2017-08-23 | Siyosat
2017-yil 22-avgust kuni Dehli shahrida rasmiy tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Hindiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Sushma Svaraj bilan uchrashdi.
Bo‘lib o‘tgan suhbat chog‘ida O‘zbekiston-Hindiston kun tartibining dolzarb masalalari, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlash istiqbollari, ayrim xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan fikr almashildi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Hindiston Bosh vaziri Narendra Modining 2017-yil iyun oyida Ostona shahridagi Shanxay hamkorlik tashkiloti Sammitida ishtiroki doirasidagi uchrashuvi ikki tomon munosabatlarining muhim bosqichi bo‘ldi. Ta’kidlanganidek, oliy darajadagi uchrashuv davlatlarimiz o‘rtasidagi manfaatli aloqalarni yanada rivojlantirishning keyingi bosqichlarini belgilab berdi.
Vazirlar ShHT doirasida hamkorlik qilishdan ikki tomon ham manfaatdor ekanligini tasdiqlashdi.
Abdulaziz Kamilov Sushma Svarajni joriy yilning noyabr oyida Samarqand shahrida BMT shafeligi ostida o‘tkaziladigan Markaziy Osiyoda xavfsizlik va barqaror rivojlanishni ta’minlash masalalarini muhokama qilish rejelashtirilayotgan xalqaro konferensiyaga taklif etdi.

22 августа 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, находящийся в г.Дели с официальным визитом, встретился с Министром иностранных дел Республики Индия Сушмой Сварадж.
В ходе состоявшейся беседы стороны обменялись мнениями по актуальным вопросам узбекско-индийской повестки дня, перспективам развития и укрепления сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах, отдельным международным и региональным проблемам.
Важным этапом в двусторонних отношениях стала встреча Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Премьер-министра Индии Нарендры Моди в рамках участия в Саммите Шанхайской организации сотрудничества в июне 2017 года в г.Астане. Как подчеркивалось, встреча определила ход дальнейшего развития взаимовыгодных связей между нашими странами.
Министры подтвердили обоюдную заинтересованность во взаимодействии в рамках ШОС.
Абдулазиз Камилов пригласил Сушму Сварадж на международную конференцию под эгидой ООН в ноябре с.г. в Самарканде, на которой планируется обсудить вопросы обеспечения безопасности и устойчивого развития в Центральной Азии.