2017-09-05 | Texnologiyalar
“Elektron hukumat” tizimi yaratilgani mamlakatimizda fuqarolik jamiyati yanada rivojlanishiga ta’sir qiluvchi muhim omillardan biri bo‘ldi. Bu tizim davlat tashkilotlari, biznes va fuqarolar o‘rtasidagi munosabatning samarali mexanizmi shakllanishi, talab yuqori bo‘lgan yangi interaktiv davlat xizmatlarini ishlab chiqishga zamin yaratdi. Bu davlat axborot tizimlarini qo‘llab-quvvatlaydigan Yagona integrator yordamida mazkur tizim taraqqiyotini yangi bosqichga ko‘tardi.
“Elektron hukumat” tizimi idoralararo aloqaning ko‘plab mexanizmlarini takomillashtirish, davlat muassasalari va kompaniyalar faoliyatida elektron hujjat almashish ko‘lamini kengaytirish, axborot tizimlarining yangi ixtisoslashtirilgan majmualarini joriy qilish kabi qator muhim bosqichlardan o‘tdi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 29-avgustdagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi loyihalarni boshqarish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qarori bu jarayonni tartibga solishda muhim dasturilamal bo‘lib xizmat qilmoqda.
O‘zbekiston Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu hujjatga binoan AKT sohasidagi loyihalarni boshqarish tizimida salmoqli o‘zgarishlar amalga oshirilgan. Xususan, “Uzinfocom” komputer va axborot texnologiyalarini rivojlantirish hamda joriy qilish markazi bazasida davlat axborot tizimlarini yaratish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha Yagona integrator tashkil etilgan.
Yangi tashkilot zimmasiga axborot tizimlari, “Elektron hukumat” tizimidagi zaxira hamda dasturiy ta’minot mahsulotlari, iqtisodiyot sohasidagi axborot texnologiyalarini ishlab chiqish, ularning joriy qilinishi va integratsiyasini ta’minlash, shuningdek, tegishli loyihaviy va texnik hujjatlarni tayyorlash vazifasi yuklatilgan. Ayni paytda davlat axborot tizimlarini yaratish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha Yagona integrator aholi hamda biznesga taqdim etilayotgan davlat elektron xizmatlari sifatini takomillashtirish, mahalliy AKT bozori va “Elektron hukumat” tizimi loyihalarini amalga tatbiq etishga mahalliy korxona va tashkilotlarni jalb qilish yo‘li bilan dasturiy mahsulotlar tarmog‘ini rivojlantirishni rag‘batlantirish bilan ham shug‘ullanadi. U, shuningdek, “Elektron hukumat” tizimi, axborot tizimlari, davlat tashkilotlarining zaxira va dasturiy ta’minot mahsulotlari, korxona va tashkilotlar infratuzilmasining texnologik xavfsizligini ta’minlaydi. Yagona integrator idoralararo elektron muloqotning axborot tizimi va tarmoqlarini joriy etish, davlat tashkilotlari va boshqa tashkilotlar, jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Loyiha boshqaruvining Yagona milliy axborot tizimi faoliyati doirasida axborot almashish imkonini beradi.
Yuqori texnologik xizmatlar va mahsulotlar ko‘lamini xalqaro talablarga mos ravishda kengaytirish orqali mahalliy AKT bozori va dasturiy mahsulotlar tarmog‘ining eksport salohiyatini oshirish davlat axborot tizimlarini yaratish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha Yagona integrator zimmasidagi eng muhim vazifalardan biridir. Bu nafaqat yangi mahalliy yuqori texnologik mahsulotlar, balki yangi ish o‘rinlari yaratish imkoniyatini ham beradi.
Yagona integratorga tegishli litsenziya hamda ruxsat etish xarakteriga ega hujjatlarsiz telekommunikatsiya sohasida faoliyat yuritish va o‘quv kurslari tashkil etish vakolati berilgan. Shuningdek, Yagona integrator loyihaviy va texnik hujjatlarni tayyorlash bo‘yicha pudrat va subpudrat ishlarini amalga oshirish bo‘yicha xo‘jalik subyektlari bilan shartnoma tuzish, axborot tizimlari, zaxirasi hamda dasturiy ta’minot mahsulotlarini ishlab chiqish huquqiga ham ega.
