Yangi haydovchilik sertifikati joriy etiladi
So‘nggi yillarda mamlakatimizda haydovchilik madaniyati va avtotransport vositalari haydovchilarining bilim darajasini oshirish borasida tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Axborot-kommunikatsiya va ta’lim texnologiyalaridan foydalanish asosida avtotransport vositalari haydovchilarini tayyorlash va qayta tayyorlash tizimida qo‘llanilayotgan innovatsiya uslublari o‘qitish jarayonini sifat jihatdan yangi bosqichga ko‘tardi. Bu esa malaka imtihonlarini topshirish samaradorligini oshirish hamda haydovchilarning yo‘l harakati xavfsizligi masalasida huquqiy madaniyatini ta’minlash imkonini bermoqda.
Ammo aksariyat hollarda yuridik shaxslarga tegishli transport vositalarini boshqarayotgan haydovchilar yo‘l-transport hodisalari ishtirokchilariga aylanib qolmoqda. Bu esa haydovchilar malakasini muntazam oshirishni nazarda tutadigan qonun talablari yetarli darajada bajarilmayotganidan dalolatdir.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining joriy yil 4-sentabrdagi «Innovatsion o‘qitish uslublarini joriy etish yo‘li bilan haydovchilarni tayyorlash va qayta tayyorlash, shuningdek, ularning malakasini oshirish tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida»gi qarori haydovchilar malakasini muntazam oshirish, bu orqali yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarni yangi bosqichga ko‘taradi.
Qarorda yo‘l harakati xavfsizligi, fuqarolar hayoti va salomatligini ta’minlash, yo‘l-transport hodisalarining oldini olish choralarini kuchaytirish, shuningdek, o‘quv jarayoniga innovatsiya uslublarini joriy etish yo‘li bilan yuridik shaxslarga tegishli avtotransport vositalarini boshqarayotgan haydovchilarning malakasini oshirish tartibini takomillashtirish vazifalari belgilangan.
Ma’lumki, «Avtotest Report» mas’uliyati cheklangan jamiyatida avtotransport vositalari haydovchilarini tayyorlash va qayta tayyorlash bo‘yicha o‘qitishning uyg‘unlashgan uslublari qo‘llaniladi. Shuningdek, o‘quv jarayoniga o‘quvchilarning o‘quv darajasini oshirishga qaratilgan, o‘qitish monitoringini olib borish va uni rejalashtirish imkonini beradigan avtomatlashtirilgan kompleks axborot tizimi joriy etilgan.

Будет внедрен новый водительский сертификат
В последние годы в нашей стране осуществляется системная работа по повышению культуры вождения и уровня знаний водителей автотранспортных средств.
Инновационные методы подготовки и переподготовки водителей автотранспортных средств на основе применения информационно-коммуникационных и образовательных технологий подняли процесс обучения на качественно новый уровень. Это способствует повышению эффективности сдачи квалификационных экзаменов и обеспечению правовой культуры водителей в вопросе безопасности дорожного движения.
Однако, учащаются случаи, когда водители транспортных средств, принадлежащих юридическим лицам, становятся участниками дорожно-транспортных происшествий. Это свидетельствует о том, что требования о регулярном повышении навыков водителей не выполняются на должном уровне.
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дальнейшем совершенствовании системы подготовки и переподготовки, а также повышения квалификации водителей путем внедрения инновационных методов обучения» от 4 сентября нынешнего года нацелено на повышение уровня работы по совершенствованию навыков вождения и обеспечению посредством этого безопасности дорожного движения.
В постановлении определены задачи по обеспечению безопасности дорожного движения, жизни и здоровья граждан, усилению мер по предотвращению дорожно-транспортных происшествий, совершенствованию порядка повышения квалификации водителей, управляющих автотранспортными средствами, принадлежащими юридическим лицам, путем внедрения инновационных методов обучения.
Как известно, в обществе с ограниченной ответственностью «Avtotest Report» применяются инновационные методы обучения по подготовке и переподготовке водителей автотранспортных средств. Кроме того, в процесс обучения внедрена автоматизированная комплексная информационная система, направленная на повышение уровня знаний учащихся, позволяющая вести мониторинг и планировать обучение.
В соответствии с постановлением с 1 января 2018 года водители автотранспортных средств, которые принадлежат юридическим лицам, обязаны проходить занятия по повышению квалификации один раз в два года. Кроме того, предусмотрено вручение водителям сертификата учебного комплекса ООО «Avtotest Report» о повышении квалификации. С 1 июля будущего года будет введена административная ответственность за управление автотранспортными средствами, принадлежащими юридическим лицам, без сертификата о прохождении курсов повышения квалификации.