O‘zbekiston harbiy orkestri xalqaro festivalda
Joriy yilning 26 avgustidan 3 sentyabrigacha Moskva shahrida bo‘lib o‘tayotgan “Spasskaya bashnya” X xalqaro harbiy-musiqa festivalida O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligining alohida namunali-ko‘rgazmali harbiy orkestri ham ishtirok etmoqda.
Orkestrga O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi harbiy orkestr xizmatining boshlig‘i, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan san’at arbobi Pavel Makarov rahbarlik qilmoqda. Harbiy musiqa ixlosmandlari ushbu iste’dodli san’atkorni “Jonajon O‘zbekiston”, “Mustaqillik”, “Vatan”, “Amir Temur” singari marshlari orqali yaxshi biladi.
Orkestr ko‘plab xalqaro harbiy musiqiy festivallarda ishtirok etib, katta tajriba to‘plagan. Orkestr Amerika Qo‘shma Shtatlarining Pentagon shtab-kvartirasida, Norfolk harbiy-dengiz bazasi va harbiy-dengiz akademiyasida konsert dasturlari namoyish etgan. Shuningdek, Germaniyada o‘tkazilgan XIII Berlin va VII Kyoln xalqaro harbiy orkestrlar festivalida ham ishtirok etgan.
Harbiy musiqachilarimiz ushbu festivalga puxta tayyorgarlik bilan bordi. Orkestr repertuaridan 60 dan ortiq asar o‘rin olgan. Karnay, surnay va boshqa milliy musiqa asboblaridan foydalanish, shuningdek, konsert dasturlarida O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari Markaziy ashula va raqs ansambli raqs guruhining ishtiroki festivalga o‘zgacha shukuh bag‘ishlamoqda.
Harbiy orkestrda xizmat qilish – o‘ta mas’uliyatli vazifa. Harbiy musiqachilar safda yurganda ham, marshda ham kuy-qo‘shiq ijro etishdan tashqari, bir paytning o‘zida musiqa asbobini chalishi, baravar qadam tashlashi lozim. Bu o‘ziga xos murakkab jarayondir.
– “Spasskaya bashnya” festivali doirasida dunyoga mashhur ijrochilar ishtirokida mumtoz musiqa konsertlari ham bo‘lib o‘tadi, –deydi orkestr rahbari Ramil Asfandiyarov. – Festival doirasida xayriya tadbirlariga ham alohida o‘rin berilgan. Turli aholi qatlamlari, jumladan, bolalarga mo‘ljallangan konsert dasturlarini tashkil etish ko‘zda tutilgan. Shu jihat hisobga olingan holda konsert dasturidan bir necha kutilmagan musiqiy chiqishlar ham o‘rin olgan. Ayniqsa, Xayrullo Yusupov rahbarlik qilayotgan karnaychilar guruhining chiqishi tomoshabinlarda katta qiziqish uyg‘otishi shubhasiz.
Madaniyat va san’at, ma’naviyat va armiya tushunchalarini bir-biridan ayro tasavvur etib bo‘lmaydi. Zero, Vatan himoyasi xalq yaratgan barcha narsalar – avloddan-avlodga o‘tib kelayotgan urf-odat va an’analarni asrab-avaylash, himoya qilish deganidir. O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi alohida namunali-ko‘rgazmali harbiy orkestrining “Spasskaya bashnya” festivalidagi ishtiroki rossiyalik tomoshabinlarga o‘zbek xalqining boy madaniyati bilan yanada yaqinroq tanishish, harbiy musiqa olamidagi jozibali kuy-qo‘shiqlardan bahra olish imkoniyatini yaratmoqda.

Военный оркестр из Узбекистана – на фестивале «Спасская башня»
С 26 августа по 3 сентября 2017 года в Москве гостит Отдельный военный образцово-показательный оркестр Министерства обороны Республики Узбекистан, он участвует в X Международном военно-музыкальном фестивале «Спасская башня».
Слаженными действиями оркестра руководит начальник военно-оркестровой службы Министерства обороны Республики Узбекистан, заслуженный деятель искусств Узбекистана Павел Макаров. Многочисленным поклонникам военной музыки хорошо знакомы марши, написанные этим талантливым человеком: «Родной Узбекистан», «Мустакиллик», «Ватан», «Амир Темур» и другие.
Оркестр имеет богатый опыт участия в международных фестивалях военной музыки. Концерты оркестра проходили в США – в штаб-квартире Пентагона, на военно-морской базе Норфолк, в военно-морской академии. В Германии узбекский оркестр принимал участие в XIII Берлинском и VII Кёльнском международных фестивалях военных оркестров.
Нашим военным музыкантам есть чем порадовать слушателей и зрителей. В репертуаре оркестра более 60 произведений. Особое очарование репертуару оркестра придает использование национальных инструментов – карнаев, сурнаев и других, а также участие в концертных программах танцевальной группы Центрального ансамбля песни и танца Вооруженных Сил Республики Узбекистан.
Следует подчеркнуть, что служба в военном оркестре – дело непростое. Музыканты в погонах постоянно играют в строю и на марше, что невероятно сложно, ведь надо играть на музыкальном инструменте и одновременно печатать строевой шаг.
– К фестивалю «Спасская башня» приурочены уникальные концерты классической музыки с участием мировых звезд, – говорит начальник оркестра Рамиль Асфандияров. – Важной его частью также является и благотворительная деятельность, предусматривающая концертные выступления для различных групп населения, включая детскую аудиторию. С учетом этого в свою концертную программу мы включили несколько музыкальных сюрпризов. Особым успехом, без сомнения, будет пользоваться группа карнаистов под руководством Хайруллы Юсупова.
Культура и искусство, духовность и армия – эти понятия неразделимые. Ведь защита Родины – это и защита всего, что создано народом – его традиций и обычаев, которые бережно сохраняются и передаются из поколения в поколение. Бесспорно, участие Отдельного военного образцово-показательного оркестра Министерства обороны Республики Узбекистан в программе фестиваля «Спасская башня» станет для российских зрителей открытием богатств узбекской национальной культуры и красочным праздником духовой музыки.