Farg‘onada 200 mikroGES ishga tushiriladi
Farg‘ona politexnika instituti olimlari tomonidan amalga oshirilayotgan zamonaviy mikroGESlar ishlab chiqarish innovatsiya loyihasi bu borada muhim ahamiyat kasb etayotir.
MikroGES xalqaro tasnifga ko‘ra, quvvati 0,1 kVt.dan 100 kVt.gacha bo‘lgan gidroenergetik qurilma bo‘lib, asosan gidroturbina, tasmali va reduktorli uzatmalar hamda asinxron generatordan iborat. MikroGES ekologik tozaligi, arzonligi, texnologik jihatdan tayyorlash va ekspluatatsiya qilish osonligi bilan ajralib turadi.
MikroGESning quvvati 50 kVt. bo‘lgan 2 tajriba nusxasi institut olimlari tomonidan “Farg‘onaazot” AJ va Marg‘ilon traktor ta’mirlash korxonasi bilan hamkorlikda Farg‘ona shahridan oqib o‘tuvchi Marg‘ilonsoyda ishga tushirildi. MikroGESlardan olinayotgan elektr energiyasidan shaharning Kashtanzor ko‘chasi, "Marg‘ilonsoy" tantanalar uyi va “Hamkorbank” banki hududini yoritishda foydalanilmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev joriy yilning 22-23-iyun kunlari Farg‘ona viloyatiga tashrifi davomida ushbu loyiha ilm-fan yutuqlarini amaliyotga joriy etish borasida olib borilayotgan izlanishlarning yaqqol namunasi ekanini ta’kidlab, mikroGES ishlab chiqarishni ko‘paytirish va boshqa hududlarga ham joriy etish bo‘yicha tavsiyalar bergan edi.
Shu asosda Farg‘ona politexnika instituti olimlari viloyat hokimligi tashabbusi asosida "Farg‘onaazot" AJ, Marg‘ilon traktor ta’mirlash korxonasi hamda "Marg‘ilon temirchi" MChJ bilan birgalikda ilmiy-tadqiqot va tajriba-sinov ishlarini olib bormoqda.
– Tajriba-sinov ishlari soy va kanallarning suv oqimi tabiiy sharoiti va kinetik energiyasidan foydalanib ishlovchi oddiy, arzon va qulay, avtomatlashtirilgan avtonom mikroGESlar yaratishga qaratilgan, – deydi Farg‘ona politexnika instituti professori, texnika fanlari doktori Sirojiddin Ergashev. – Bu borada viloyatning suv xo‘jaligi, elektr tarmoqlari va Farg‘ona mexanika zavodi mutaxassislari bilan birgalikda Mikro-gidroelektrostansiyalar ishlab chiqarishni rivojlantirish va hayotga tatbiq etish yuzasidan "yo‘l xaritasi" ishlab chiqildi. Birinchi bosqichda Katta Farg‘ona kanali, Janubiy Farg‘ona kanali, Andijon kanallaridagi suv oqimining talab qilingan tezligi, miqdori, balandlik bosimi, iste’molchilar imkoniyatidan kelib chiqib o‘rtacha quvvati 50 kVt. bo‘lgan 230 mikroGES qurish mumkinligi aniqlandi. Joriy yilning o‘tgan davrida Farg‘ona shahridan oqib o‘tuvchi Marg‘ilonsoyda ishga tushirilgan 2 mikroGES soatiga 40-50 kVt. energiya ishlab chiqarmoqda. Ayni paytda bunday qurilmalarni Oltiariq tumanida xonadonlar uchun ham qo‘llash ustida ish olib borilmoqda. Viloyatda 2017-2018-yillarda 200 dan ortiq mikroGES ishga tushirilishi rejalashtirilmoqda.
“O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati tizimidagi korxonalarning Farg‘ona mexanika zavodi bilan kooperatsiya asosida mikroGESning asosiy qurilmalari – gidroagregat, reduktor, generator va avtomatik boshqaruv tarmoqlarini ishlab chiqarish bo‘yicha quvvati tahlil qilinib, har bir yo‘nalish uchun ishlab chiqaruvchilar belgilandi. Hamkorlikning dastlabki samarasi sifatida Farg‘ona mexanika zavodida institut olimlari tomonidan mikroGES gidroagregatining 50 kVt.dan 300 kVt.gacha bo‘lgan bir necha variantli loyihalari tayyorlanib, ishlab chiqarishga topshirildi.
