O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining o‘n birinchi yalpi majlisi to‘g‘risida axborot
2017-yil 25-avgust kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining o‘n birinchi yalpi majlisi o‘z ishini davom ettirdi.
Senatorlar Toshkent viloyati To‘ytepa shahrining nomini o‘zgartirish to‘g‘risidagi masalani ko‘rib chiqdilar.
Avval xabar berilganidek, Senat To‘ytepa shahrini Toshkent viloyatining ma’muriy markazi etib belgilash to‘g‘risida qaror qabul qilgan edi.
Majlisning ikkinchi kuni senatorlar O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 78-moddasiga va “Geografik obyektlarning nomlari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonunining 7-moddasiga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahakamasining taklifini ko‘rib chiqib, Toshkent viloyati To‘ytepa shahrini Nurafshon shahri deb o‘zgartirish to‘g‘risida qaror qabul qildilar.
Shundan so‘ng senatorlar O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudining tarkibiga o‘zgartirishlar kiritishto‘g‘risidagi masalani ko‘rib chiqdilar. O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 80-moddasiga muvofiq senatorlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining taqdimnomasini ko‘rib chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudining bir qator sudyalarini saylash to‘g‘risida qaror qabul qildilar. Nomzodlarni muhokama qilish chog‘ida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 21-fevralda qabul qilingan sudyalarni tanlab olish va lavozimlarga tayinlash tizimini tubdan isloh qilishga doir chora-tadbirlarni nazarda tutuvchi “O‘zbekiston Respublikasi sud tizimi tuzilmasini tubdan takomillashtirish va faoliyati samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmonini izchil va so‘zsiz ro‘yobga chiqarish muhim ekanligi ta’kidlandi.
So‘ngra senatorlar O‘zbekiston Respublikasining Turkiya Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi lavozimiga tayinlash to‘g‘risidagi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolarining odobi qoidalariga qo‘shimchalar va o‘zgartish kiritish to‘g‘risidagi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Reglamentiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Byudjet va iqtisodiy islohotlar masalalari qo‘mitasi raisini saylash to‘g‘risidagi masalalarni ko‘rib chiqdilar. O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining qo‘mitalari tarkibiga, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Reglament va odob komissiyasi tarkibiga o‘zgartirishlar kiritildi. Ushbu masalalar yuzasidan tegishli qarorlar qabul qilindi.
Senatorlar O‘zbekiston Respublikasidagi madaniyat va istirohat bog‘larida, shuningdek, boshqa madaniy-ko‘ngilochar maskanlarda o‘rnatilgan yuqori texnologiyali attraksionlardan foydalanuvchilarning xavfsizligini ta’minlash yuzasidan yo‘lga qo‘yilgan davlat nazoratining holati to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripovga yuborilgan parlament so‘rovi natijalari bo‘yicha axborotni muhokama qildilar.

Информационное сообщение об одиннадцатом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан
2017-08-26 | Политика
25 августа 2017 года в городе Ташкенте продолжило свою работу одиннадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Сенаторы рассмотрели вопрос о переименовании города Тойтепы Ташкентской области.
Как сообщалось ранее, накануне Сенат принял решение об определении города Тойтепа административным центром Ташкентской области.
В ходе второго дня заседания сенаторы в соответствии со статьей 78 Конституции Республики Узбекистан и статьей 7 Закона Республики Узбекистан «О названиях географических объектов» рассмотрели предложения Кабинета Министров Республики Узбекистан и приняли постановление о переименовании города Тойтепы Ташкентской области в город Нурафшон.
Далее сенаторы рассмотрели вопрос о внесении изменений в состав Верховного суда Республики Узбекистан. В соответствии со статьей 80 Конституции Республики Узбекистан сенаторы, рассмотрев представления Президента Республики Узбекистан, приняли постановление об избрании ряда судей Верховного cуда Республики Узбекистан. В ходе обсуждения кандидатур отмечалась важность последовательной и безусловной реализации Указа Президента Республики Узбекистан «О мерах по коренному совершенствованию структуры и повышению эффективности деятельности судебной системы Республики Узбекистан» от 21 февраля 2017 года, предусматривающего, в частности, меры по коренному совершенствованию системы отбора и назначения на судейские должности.
Далее сенаторы рассмотрели вопросы о назначении на должность Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Узбекистан в Турецкой Республике, о внесении дополнений и изменений в Правила этики членов Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, в Регламент Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, а также об избрании председателя Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам бюджета и экономических реформ, внесении изменений в составы комитетов Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Комиссии Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по регламенту и этике. По указанным вопросам приняты соответствующие решения.
Сенаторы также обсудили информацию, подготовленную по результатам парламентского запроса, направленного Премьер-министру Республики Узбекистан Арипову А.Н., о состоянии государственного контроля в сфере обеспечения безопасности высокотехнологичных аттракционов, установленных в парках культуры и отдыха, других культурно-развлекательных местах Республики Узбекистан.