“O‘zekspomarkaz”da II xalqaro meva-sabzavot yarmarkasi ochildi
Yurtimizda yetishtirilayotgan meva-sabzavotlar salomatlik uchun foydali mikroelementlar, oziq-ovqat ratsionida o‘rnini almashtirib bo‘lmaydigan turli biologik moddalarga boyligi bilan noyobdir.
Mamlakatimizda bir yilda o‘rtacha 320 kun oftobli bo‘lishi, to‘rt faslning izchil almashinuvi yuqori sifatli xilma-xil meva va sabzavotlarning sarxil navlarini yetishtirish uchun qulay imkoniyatlar yaratadi. Shuning uchun ham saxovatli o‘zbek zamini in’om etayotgan meva va sabzavotlar haqiqiy brendga aylanib, dunyoda ma’lum va mashhurdir.
Buni ikkinchi marta o‘tkazilayotganiga qaramay, AQSh, Rossiya, Yaponiya, Janubiy Koreya, Avstriya, Shvetsiya, Shveytsariya, Portugaliya, Ukraina, Belarus, Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari, Singapur singari 40 dan ortiq mamlakat vakillarini birlashtirgan Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasi yana bir bor isbotladi.
Bugungi kunda sayyoramizning qariyb 1 milliard aholisi to‘yib ovqatlanmayotgani va bu boradagi muammo tobora keskinlashib borayotgani oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashga ustuvor ahamiyat qaratishni taqozo etmoqda. O‘zbekistonda yetishtirilayotgan mevalarga dunyo mamlakatlarida talab juda katta. Chunonchi, mamlakatimiz o‘rik, olxo‘ri, uzum, yong‘oq va boshqa ko‘plab qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini eksport qilish hajmi bo‘yicha dunyoda yetakchi o‘nta davlatdan biri ekani, keyingi o‘n yilda quruq meva va yong‘oq eksporti hajmi 5 karra ortgani buning yorqin dalilidir.
Bugun xalqimiz ehtiyojidan ortiqcha 180 turdan ziyod meva-sabzavot va ularni qayta ishlash asosida tayyorlangan mahsulotlar AQSh, Braziliya, Vetnam, Indoneziya, Kipr, Makedoniya, Malayziya, Mo‘g‘uliston, Norvegiya, Rossiya, Saudiya Arabistoni, Slovakiya, Tailand, Xitoy, Yaponiya kabi saksondan ortiq mamlakatga eksport qilinmoqda. Sohada olib borilayotgan izchil sa’y-harakatlar samarasida eksport jo‘g‘rofiyasi kengayib, hajmi tobora oshmoqda.
Qishloq xo‘jaligi xomashyosini chuqur qayta ishlash, yetishtirilgan mahsulotlarni saqlash infratuzilmasini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilayotgani yil davomida aholini asosiy turdagi qishloq xo‘jaligi mahsulotlari bilan uzluksiz ta’minlash, ushbu mahsulotlarni eksport qilishni kengaytirish, narx-navo barqarorligini saqlash imkonini bermoqda.
Ekin maydonlari optimallashtirilib, hosildorlikni oshirishga qaratilayotgan e’tibor natijasida har bir hududning iqlimiga mos, qurg‘oqchilikka, kasallik va zararkunandalarga chidamli navlar asosida yangi bog‘ va tokzorlar barpo etilmoqda. So‘nggi yillarda qariyb 100 ming gektarda mevali bog‘ va tokzorlar, 25 ming gektarga yaqin maydonda intensiv bog‘lar tashkil qilindi. Ularni yaratishda asosan tog‘ va tog‘oldi hududlari, shuningdek, suv taqchil yerlarda payvandtaglarga pakana ildiz-bo‘g‘iz qo‘yish yo‘li bilan yetishtirilgan ko‘chatlardan foydalanish texnologiyasi keng joriy etilmoqda. Bunday bog‘lar ikki yilda hosilga kirib, oltinchi yili gektaridan 50-60 tonnagacha meva berishi bilan ajralib turadi.