Shu tarzda davlat axborot tizimlarini yaratish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha Yagona integrator “Elektron hukumat” tizimining yanada taraqqiy etishi, davlat tashkilotlari tomonidan aholi hamda biznesga taqdim etilayotgan interaktiv xizmatlar sifatini oshirish, mahalliy dasturiy ta’minot sanoati rivojlanishiga xizmat qiladi.

Единый интегратор стимулирует развитие IT-сферы
Одним из ключевых факторов, влияющих на развитие гражданского общества в Узбекистане, стало создание системы «Электронное правительство». Она позволила сформировать эффективный механизм взаимодействия между государственными органами, бизнесом и гражданами, послужила фундаментом для разработки новых востребованных интерактивных государственных услуг. Теперь дан новый импульс дальнейшему развитию этой системы с помощью Единого интегратора по созданию поддержке государственных информационных систем.
Система «Электронное правительство» прошла через ряд важных этапов, на которых усовершенствованы многие механизмы межведомственного взаимодействия, увеличены объемы электронного документооборота в деятельности государственных учреждений и компаний, внедрены новые специализированные комплексы информационных систем. Эти процессы получили очередной стимул в виде постановления Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления проектами в сфере информационно-коммуникационных технологий» от 29 августа 2017 года.
По сведениям Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана, в соответствии с этим документом были проведены значительные преобразования в системе управления проектами в сфере ИКТ. В частности, на базе Центра развития и внедрения компьютерных и информационных технологий "Uzinfocom" был образован Единый интегратор по созданию и поддержке государственных информационных систем.
На новый орган были возложены обеспечение разработки, внедрения и интеграции информационных систем, ресурсов и программных продуктов в системе «Электронное правительство» и информационных технологий в отраслях экономики, а также подготовка соответствующей проектной и технической документации. В том числе Единый интегратор по созданию и поддержке государственных информационных систем будет заниматься совершенствованием качества предоставляемых населению и бизнесу электронных государственных услуг, стимулировать развитие отечественного ИКТ-рынка и софтверной индустрии за счет системного привлечения отечественных предприятий и организаций к реализации проектов системы «Электронное правительство». Он также будет обеспечивать технологическую безопасность инфраструктуры системы «Электронное правительство», информационных систем, ресурсов и программных продуктов государственных органов, предприятий и организаций. Единый интегратор будет способствовать внедрению информационных систем и сетей межведомственного электронного взаимодействия и обмена информацией между государственными органами и иными организациями, в том числе в рамках функционирования Единой национальной информационной системы проектного управления Республики Узбекистан.
Одной из первоочередных задач, поставленных перед Единым интегратором по созданию и поддержке государственных информационных систем, является повышение экспортного потенциала отечественного ИКТ-рынка и софтверной индустрии за счет расширения спектра высокотехнологичных услуг и продуктов в соответствии с международными стандартами. Это будет способствовать не только появлению новых высокотехнологичных отечественных производств, но и созданию новых рабочих мест.
В целях реализации этих задач Единому интегратору по созданию и поддержке государственных информационных систем разрешено осуществлять деятельность в сфере телекоммуникаций и организовывать учебные курсы без получения соответствующих лицензий и документов разрешительного характера. Он также получил право заключать договора с хозяйствующими субъектами на подрядные и субподрядные работы по подготовке проектной и технической документации, заниматься разработкой информационных систем, ресурсов и программных продуктов.
Таким образом Единый интегратор по созданию и поддержке государственных информационных систем сформирует новые условия для дальнейшего развития системы «Электронное правительство», повышения качества интерактивных услуг, предоставляемых государственными органами бизнесу и населению, стимулирования развития отечественной софтверной индустрии.