ikki mamlakat Prezidentlarining uchrashuvi, telefon orqali muloqotlari o‘zaro hamkorlikni yangi bosqichga ko‘tardi.
Bu muloqotlar, ayniqsa, savdo-iqtisodiy aloqalar rivojiga qo‘shimcha sur’at bag‘ishladi. 2017-yilning birinchi yarmida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 11 foizga o‘sdi. Bu yo‘nalishdagi aloqalarning mustahkamlanishida joriy yil mart oyida qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasi bilan Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasida 2017-2019-yillarga mo‘ljallangan iqtisodiy hamkorlik strategiyasi muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
Shu yil mart oyida Ostonada o‘tkazilgan O‘zbekiston Milliy sanoat ko‘rgazmasi hamda ikki mamlakat ishbilarmonlari biznes-forumi savdo-iqtisodiy munosabatlardagi mavjud imkoniyatlardan yanada samarali foydalanish, O‘zbekistonda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar bilan Qozog‘iston jamoatchiligini keng tanishtirish, o‘zaro manfaatli kelishuvlarga erishishda qulay maydon bo‘lib xizmat qildi. Biznes-forum yakunlari bo‘yicha 1 milliard dollardan ziyod qiymatdagi savdo va investitsiya bitimlari imzolandi.
Joriy yil may oyida Chimkentda O‘zbekiston tovar ishlab chiqaruvchilari ko‘rgazmasi o‘tkazildi. Unda oziq-ovqat va yengil sanoat, qurilish industriyasi, mashinasozlik, metallurgiya, kimyo, farmatsevtika, mebelsozlik, kiyim-kechak, sport buyumlari va o‘yinchoqlar ishlab chiqaruvchi 230 korxona tomonidan 900 turdagi mahsulot tashrif buyuruvchilar e’tiboriga havola etildi.
Mamlakatimizda Qozog‘iston kapitali ishtirokida tuzilgan qariyb 230, Qozog‘istonda O‘zbekiston ishbilarmonlari bilan hamkorlikda tashkil etilgan 130 dan ortiq korxona faoliyat yuritmoqda. Joriy yil Qozog‘istonning «AllurGroup» avtotransport vositalarini ishlab chiqaruvchi milliy kompaniyasi bilan birgalikda Qo‘stanayda «GM Uzbekistan» avtomobillari yig‘ilishi boshlangani qo‘shma korxonalar faoliyatini kengaytirishga ustuvor ahamiyat qaratilayotganidan dalolat beradi.
O‘zbekiston Respublikasi bilan Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasida hududlararo hamkorlik to‘g‘risidagi bitim ikki mamlakat ishbilarmonlari uchun katta qulayliklar yaratdi. May oyida Qo‘stanay viloyati hokimi boshchiligidagi delegatsiyaning O‘zbekistonga, Jizzax viloyati hokimi yetakchiligidagi yurtimiz vakillarining Jambil viloyatiga, iyun oyida esa Jambil viloyati hokimi boshchiligidagi Qozog‘iston delegatsiyasining javob tashriflari bugun o‘z samaralarini bermoqda.
16-sentabr kuni poytaxtimizdagi «O‘zekspomarkaz»da Qozog‘iston Milliy mahsulotlari ko‘rgazmasi va ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida biznes-forum o‘tkaziladi. Unda O‘zbekiston va Qozog‘istonning 500 dan ortiq ishbilarmonlari qatnashishi rejalashtirilgan.
Xususan, Qozog‘istonning qishloq xo‘jaligi, savdo-sotiq, neft-gaz, farmatsevtika, mashinasozlik, kimyo, qurilish, oziq-ovqat, yengil sanoat sohalari va xizmat ko‘rsatish tarmoqlarida faoliyat ko‘rsatayotgan qariyb 120 yetakchi kompaniyasining 200 ga yaqin vakili ishtirok etishi kutilmoqda.
Anjuman doirasida B2B formatida ikki tomonlama uchrashuvlar bo‘lib o‘tadi. Unda Qozog‘iston delegatsiyasi vakillari mamlakatimiz davlat va xususiy sektor mas’ullari bilan hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha muzokaralar o‘tkazadi.