Olimlarimiz yaratgan iqlim sharoitimizga mos, qurg‘oqchilikka, kasallik va zararkunandalarga chidamli sabzavot, poliz ekinlari va kartoshkaning 170 dan ortiq navi, meva, rezavor ekinlar hamda uzumning 175 navi parvarishlanmoqda. Bunda paxta maydonlari qisqarib, meva-sabzavot, poliz va uzum yetishtirishga ixtisoslashgan maydonlarning kengayishi muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasini o‘tkazishdan ko‘zlangan asosiy maqsad –xorijliklarni O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sanoatida erishilayotgan ana shunday yuksak yutuqlar bilan yaqindan tanishtirish, mamlakatimizda yetishtirilayotgan ekologik toza meva-sabzavotlar, poliz ekinlari hamda ularni qayta ishlash orqali tayyorlanayotgan turli xildagi mahsulotlarni namoyish etish, sohada mavjud mahalliy va xalqaro hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash, yangi sheriklar topish, mamlakatimiz eksport salohiyatini yanada oshirishdan iborat.
– Ko‘rgazmaning muntazam o‘tkazilayotgani, ishtirokchilar sonining oshib borayotgani O‘zbekistonning meva-sabzavot mahsulotlari yetkazib berishdagi obro‘si va nufuzi tobora ortib borayotganidan dalolat beradi, – deydi Rossiya Federatsiyasi qishloq xo‘jaligi vazirining o‘rinbosari Sergey Levin. – Biz Rossiyada O‘zbekiston mahsulotlariga talab yuqoriligini inobatga olgan holda mazkur yo‘nalishdagi hamkorlikni yanada rivojlantirish yuzasidan qator chora-tadbirlarni amalga oshirmoqdamiz. Xususan, joriy yilning iyul oyidan e’tiboran ikki mamlakat o‘rtasida "yashil koridor" tizimi sinov tariqasida o‘z faoliyatini boshladi. Hozir mazkur loyihani 2017-yilning oxirigacha to‘liq ishga tushirish bo‘yicha ish olib borayapmiz. Yarmarka mamlakatlarimiz o‘rtasidagi sohaga oid hamkorlikni yanada rivojlantirish, o‘zaro tajriba almashish imkonini bermoqda.
Xalqaro forum oziq-ovqat sanoati va qishloq xo‘jaligi sohasining barcha zamonaviy yo‘nalishlarini o‘zida mujassam etgan. Unda 150 dan ziyod tarmoq korxonalari tomonidan ho‘l va quruq mevalar, sitruslar, sabzavotlar, ko‘katlar, poliz ekinlari, dukkakli o‘simliklar, yong‘oq, ziravorlar, ichimliklar, qadoqlash texnologiyalari, transport va logistikaga oid xizmatlar namoyish etilmoqda.
«O‘zbekoziqovqatxolding» xolding kompaniyasi boshqaruvi raisi Tohir Jalilovning ta’kidlashicha, mamlakatimizdagi qulay sarmoyaviy muhit xorijiy davlatlar bilan savdo-iqtisodiy munosabatlarni yanada kengaytirish, barcha sohaga zamonaviy texnologiyalarni jalb etishda muhim omil bo‘layotir. Xususan, meva-sabzavotchilik sohasida zamonaviy talablarga javob beradigan, sifatli mahsulotlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan ko‘plab korxonalar samarali faoliyat yuritmoqda. Bugungi kunda 230 ga yaqin korxonani o‘zida birlashtirgan kompaniya tomonidan xorijiy mamlakatlarda 12 savdo uyi faoliyati yo‘lga qo‘yilgani mahsulotlarni chet ellik hamkorlarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri yetkazib berishda muhim omil bo‘lmoqda.
Shu yil 28-30-avgust kunlari Riga shahrida o‘tkazilgan Latviya – O‘zbekiston biznes-forumi doirasida Latviya poytaxtida «O‘zbekoziqovqatxolding» xolding kompaniyasi savdo uyini tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Yevropaning barcha mamlakatlari, Skandinaviya va Boltiqbo‘yi davlatlariga O‘zbekistondan keltirilgan oziq-ovqat mahsulotlarini saqlab, yetkazib beruvchi logistika markazini tashkil etish loyihasining amalga tatbiq etilishi esa yurtimiz mahsulotlarining Yevropa Ittifoqi davlatlariga kirib borishiga zamin yaratadi.
Ko‘rgazmada O‘zbekiston meva-sabzavotchilik sohasi vakillarining mahsulotlari mamlakatimizning barcha viloyatlaridan kelgan kompaniyalar ekspozitsiyalarida keng o‘rin egallagan. Ular keng turdagi meva-sabzavot mahsulotlarini namoyish qilib, o‘z xizmatlarini taklif etmoqda.
