Vatanimiz mustaqilligining 26-yilligi keng nishonlanayotgan shu kunlarda Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning barhayot siymosi yod etilmoqda. 2017-yil 31-avgust kuni poytaxtimizda mustaqil O‘zbekiston davlatining asoschisi, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Karimovning ulug‘vor haykali ochilgan edi. Shunday marosim 2-sentabr kuni Samarqand shahrida bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ushbu tadbirda ishtirok etish uchun Samarqandga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari dastlab Islom Karimov qabrini ziyorat qildi. Qur’on tilovat qilindi.
Samarqand ramzi bo‘lgan Registon maydoni yonidagi xiyobonda, Islom Karimov tug‘ilib o‘sgan xonadon yaqinida Birinchi Prezidentimizga haykal o‘rnatilgan. Bu yerga hukumat a’zolari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, viloyat faollari, nuroniylar, yoshlar jam bo‘ldi.
Marosimda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zladi.
Islom Karimov mamlakatimiz mustaqilligi va yangi davlatchiligining asoschisi, buyuk siyosatchi, dono islohotchi, tinchlikparvar va xalqparvar davlat rahbari sifatida xalqimiz orasida, butun dunyoda katta hurmat qozongan edi.
Birinchi Prezidentimizga xos bo‘lgan bukilmas iroda, vatanparvarlik, mardlik va adolatparvarlik, samimiylik va mehribonlik kabi olijanob fazilatlar barcha uchun yorqin ibrat namunasi bo‘lib qoldi.
Islom Karimov O‘zbekiston manfaatini hamma narsadan ustun qo‘yar, uning taraqqiyoti uchun jonini ham ayamasdi.
Shavkat Mirziyoyev va Birinchi Prezidentimizning turmush o‘rtog‘i Tatyana Karimova Islom Karimov haykalini ochdi. Buyuk Yo‘lboshchimiz haykali poyiga gul qo‘yib, uning xotirasiga hurmat bajo keltirdi.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 25-yanvardagi “O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovning xotirasini abadiylashtirish to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq Islom Karimov siymosini yaratish bo‘yicha xalqaro ijodiy tanlovda g‘olib deb topilgan haykallarni mamlakatimiz poytaxti Toshkent shahrida, Islom Karimov tug‘ilib o‘sgan Samarqand shahrida va u kishi birinchi rahbar bo‘lib ishlagan Qashqadaryo viloyatining Qarshi shahrida o‘rnatish belgilangan edi.
Samarqand shahrida ochilgan haykal elu yurtimizning Islom Karimovga yuksak hurmati va mehr-muhabbatining yana bir ifodasi bo‘ldi.
Marosimda “Nuroniy” jamg‘armasi Samarqand viloyati bo‘limi raisi, “El-yurt hurmati” ordeni sohibi H.Normurodov, “Zarafshon” va “Samarkandskiy vestnik” gazetalari bosh muharriri F.Toshev, Samarqand shahridagi 43-ixtisoslashgan maktab direktori Ye.Kompolshik, O‘zbekiston xalq shoiri S.Sayyid, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti talabasi, Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sovrindori D.Olimova, Birinchi Prezidentimizning turmush o‘rtog‘i Tatyana Karimova Islom Karimov bilan bog‘liq xotiralarini yodga oldi. Buyuk Yo‘lboshchimizning turli sinov va qiyinchiliklarni mardonavor yengib o‘tgani, mamlakatimizni har tomonlama rivojlantirish, xalqimiz tinchligi va osoyishtaligini ko‘z qorachig‘iday asrab-avaylash, turmush sharoitini yanada yaxshilash yo‘lida tinimsiz mehnat qilganini ta’kidladi.
Birinchi Prezidentimiz haykali poyi gullarga burkandi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev Islom Karimov tug‘ilib o‘sgan xonadonga tashrif buyurdi. Qur’on tilovat qilinib, elga ehson dasturxoni yozildi.

В Самарканде открыт памятник Исламу Каримову
В дни широкого празднования 26-летия независимости нашей Родины проводятся мероприятия, посвященные немеркнущей памяти Первого Президента нашей страны Ислама Каримова. 31 августа 2017 года в Ташкенте был открыт величественный памятник основателю нашего независимого государства, великому государственному и политическому деятелю Исламу Каримову. Такая же церемония по случаю открытия памятника Исламу Каримову состоялась 2 сентября в Самарканде.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев прибыл в Самарканд для участия в этом торжественном мероприятии.
Глава нашего государства сначала посетил место захоронения Ислама Каримова, отдал дань памяти Первого Президента нашей страны.
Памятник Первому Президенту нашей страны установлен на аллее рядом с площадью Регистан - символом Самарканда, недалеко от дома, где родился и вырос Ислам Каримов. Здесь собрались члены правительства, представители государственных и общественных организаций, актив области, ветераны, молодежь.
На церемонии открытия памятника выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Ислам Каримов как основатель независимости и новой государственности нашей страны, великий политик и мудрый реформатор, заботившийся о благосостоянии народа, внесший весомый вклад в обеспечении мира и стабильности в регионе и мире, завоевал огромное уважение среди нашего народа и мировой общественности.
Присущие Первому Президенту нашей страны такие благородные качества, как непоколебимая воля, патриотизм, мужество, справедливость, искренность и чуткость, стали для всех нас ярким примером.
Ислам Каримов превыше всего ставил интересы Узбекистана, не жалел сил во имя его развития.
Шавкат Мирзиёев и супруга Первого Президента нашей страны Татьяна Каримова открыли памятник Исламу Каримову. Они возложили цветы к подножию памятника великому главе нашего государства, отдали дань его памяти.
Постановлением главы нашего государства "Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова" от 25 января 2017 года определено установить памятники, признанные лучшими на международном творческом конкурсе по созданию образа Ислама Каримова, в столице нашей страны Ташкенте, в Самарканде, где родился и вырос Ислам Каримов, и в Карши, где он работал первым руководителем Кашкадарьинской области.
Памятник в Самарканде стал еще одним отражением высокого уважения и любви нашего народа к Исламу Каримову.
Председатель Самаркандского областного отделения фонда “Нуроний”, кавалер ордена "Эл-юрт ҳурмати" Х.Нормуродов, главный редактор газет “Зарафшон” и “Самаркандский вестник” Ф.Тошев, директор специализированной школы №43 города Самарканда Е.Компольщик, народный поэт Узбекистана С.Саййид, студентка Узбекского государственного университета мировых языков, лауреат Государственной премии имени Зульфии Д.Олимова, супруга Первого Президента нашей страны Татьяна Каримова поделились своими воспоминаниями об Исламе Каримове. Они подчеркнули личное мужество, стойкость, неустанный труд и неоценимый вклад великого политика во всестороннее развитие Узбекистана, обеспечение мира и спокойствия в стране, повышение благосостояния нашего народа, беззаветную любовь к Родине.