O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovga bag‘ishlangan kichik varaqning chiqarilishi haqida Press-reliz
2017-09-06 | Jamiyat
O‘zbekiston xalqi istiqlol yillarida erishilgan barcha yutuqlarni haqli ravishda Islom Abdug‘aniyevich Karimov nomi va faoliyati bilan bog‘laydi.
Islom Karimovning bevosita rahbarligi ostida mustaqil O‘zbekiston davlati va davlatchiligini barpo qilish, demokratik fuqarolik jamiyati qurish asoslari yaratildi, yangi asrda mamlakatimiz taraqqiyotining asosiy yo‘nalishlari ishlab chiqildi, yorug‘ istiqbol yo‘lida xalqni birlashtirib, uni ulug‘ maqsadlar sari boshlab bordi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarorini hamda “O‘zbekiston Respublikasi Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovning xotirasini abadiylashtirish” chora-tadbirlari rejasini bajarish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovning merosiga bag‘ishlangan maxsus pochta markalari (9ta markadan iborat) kichik varaq ko‘rinishida tayyorlandi.
Pochta markalarida Islom Karimovning bevosita rahbarligi ostida mustaqillik yillarida erishilgan yutuqlari va voqealari mujassamlashgan.
Pochta markalari turkumining chiqarilishi “Oq saroy” oldidagi Islom Abdug‘aniyevich Karimovga bag‘ishlangan yodgorlik majmuasining va haykalining ochilishi vaqtiga to‘g‘ri keltirilgan.
“O‘zbekiston pochtasi” AJ tomonidan tayyorlanib, O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Birinchi Prezidenti Islom Karimovga bag‘ishlangan pochta markalari turkumi muomalaga kiritildi. Kichik varaq uchun 4 xil rangdagi sovg‘abop buklet tayyorlangan (klyasser).
Pochta markalari bir necha rangda ishlangan. Ofset usulida bosilgan. Pochta markalarining perforatsiyasi taroqsimon. Qog‘ozi oq silliq. Kichik varaqning o‘lchami 165x145mm. Pochta markalarining o‘lchami 42x30 mm. Adadi 7 ming nusxa. Foto – Kurbanbayev F., Dizayner - Kaneves Ye. Identifikatsiya raqamlari berilgan va nominallari o‘rnatilgan.

ПРЕСС-РЕЛИЗ о выпуске малого листа посвященный Первому Президенту Республики Узбекистан Исламу Абдуганиевичу Каримову
2017-09-06 | Общество
Народ Узбекистана по праву связывает выдающиеся достижения за годы независимости с именем и деятельностью Ислама Абдуганиевича Каримова.
Под непосредственным руководством Ислама Каримова были созданы основы национальной государственности и гражданского общества, сохранения и укрепления мира и спокойствия людей, определены важнейшие приоритеты и направления устойчивого развития и процветания страны, роста благосостояния многонационального народа Узбекистана в новом столетии.
Во исполнение постановления Президента и плана мероприятий «Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова» подготовлены почтовые марки специального выпуска в виде малого листа из 9 марок, посвященные первому Президенту Республики Узбекистан Исламу Каримову.
В почтовых марках воплощены все события и достижения нашей страны в годы независимости под руководством Президента Руспублики Узбекистан И. Каримова.
Выпуск серии почтовых марок посвященных Первому Президенту Республики Узбекистан Исламу Абдуганиевичу Каримову приурочен к открытию мемориального комплекса на территории дворца «Ок сарой» и к открытию памятника Исламу Абдуганиевичу Каримову.
АО «Узбекистон почтаси» подготовлена, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан введена в обращение серия почтовых марок, посвященных Первому Президенту Республики Узбекистан И.А.Каримову. Подготовлены подарочные буклеты (кляссеры) к малому листу в 4-х цветах.
Почтовые марки многоцветные. Печать офсетная. Перфорация марок гребенчатая. Размер малого листа 165х145мм. Размер почтовых марок 42х30мм. Тираж 7 тыс. экз. Фото - Курбанбаева Ф. Дизайнер – Каневец Е. Присвоены идентификационные номера и установлены номиналы.