Butunjahon banki delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
22 avgust kuni vazirlikda Butunjahon banki shtab-kvartirasi AKT loyihalari katta koordinatori O.Petrov boshchiligidagi delegatsiya vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida elektron hukumat va raqamli iqtisodiyot sohalaridagi loyihalarni hamkorlikda amalga oshirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Markaziy va Janubiy Osiyoni yagona raqamli xabga bog‘laydigan va transchegaraviy telekommunikatsiya tarmog‘ini yaratishga qaratilgan «Digital CASA» hududiy loyihasida O‘zbekiston Respublikasining ishtiroki istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi. Mazkur loyiha dengizga chiqish imkoni bo‘lmagan mamlakatlarga Internet tarmog‘ini yaxshilashga, shuningdek, ushbu mamlakatlarning tranzit salohiyatini oshirishiga xizmat qilishi kutilmoqda.
Shu bilan birga, vazirlik tomonidan hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari sifatida Innovatsiya markazida dasturiy mahsulotlar ishlab chiqish, yuqori malakali IT-mutaxassislar tayyorlash, pochta sohasini rivojlantirish kabi takliflar berildi.
Uchrashuv yakuniga ko‘ra tomonlar Butunjahon banki salohiyatidan maksimal foydalangan holda, O‘zbekiston Respublikasining rivojlanish istiqbollaridan kelib chiqib, raqamli iqtisodiyot va elektron hukumat loyihalarini ishlab chiqish uchun hamkorlikni davom ettirishga kelishib olishdi.

Состоялась встреча с делегацией Всемирного банка
22 августа в Министерстве состоялась встреча с представителями Всемирного банка во главе со старшим координатором проектов ИКТ штаб-квартиры Всемирного банка О.Петровым.
В ходе встречи рассмотрены перспективы совместной реализации проектов в областях цифровой экономики и электронного правительства.
Отдельное внимание было уделено перспективам участия Республики Узбекистан в региональном проекте «Digital CASA», направленном на создание трансграничной телекоммуникационной сети, которая свяжет страны Центральной и Южной Азии в единый цифровой хаб. Предполагается, что данный проект позволит улучшить доступ к Интернет странам, не имеющим выхода к морю, а также развить их транзитный потенциал.
Кроме того, в качестве приоритетных направлений сотрудничества Министерством предложены разработка программных продуктов в созданном Инновационном центре, подготовка высококвалифицированных IT-специалистов, развитие почтовой отрасли и др.
По итогам встречи стороны договорились продолжить консультации для проработки перспективных проектов цифровой экономики и электронного правительства исходя из приоритетов развития Республики Узбекистан с максимальным использованием потенциала Всемирного банка.