“Sharq taronalari” o‘n birinchi xalqaro musiqa festivali ishtirokchilari va mehmonlarining dastlabki guruhi tantanali kutib olindi
2017-08-25 | Madaniyat
Samarqand temir yo‘l vokzalida “Sharq taronalari” o‘n birinchi xalqaro musiqa festivali ishtirokchilari va mehmonlarining dastlabki guruhi tantanali kutib olindi.
1997-yildan buyon har ikki yilda muntazam o‘tkazib kelinayotgan mazkur festival dunyo xalqlarining milliy musiqa san’ati va qo‘shiqchiligi an’analarini asrab-avaylash va rivojlantirish, tili, madaniyati, urf-odatlari turlicha bo‘lgan millat va elatlarni san’at vositasida birlashtirish, ularni go‘zallik, nafosat, ezgulikka da’vat etishga xizmat qilmoqda. Bugunga kelib “Sharq taronalari” jahon miqyosida o‘tkazilayotgan yirik va nufuzli san’at anjumaniga aylandi. Unda ishtirok etish istagida bo‘lgan san’atkor va badiiy jamoalar safi yil sayin kengayib bormoqda. Bu yil festival ishtirokchilari belgilangan talablar asosida saralanib, taklif etildi. 25-30-avgust kunlari 50 dan ortiq davlat vakillari Samarqandda o‘z san’atini namoyish etadi.
Yuqori tezlikda harakatlanuvchi “Afrosiyob” poyezdida Samarqandga yetib kelgan mehmonlar karnay-surnay sadolari ostida keng jamoatchilik ishtirokida kutib olindi.
– Samarqand zaminiga qadam qo‘yishimiz bilan “Sharq taronalari” festivali shukuhini his qildik, – deydi fransiyalik Le Normand Morven xonim. – Vokzal va ko‘chalar bag‘oyat maftunkor, har qanday kishi e’tiborini tortadigan darajada go‘zal. Tadbir tashkilotchilarining nihoyatda samimiy va mehmondo‘stligi, har bir ishtirokchiga alohida e’tiboridan boshimiz ko‘kka yetdi. Ana shu dastlabki taassurotlarimiz bu yilgi festivalning yana ham yuksak saviyada o‘tishidan dalolat beradi.
– Jahonning ko‘plab davlatlarida o‘tadigan turli xalqaro anjumanlar, forumlarda qatnashganman, – deydi festival hakamlar hay’ati a’zosi, kuvaytlik Amir Ja’far. – Lekin, O‘zbekistonda bo‘lganidek tashkilotchilik, mehmonlarga yuksak e’tibor kamdan-kam kuzatiladigan holat. Bu o‘zbek xalqining san’atsevarligi, mehmondo‘stligi va bag‘rikengligidan dalolat beradi. Men Toshkentda, bugun Samarqandda bunga guvoh bo‘lib, hayratlanib turibman. Bunday samimiy, ochiqko‘ngil insonlar bilan suhbatlashish, ularga o‘z san’atimizni namoyish etish biz uchun zavqli va taassurotlarga boy bo‘lishiga ishonaman.
Festival ishtirokchilari va mehmonlari maxsus ajratilgan transportlarda “Aziya Samarqand”, “Registon-plaza”, “Zilol baxt”, “Arba” mehmonxonalariga borib joylashdilar.
Kun davomida Samarqand shahrida muqaddas qadamjo va tarixiy obidalar bo‘ylab sayohat, madaniy-ma’rifiy uchrashuvlar, tanlov dasturida qatnashadigan jamoalar uchun Registon maydonidagi sahnada repetitsiya o‘tkaziladi.
Kechqurun tanlov boshlanib, dastlabki o‘n jamoa o‘z dasturini namoyish etadi. Boshqa guruhlar esa Samarqand shahri va Pastdarg‘om, Oqdaryo, Payariq, Samarqand, Jomboy tumanlarida mahalliy san’atkorlar bilan birgalikda konsert dasturlari taqdim etadi.

Добро пожаловать в Самарканд!
На Самаркандском железнодорожном вокзале состоялась торжественная встреча первой группы участников и гостей XI международного музыкального фестиваля “Шарк тароналари”.
Фестиваль, проводимый с 1997 года раз в два года, служит сохранению и развитию традиций национального музыкального и песенного искусства, укреплению дружбы между народами, призыву людей к красоте и благородству. Сегодня “Шарк тароналари” стал одним из крупных и престижных форумов искусств, проводимых в мировом масштабе. Из год в год ширятся ряды артистов и художественных коллективов, желающих принять участие в этом мероприятии. 25-30 августа представители более 50 государств продемонстрируют свое искусство в Самарканде.
Гостей, прибывших в Самарканд на высокоскоростном поезде “Afrosiyob”, под звуки карнаев и сурнаев встретили представители широкой общественности.
– Мы ступили на землю Самарканда и сразу почувствовали дух фестиваля “Шарк тароналари”, – говорит Ле Норманд Морвен из Франции. – Нас тронули искренность и гостеприимство организаторов, внимание, уделяемое каждому участнику мероприятия. Первые приятные впечатления от города свидетельствуют о том, что и нынешний фестиваль пройдет на самом высоком уровне.
– Я принимал участие в международных конференциях, форумах, проводившихся во многих странах, – говорит член жюри фестиваля Амир Жаъфар из Кувейта. – Но организация мероприятия, большое внимание к участникам в Узбекистане – это особый случай. Все свидетельствует о любви узбекского народа к искусству, его гостеприимстве и толерантности. В этом я убедился и в Ташкенте, и в Самарканде. Уверен, что нам предстоит испытать много удовольствия и радости от общения с такими искренними, открытыми людьми.
Участников и гостей фестиваля доставили в гостиницы “Азия Самарканд”, “Регистон-плаза”, “Зилол бахт”, “Арба”.
В течение дня будут организованы поездки к местам поклонения и по историческим памятникам Самарканда, культурно-просветительские встречи, на сцене площади Регистан – репетиции коллективов, которые примут участие в конкурсной программе.
Вечером начнется конкурс, свои программы представят первые десять коллективов. Остальные группы вместе с местными артистами представят концертные программы на других сценах в Самарканде и в Пастдаргомском, Акдарьинском, Пайарыкском, Самаркандском и Джамбайском районах.