O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining o‘n birinchi yalpi majlisi o‘z ishini yakunladi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining o‘n birinchi yalpi majlisi ikkinchi ish kunida senatorlar O‘zbekiston Respublikasining Turkiya Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi lavozimiga tayinlash, Oliy Majlis Senati a’zolarining odobi qoidalariga qo‘shimchalar va o‘zgartish kiritish, Senatning Byudjet va iqtisodiy islohotlar masalalari qo‘mitasi raisini saylash to‘g‘risidagi hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining vakolatiga kiradigan boshqa masalalarni ko‘rib chiqdi.
Oliy Majlis Senati a’zolarining odobi qoidalariga qo‘shimchalar va o‘zgartish kiritish Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 12 iyul kuni Oliy Majlis palatalari, siyosiy partiyalar hamda O‘zbekiston Ekologik harakati vakillari ishtirokida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishidagi ma’ruzasida belgilangan ustuvor vazifalardan kelib chiqqan holda qabul qilindi.
Unga ko‘ra, endilikda joylarga chiqib, aholi bilan o‘tkazilgan muloqotlar jarayonida rasmiyatchilik va ko‘zbo‘yamachilikka, soxta hisobotlar berishga, o‘rganilayotgan masalaning tub ildiziga yetib bormaslik kabi kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan senatorlarga nisbatan tegishli ta’sir choralari belgilangan. Senatorlarning internetdagi rasmiy sahifalarida fuqarolar bilan muloqot qilish jarayonidagi odob-axloq qoidalari yanada aniqlashtirilgan.
Senatorlar tasdig‘i bilan A.A’zamxo‘jayev O‘zbekiston Respublikasining Turkiya Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi etib tayinlandi. M.Jumagaldiyev Senatning Byudjet va iqtisodiy islohotlar masalalari qo‘mitasi raisligiga saylandi.

Одиннадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан завершило свою работу
Во второй день работы одиннадцатого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан сенаторы рассмотрели вопросы назначения Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Узбекистан в Турецкой Республике, внесения изменения и дополнений в Правила этики членов Сената Олий Мажлиса, избрании председателя Комитета Сената по вопросам бюджета и экономических реформ и другие вопросы, относящиеся к компетенции Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Изменение и дополнения в Правила этики членов Сената Олий Мажлиса внесены исходя из приоритетных задач, определенных в докладе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева на состоявшемся 12 июля текущего года видеоселекторном совещании с представителями палат Олий Мажлиса, политических партий и Экологического движения Узбекистана.
Определены соответствующие меры воздействия в отношении сенаторов, которые допускают такие недостатки, как формальное и показное отношение к делу в ходе проводимых с выездом на места диалогов с населением, поверхностное изучение вопросов и предоставление ложных отчетов. Еще более конкретизировано требование о соблюдении этических норм в процесе диалога сенаторов с гражданами через их официальные страницы в интернете.
Сенаторы утвердили назначение А.Аъзамхужаева Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Узбекистан в Турецкой Республике. М.Жумагалдиев избран председателем Комитета Сената по вопросам бюджета и экономических реформ.
На этом одиннадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан завершило свою работу.