Dolzarb masalalar muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasidagi O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi fraksiyasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Deputatlar dastlab sog‘liqni saqlash sohasidagi islohotlarning amalga oshirilishi ustidan parlament va deputatlar nazoratini olib borish bo‘yicha fraksiya oldida turgan muhim yo‘nalishlarni muhokama qildi.
Mamlakatimizda tibbiyot sohasini yanada takomillashtirish, tibbiy xizmat sifati va samaradorligini zamon talablari darajasiga ko‘tarish, aholiga sifatli birlamchi tibbiy-sanitariya yordami ko‘rsatishni ta’minlash borasida tizimli ishlar amalga oshirilayotgani ta’kidlandi.
Deputatlar tomonidan sog‘liqni saqlash sohasida qabul qilingan qator qaror va farmonlarning ijrosi tahlil etildi.
Ushbu hujjatlar mamlakatimizda, ayniqsa, viloyat va tumanlar darajasida aholiga ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmat sifatini tubdan oshirishga, aholining keng qatlamlarini yuqori texnologik tibbiy yordamdan bahramand qilishga, yuqori texnologiyali ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam sohasidagi ilm-fan yutuqlari va ilg‘or xorijiy tajribani amaliyotga faol joriy etishga qaratilgan bo‘lib, sog‘liqni saqlash sohasidagi islohotlarda muhim o‘rin egalladi.
Oilaviy poliklinikalar va qishloq vrachlik punktlarining dori vositalari va tibbiy buyumlar, reagentlar, sarflov materiallari va transport vositalari bilan ta’minlanish darajasini yaxshilash lozimligi qayd etildi. Shuningdek, ijtimoiy dorixona, tibbiy xodimlar uchun uy-joy tashkil etish masalalari ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbarining joriy yil 8-sentabrdagi “O‘zbekiston Respublikasida Ma’muriy islohotlar konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi farmoni va uning asosida qabul qilingan «O‘zbekiston Respublikasida Ma’muriy islohotlar konsepsiyasi»dan kelib chiqadigan partiya va uning fraksiyasi a’zolari oldida turgan muhim vazifalar ham ko‘rib chiqildi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi O‘zbekiston «Adolat» sotsial-demokratik partiyasi fraksiyasining yig‘ilishida Prezidentimizning joriy yil 8-sentabrdagi “O‘zbekiston Respublikasida Ma’muriy islohotlar konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi farmonining mazmun-mohiyati muhokama etildi.
Jumladan, mazkur hujjatda belgilangan ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishning dolzarb masalalarini hal qilishda nodavlat notijorat tashkilotlari va tadbirkorlik subyektlarining keng ishtirokini ta’minlashga qaratilgan ijtimoiy va davlat-xususiy sherikligining huquqiy va institutsional bazasini takomillashtirishga doir vazifalar partiya Harakatlar dasturidan o‘rin egallagani ta’kidlandi. Fraksiya ish rejasida belgilangan «Davlat – xususiy sheriklik to‘g‘risida»gi qonun loyihasini tezroq ishlab chiqish hamda muhokamaga kiritish zarurligi qayd etildi.
Konsepsiyada belgilangan ilmiy-tadqiqot va innovatsion faoliyatning zamonaviy yutuqlarini joriy etishning samarali mexanizmlarini yaratish hamda sohaning normativ-huquqiy bazasini shakllantirishga doir vazifalar «Ilmiy va innovatsion faoliyat to‘g‘risida»gi qonun loyihasini maromiga yetkazish va uni qabul qilishni jadallashtirishni taqozo etadi.
Tadbirda davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 9-sentabrdagi «Maktabgacha ta’lim tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarorida belgilangan vazifalar muhokama etildi. Shuningdek, sog‘liqni saqlash sohasidagi islohotlarning amalga oshirilishi ustidan parlament va deputat nazorati olib borilishi bo‘yicha fraksiyaning asosiy yo‘nalishlari deputatlarning diqqat markazida bo‘ldi.

Обсуждены актуальные вопросы
Состоялось очередное заседание фракции Народно-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Сначала депутаты обсудили стоящие перед фракцией важные задачи по парламентскому и депутатскому контролю за реализацией реформ в сфере здравоохранения.
Отмечалось, что в стране проводится системная работа по дальнейшему совершенствованию системы здравоохранения, повышению качества и эффективности медицинских услуг на уровень современных требований, обеспечению предоставления населению качественной первичной медико-санитарной помощи.
Депутаты проанализировали исполнение ряда постановлений и указов, касающихся системы здравоохранения.
Эти документы направлены на повышение качества медицинских услуг, предоставляемых населению страны, особенно в областях и районах, обеспечение доступа широких слоев населения к высокотехнологичной медицинской помощи, активное внедрение в практику передового зарубежного опыта и достижений в сфере высокотехнологичной медицины и играют важную роль в реформировании системы здравоохранения.
Отмечалась необходимость повышения уровня обеспечения семейных поликлиник и сельских врачебных пунктов лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения, реагентами, расходными материалами и транспортными средствами. Также были рассмотрены вопросы создания социальных аптек и строительства жилья для медицинских работников.
На заседании обсуждались Указ главы нашего государства “Об утверждении Концепции административной реформы в Республике Узбекистан” от 8 сентября текущего года и стоящие перед партией и членами фракции задачи, вытекающие из принятой на основе указа Концепции административной реформы в Республике Узбекистан.
На заседании фракции Социал-демократической партии Узбекистана "Адолат" обсуждались суть и значение Указа Президента нашей страны “Об утверждении Концепции административной реформы в Республике Узбекистан” от 8 сентября текущего года.
Отмечалось, что в Программе действий партии отражены задачи по совершенствованию правовой и институциональной базы социального и государственно-частного партнерства, направленного на обеспечение широкого участия негосударственных некоммерческих организаций и субъектов предпринимательства в решении намеченных в этом документе актуальных вопросов социально-экономического развития. Подчеркивалась необходимость оперативной разработки и внесения на обсуждение намеченного в рабочем плане фракции законопроекта "О государственно-частном партнерстве".
Определенные в концепции задачи по созданию эффективных механизмов внедрения современных достижений научно-исследовательской и инновационной деятельности и формированию нормативно-правой базы сферы требуют доработки законопроекта «О научной и инновационной деятельности» и активизации его принятия.
На мероприятии обсуждались задачи, намеченные в постановлении главы нашего государства Шавката Мирзиёева «О мерах по коренному совершенствованию системы дошкольного образования» от 9 сентября нынешнего года. Также в центре внимания депутатов были основные направления работы фракции по усилению парламентского и депутатского контроля за реализацией реформ в сфере здравоохранения.
Отмечалось, что, исходя из законодательных актов, принятых с целью реформирования сферы, необходимо на регулярной основе анализировать работу, проводимую в рамках мероприятий по реформированию системы медицинского образования, уровень оснащения медицинских учреждений лекарственными средствами, выделение средств на лекарственные препараты и их использование.