Media sohadagi xalqaro hamkorlik
Milliy matbuot markazida O‘zbekiston Jurnalistlari ijodiy uyushmasi tomonidan "Media sohasida xalqaro aloqalar – zamonaviy bilim va ko‘nikmalarni egallashning muhim omili" mavzuida matbuot anjumani o‘tkazildi.
Jurnalistlar ijodiy uyushmasi raisi S.Hakimov va boshqalar Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan adabiyot, san’at, madaniyat bilan bir qatorda ommaviy axborot vositalari sohasi ravnaqiga doimiy e’tibor va g‘amxo‘rlik ko‘rsatilayotganini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbarining joriy yil 3-avgust kuni ijodkor ziyolilar bilan uchrashuvi chog‘ida ma’naviy-ma’rifiy jabhalar kabi ommaviy axborot vositalarini bugungi shiddatli zamonga hamohang rivojlantirishga oid masalalar, soha xodimlari zimmasidagi muhim vazifalar belgilab berildi. 2017-yil 10-avgust kuni qabul qilingan O‘zbekiston Jurnalistlari ijodiy uyushmasi faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qaror bu boradagi amaliy g‘amxo‘rlikning yorqin tasdig‘idir.
Mamlakatimiz ommaviy axborot vositalarining xalqaro media maydonga integratsiyalashuvida jahondagi nufuzli nashrlar, ijodiy kompaniyalar bilan samarali aloqalar o‘rnatish, AKT va xorijiy tillarni puxta egallash muhim ahamiyat kasb etadi. Keyingi yillarda yurtimiz ommaviy axborot vositalarida mehnat qilayotgan bir guruh jurnalistlar xorijda malaka oshirdi. Milliy jurnalistikamiz rivojida o‘ziga xos o‘ringa ega bo‘lgan bu yo‘nalishdagi ishlar izchil davom ettirilmoqda.
O‘zbekiston Jurnalistlari ijodiy uyushmasi bu borada hamkor tashkilotlar bilan birgalikda muayyan ishlarni olib bormoqda. Xususan, "Oltin qalam" Milliy mukofoti uchun xalqaro tanlov doirasida keyingi yillarda uyushma hamkori bo‘lgan xalqaro tashkilotlar media mutaxassislar uchun xorijiy safarlarni tashkil etmoqda. Bunday loyihalar davomida xodimlar uchun nufuzli axborot agentliklari, yetakchi nashrlar faoliyati bilan tanishish, chet ellik hamkasblar bilan tajriba almashish imkoniyati yaratildi. YuNESKOning yurtimizdagi vakolatxonasi tomonidan Fransiya, Estoniya, Buyuk Britaniya kabi davlatlarga tashkil etilgan safarlar buning isbotidir.
Ayni paytda Xitoy Xalq Respublikasi bilan ham media sohada keng qamrovli hamkorlik yo‘lga qo‘yilgani e’tiborga molik. Uyushma tomonidan XXRning yurtimizdagi elchixonasi bilan birgalikda tashkil etilgan media-tur ishtirokchilarda katta taassurot qoldirdi.
– Xorijiy safar har jihatdan foydali bo‘ldi, – deydi "Saodat" jurnali bosh muharriri Feruza Jalilova. – Biz Xitoyning yetakchi ommaviy axborot vositalari faoliyati bilan yaqindan tanishdik, tajriba almashdik. Shuningdek, yurtimizda olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlar haqida xorijlik hamkasblarimizga so‘zlab berdik.

Международное сотрудничество в медиа-сфере
В Национальном пресс-центре Творческим союзом журналистов Узбекистана организована пресс-конференция на тему “Международные связи в медиа-сфере – важный фактор овладения современными знаниями и навыками”.
Председатель Творческого союза журналистов С.Хакимов и другие отметили, что Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым уделяется постоянное внимание и забота наряду с литературой, искусством и культурой развитию и сферы средств массовой информации.
Во время встречи главы нашего государства 3 августа 2017 года с представителями интеллигенции наряду с другими культурно-просветительскими сферами были определены задачи по дальнейшему развитию средств массовой информации в соответствии с требованиями времени, возложенными на работников сферы важными задачами. Постановление о дальнейшем совершенствовании деятельности Творческого союза журналистов Узбекистана, принятое 10 августа 2017 года, является ярким подтверждением практической заботы в этой области.
В интеграции средств массовой информации нашей страны в международное медиа-пространство имеет важное значение установление эффективных связей с авторитетными мировыми изданиями, творческими компаниями, тщательное овладение ИКТ и иностранными языками. В последние годы целая группа журналистов, работающих в средствах массовой информации нашей страны, повысила свою квалификацию за рубежом. Работа в этом направлении, имеющая важное значение в развитии национальной журналистики, последовательно продолжается.
Творческий союз журналистов Узбекистана проводит в этом направлении последовательную работу с организациями-партнерами. В частности, в рамках международного конкурса на Национальную премию “Олтин калам” в последние годы международные организации, являющиеся партнерами союза, организуют зарубежные поездки для специалистов медиа-сферы. В течение реализации таких проектов журналистам создаются условия для знакомства с деятельностью ведущих информационных агентств и изданий, обмена опытом с коллегами. Ярким тому примером являются организованные Представительством ЮНЕСКО в нашей стране поездки в такие страны, как Франция, Эстония, Великобритания.
Вместе с тем заслуживает внимания, что и с Китайской Народной Республикой налажено плодотворное сотрудничество в медиа-сфере. Творческим союзом журналистов Узбекистана совместно с посольством КНР в нашей стране был организован медиа-тур, который произвел большое впечатление на его участников.
– Поездка в Китай была всесторонне полезной, – говорит главный редактор журнала "Саодат" Феруза Жалилова. – В Китае мы ознакомились с деятельностью ведущих средств массовой информации, обменялись опытом. Вместе с тем рассказали китайским коллегам о проводимых в нашей стране широкомасштабных реформах.