– Ikki yildan buyon qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, meva-sabzavotlarni quritish va ularning savdosi bilan shug‘ullanmoqdamiz, – deydi Buxoro viloyati Jondor tumanidagi “Buxoro agro eksport” korxonasi direktori o‘rinbosari Farrux Nurov. – Mamlakatimizda tadbirkorlar faoliyatini rivojlantirish uchun barcha zarur shart-sharoit yaratilmoqda. Yaqinda korxonamiz ishlab chiqarish jarayoniga zamonaviy texnologiyalarning tatbiq etilishi natijasida qayta ishlash darajasi bir necha barobarga ortdi. Mahsulotlarimizni Rossiya, Xitoy va Hindistonga eksport qilmoqdamiz. Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasida yangi sheriklar topib, eksport geografiyasini yanada kengaytirish maqsadidamiz.
Yarmarka doirasida eksportchilar va O‘zbekiston meva-sabzavot mahsulotlari xaridorlari o‘rtasida o‘zaro uchrashuvlar, davra suhbatlari o‘tkazilishi, tadbir ishtirokchilarining meva-sabzavot mahsulotlarini qayta ishlaydigan korxonalar, intensiv bog‘lar, muzlatkichli omborlar bilan tanishuvi rejalashtirilgan.
Mazkur nufuzli tadbir mamlakatimiz ishbilarmonlari va chet ellik hamkorlar o‘rtasida muzokaralar o‘tkazish, tajriba almashish, o‘zaro hamkorlik istiqbollarini belgilash, ikki tomonlama manfaatli shartnomalar imzolash, xorijiy investitsiyalarni jalb etish, jahon oziq-ovqat mahsulotlari bozorining yo‘nalishlari va rivojlanish istiqbollarini tahlil etish, O‘zbekistonning eksport salohiyatini yanada yuksaltirishga xizmat qiladi.
Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasining ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – O‘zbekiston Respublikasi qishloq va suv xo‘jaligi vaziri Z.Mirzayev so‘zga chiqdi.

В «Узэкспоцентре» открылась II международная плодоовощная ярмарка
Выращиваемые на нашей земле овощи и фрукты являются уникальными благодаря насыщенности полезными для здоровья человека микроэлементами, незаменимыми в пищевом рационе различными биологическими веществами.
В нашей стране в среднем в году 320 солнечных дней, наблюдается последовательная смена времен года, что создает оптимальные условия для выращивания высококачественных сортов плодов и овощей. Поэтому дары щедрой узбекской земли – фрукты и овощи превратились в настоящий бренд и славятся во всем мире.
Об этом свидетельствует и проводимая Международная плодоовощная ярмарка, на которой собрались представители более сорока стран, в том числе США, России, Японии, Южной Кореи, Австрии, Швеции, Швейцарии, Португалии, Украины, Беларуси, Саудовской Аравии, Объединенных Арабских Эмиратов, Сингапура.
В настоящее время на планете недоедает почти 1 миллиард человек и все более обостряется данная проблема, что требует акцентированного внимания на обеспечении продовольственной безопасности. Выращиваемые в Узбекистане фрукты пользуются большим спросом во многих странах мира. В частности, наша страна входит в десятку стран-лидеров по экспорту абрикоса, сливы, винограда, орехов и других видов сельскохозяйственной продукции, за последние десять лет объем экспорта сухофруктов и орехов вырос в 5 раз.
Сегодня превышающие объемы спроса нашего народа 180 видов фруктов и овощей, а также продукция, полученная на основе их переработки, экспортируются в более 80 стран мира, такие, как США, Бразилия, Вьетнам, Индонезия, Кипр, Македония, Малайзия, Монголия, Норвегия, Россия, Саудовская Аравия, Словакия, Таиланд, Китай, Япония. Благодаря реализуемым в сфере последовательным мерам расширяется география экспорта, увеличивается его объем.
Уделяемое внимание глубокой переработке сельскохозяйственного сырья, развитию инфраструктуры хранения выращенного урожая, позволяет круглый год обеспечивать население основными видами сельскохозяйственной продукции, расширять экспорт этой продукции, сохранять стабильные цены.
В результате оптимизации посевных площадей, повышения урожайности на основе соответствующих климатическим условиям каждого региона, устойчивых к засухе, болезням и вредителям сортов разбиваются новые сады и виноградники. В последние годы почти на 100 тысячах гектаров созданы плодовые сады и виноградники, на площади около 25 тысяч гектаров — интенсивные сады. Для их создания в основном используются саженцы, полученные путем привития к подвою карликовых корней, которые высаживаются на горных и предгорных территориях, а также засушливых землях. Такие сады начинают плодоносить спустя два года и на шестой год дают урожай по 50-60 тонн с гектара.
