UNWTO Bosh kotibi bilan uchrashuv
2017-yilning 27-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan “Markaziy Osiyo uyg‘onish davrining dunyo tamadduni tarixidagi o‘rni” nomli xalqaro konferensiyada ishtirok etish uchun mamlakatimizga tashrif buyurgan BMT Butunjahon sayyohlik tashkilotining (UNWTO) Bosh kotibi Taleb Rifai bilan uchrashdi.
Bo‘lib o‘tgan suhbat chog‘ida O‘zbekiston bilan UNWTO o‘rtasidagi munosabatlarning hozirgi holati va ularni chuqurlashtirish istiqbollari yuzasidan fikr almashildi. Mamlakatimiz mazkur tashkilot faoliyatida 1993-yildan buyon ishtirok etadi.
O‘zbekistonning tashabbusiga ko‘ra UNWTO doirasida mintaqamizda turizm rivojlanishini rag‘batlantirgan qator hujjatlar – «Buyuk ipak yo‘lida turizmni rivojlantirish to‘g‘risida Samarqand deklaratsiyasi» (1995-yil), «Turizm va madaniy merosni saqlab qolish bo‘yicha Xiva deklaratsiyasi» (1999-yil), «Ipak yo‘li bo‘ylab turizm bo‘yicha Buxoro deklaratsiyasi» (2002-yil) qabul qilingan.
Uchrashuvda o‘zbek xalqining boy tarixiy, me’moriy, madaniy merosi asosida hamkorlikning mavjud salohiyatlarini bosqichma-bosqich amalga oshirishga ikki tomonda ham qiziqish borligi qayd etildi.
Muloqot davomida UNWTO huzurida Markaziy Osiyo bo‘yicha Mintaqaviy komissiyani tashkil etish masalalari hamda tomonlarni qiziqtirgan boshqa mavzular muhokama qilindi.

Встреча с Генеральным секретарем UNWTO
27 августа 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Генеральным секретарем Всемирной туристской организации ООН (UNWTO) Талебом Рифаи, прибывшим в нашу страну для участия в международной конференции «Центральазиатский Ренессанс в истории мировой цивилизации» в г.Самарканде.
В ходе прошедшей беседы состоялся обмен мнениями о состоянии и перспективах углубления отношений между Узбекистаном и UNWTO, в деятельности которой наша страна принимает участие с 1993 года.
По инициативе Узбекистана в рамках UNWTO принят ряд документов – «Самаркандская декларация о развитии туризма на Великом шелковом пути» (1995г.), «Хивинская декларация по туризму и сохранению культурного наследия» (1999г.), «Бухарская декларация по туризму вдоль Шелкового пути» (2002г.), которые стимулировали развитие туризма в нашем регионе.
На встрече была подчеркнута взаимная заинтересованность в последовательной реализации имеющегося потенциала сотрудничества, в основе которого богатое историческое, архитектурное, культурное наследие узбекского народа.
Стороны обсудили вопросы учреждения при UNWTO Региональной комиссии по Центральной Азии и другие темы, представляющие взаимный интерес.