15-17-sentabr kunlari «O‘zekspomarkaz»da o‘tkaziladigan Qozog‘iston Milliy mahsulotlari ko‘rgazmasida qo‘shni mamlakatning avtomobil, metallurgiya, farmatsevtika singari ko‘plab sanoat tarmoqlari tomonidan ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar namoyish etiladi.
Mazkur anjumanlar ikki mamlakat iqtisodiyotini yanada taraqqiy ettirish, O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni izchil rivojlantirishga xizmat qiladi.

Узбекско-казахский бизнес-форум: удобная площадка для расширения сотрудничества
Как ранее сообщалось, по приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 16-17 сентября 2017 года нашу страну с государственным визитом посетит Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев. В рамках визита в Ташкенте будут проведены бизнес-форум деловых кругов двух стран и Национальная выставка продукции Казахстана.
Визиты главы нашего государства в марте и апреле этого года в Казахстан, встреча президентов двух стран в рамках прошедшего в июне в Астане саммита ШОС, телефонные переговоры вывели двустороннее сотрудничество на новый уровень.
Это особенно ощутимый импульс придало развитию торгово-экономических связей. В первом полугодии 2017 года объем товарооборота между нашими странами вырос на 11 процентов относительно аналогичного периода прошлого года. В укреплении взаимосвязей в этом направлении важным программным документом служит принятая в марте текущего года Стратегия экономического сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан на 2017-2019 годы.
Состоявшиеся в марте нынешнего года в Астане Национальная промышленная выставка Узбекистана и бизнес-форум деловых кругов двух стран послужили удобной площадкой для более эффективного использования имеющихся возможностей в торгово-экономических отношениях, широкого ознакомления общественности Казахстана с производимой в Узбекистане продукцией, достижения взаимовыгодных соглашений. По итогам бизнес-форума были подписаны торговые и инвестиционные соглашения на более чем 1 миллиард долларов.
В мае текущего года в Чимкенте прошла выставка товаропроизводителей Узбекистана. В ней приняли участие 230 предприятий, производящих продукцию в сфере пищевой и легкой промышленности, строительной индустрии, машиностроения, металлургии, химической, фармацевтической, мебельной отрасли, одежды, спортивного инвентаря и игрушек, которые предложили вниманию посетителей 900 видов изделий.
В нашей стране действует около 230 предприятий с участием казахстанского капитала, в Казахстане - свыше 130 предприятий, организованных совместно с партнерами из Узбекистана. Начало сборки в текущем году совместно с казахстанской национальной компанией по производству автотранспортных средств «AllurGroup» в Кустанае автомобилей «GM Uzbekistan» свидетельствует о том, что расширению деятельности совместных предприятий придается приоритетное значение.
Соглашение о межрегиональном сотрудничестве между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан создало большие удобства для деловых кругов двух стран. Визиты в мае этого года делегации во главе с акимом Кустанайской области в Узбекистан, нашей делегации под руководством хокима Джизакской области - в Джамбульскую область, а в июне - ответного визита делегации Казахстана во главе с акимом Джамбульской области сегодня дают свои результаты.
16 сентября в столичном Узэкспоцентре состоятся Национальная выставка продукции Казахстана и бизнес-форум с участием, как планируется, более 500 бизнесменов Узбекистана и Казахстана.
В частности, ожидается участие около 200 представителей 120 ведущих компаний Казахстана, осуществляющих деятельность в сфере сельского хозяйства, торговли, нефти и газа, фармацевтики, машиностроения, химической, пищевой, легкой промышленности, строительства, услуг и сервиса.
В рамках форума состоятся двусторонние встречи в формате B2B. Представители делегации Казахстана проведут переговоры с ответственными лицами государственного и частного сектора нашей страны по вопросам углубления сотрудничества.
На предстоящей 15-17 сентября в Узэкспоцентре Национальной выставке продукции Казахстана будет демонстрироваться разнообразная промышленная продукция, в том числе автомобильной, металлургической, фармацевтической отрасли и других.
Данные мероприятия послужат дальнейшему развитию экономики двух стран, последовательному укреплению многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Казахстаном.