Возделываются созданные учеными нашей страны и соответствующие нашим климатическим условиям, устойчивые к засухе, заболеваниям и вредителям более 170 сортов овощей, бахчевых и картофеля, 175 сортов фруктов, зелени и винограда. При этом важное значение имеет сокращение хлопковых полей и расширение площадей, специализирующихся на выращивании фруктов и овощей, бахчевых и винограда.
Основная цель проведения Международной плодоовощной ярмарки — ознакомление иностранцев с высокими достижениями узбекистанцев в сфере сельского хозяйства и продовольственной промышленности, демонстрация выращиваемой в нашей стране экологически чистой продукции, бахчевых и продукции их переработки, укрепление международного сотрудничества, поиск новых партнеров, дальнейшее повышение экспортного потенциала нашей страны.
– Регулярное проведение выставки, увеличение количества участников свидетельствуют о возрастающем авторитете и статусе Узбекистана в поставке плодоовощной продукции, – говорит заместитель министра сельского хозяйства Российской Федерации Сергей Левин. – С учетом высокого спроса в России на продукцию из Узбекистана мы реализуем ряд мер по дальнейшему развитию сотрудничества в этом направлении. В частности, начиная с июля этого года между нашими странами в тестовом режиме начала действовать система «зеленый коридор». В настоящее время мы ведем работу по полному задействованию данного проекта до конца 2017 года. Ярмарка позволяет еще больше развивать сотрудничество в сфере, обмениваться опытом.
Международный форум воплощает в себе все современные направления продовольственной промышленности и сельского хозяйства. На нем более 150 отраслевых предприятий демонстрируют свежие фрукты и сухофрукты, цитрусовые, овощи, зелень, бахчевые, бобовые, орехи, приправы, напитки, технологии по упаковке, транспортные и логистические услуги.
Как отмечает председатель правления холдинговой компании «Узбекозиковкатхолдинг» Тохир Жалилов, оптимальная инвестиционная среда в нашей стране является важным фактором для дальнейшего расширения торгово-экономических взаимоотношений с зарубежными странами, внедрения современных технологий во все сферы. В частности, в плодоовощной сфере успешно функционирует множество предприятий, специализирующихся на производстве качественной продукции. В настоящее время компания объединяет около 230 предприятий и наладила деятельность торговых домов в зарубежных странах, что способствует прямым поставкам продукции иностранным потребителям.
В рамках состоявшегося 28-30 августа текущего года в Риге Латвийско-узбекского бизнес-форума достигнуто соглашение об организации в столице Латвии торгового дома холдинговой компании «Узбекозиковкатхолдинг». Реализация проекта по организации логистического центра для хранения и поставок во все европейские страны, в Скандинавию и Прибалтику завезенной из Узбекистана продовольственной продукции создает основу для доставки сельскохозяйственной продукции в страны Европейского Союза.
На выставке широко представлены экспозиции компаний из всех регионов нашей страны. Они предлагают плодоовощную продукцию в широком ассортименте и свои услуги.
– Уже два года, как мы занимаемся переработкой, сушкой и торговлей сельскохозяйственной продукцией, – говорит заместитель директора предприятия “Бухоро агро экспорт” Джандарского района Фаррух Нуров. – В нашей стране созданы все условия для развития деятельности предпринимателей. Недавно в результате внедрения в производственный процесс нашего предприятия современных технологий уровень переработки вырос в несколько раз. Мы экспортируем продукцию в Россию, Китай и Индию. Планируем найти на Международной плодоовощной ярмарке новых партнеров и расширить географию экспорта.
Намечено в рамках ярмарки проведение встреч между экспортерами и покупателями фруктов и овощей Узбекистана, "круглых столов", ознакомление участников мероприятия с деятельностью предприятий по переработке плодоовощной продукции, интенсивными садами, холодильными складами.
Этот престижный международный форум будет способствовать проведению переговоров между деловыми людьми нашей страны и иностранными партнерами, обмену опытом, определению перспектив взаимного сотрудничества, подписанию двусторонних взаимовыгодных договоров, привлечению иностранных инвестиций, анализу направлений и перспектив развития мирового продовольственного рынка, дальнейшему повышению экспортного потенциала Узбекистана.
На открытии Международной плодоовощной ярмарки выступил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан — министр сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан З.Мирзаев.