Loyiha mualliflaridan biri, yosh olim Sardor Yusupovning ta’kidlashicha, mikroGESlarni ishlab chiqarishda kerak bo‘ladigan generatorlar hozircha Xitoy yoki Rossiyadan keltirilmoqda. Agar ushbu muhim vositani ishlab chiqarish mahalliylashtirilsa, tannarxning ikki barobar arzonlashishiga erishiladi, yangi ish o‘rinlari yaratiladi. Shu maqsadda institut ilmiy laboratoriyalarida o‘zgarmas tok generatoridagi doimiy tokni o‘zgaruvchan tokka aylantirish yo‘llari, mikroGESning markaziy elektr tarmoqlariga ulanish sxemalari, avtomatik boshqarish tizimlari ustida izlanishlar olib borilmoqda. Institut olimlari Oltiariq tumanidagi "Maida izol invest" korxonasi mutaxassislari bilan birga, mikroGESlar uchun doimiy magnitli zamonaviy innovatsion generatorlar, avtomatik boshqarish tizimlari, ionno-litiyli va vodorodli akkumulyatorlar ishlab chiqaruvchi innovatsiya korxonasini tashkil etish bo‘yicha hamkorlikda ish olib borayotgani ham e’tiborga sazovordir.

В Фергане появится 200 микроГЭС
В Ферганской области высокие практические результаты дают научные поиски по получению энергии из воды.
Важное значение в этом направлении имеет реализуемый учеными Ферганского политехнического института инновационный проект по выпуску современных микроГЭС.
МикроГЭС согласно международной классификации является гидроэнергетическим устройством мощностью от 0,1 кВт до 100 кВт, которое в основном состоит из гидротурбины, ленточных и редукторных передатчиков и асинхронного генератора. МикроГЭС отличается экологической чистотой, доступностью, упрощенными процессами технологической разработки и эксплуатации.
Две экспериментальных микроГЭС мощностью по 50 кВт установлены учеными института совместно с АО “Фаргонаазот” и Маргиланским трактороремонтным предприятием на протекающем в Фергане Маргилансае. Получаемая в ходе проводимых испытаний микроГЭС электроэнергия используется в освещении улицы Каштанзор, зала торжеств "Маргилонсой" и территории “Хамкорбанка”.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев во время поездки в Ферганскую область 22-23 июня текущего года отметил, что данный проект является ярким примером внедрения в практику достижений науки, дал рекомендации по увеличению выпуска микроГЭС и их внедрению в других регионах.
Исходя из этого ученые Ферганского политехнического института на основе инициативы областного хокимията совместно с АО "Фаргонаазот", Маргиланским трактороремонтным предприятием и ООО "Маргилон темирчи" проводят научно-исследовательскую и опытно-экспериментальную работу.
- Мы работаем над созданием простых, дешевых, удобных в эксплуатации, автоматизированных автономных микроГЭС, которые монтируются на горных реках и каналах, - говорит профессор Ферганского политехнического института, доктор технических наук Сирожиддин Эргашев. - В данном направлении совместно со специалистами водохозяйственной отрасли области, а также Ферганского механического завода разработана "дорожная карта" по развитию производства и внедрению микрогидроэлектростанций. Исходя из гидрологической характеристики протекающих по территории области Большого Ферганского канала, Южного Ферганского канала и андижанских каналов, а также возможностей потребителей на первом этапе планируется установка 230 микроГЭС со средней мощностью 50 кВт. Две экспериментальных микроГЭС мощностью по 50 кВт, установленные на Маргилансае в Фергане, вырабатывают 40-50кВт энергии в час. В эти дни ведется работа по применению таких установок для освещения домов Алтыарыкского района. В целом в 2017-2018 годах в области планируется установить более 200 подобных микроГЭС.
На основе кооперации предприятий акционерного общества "Узбекистон темир йуллари" с Ферганским механическим заводом были проанализированы производственные мощности основных агрегатов микроГЭС – гидроагрегатов, редукторов, генератора и систем автоматического управления, определены производители для каждого направления. В качестве первых результатов сотрудничества учеными института Ферганского механического завода были подготовлены и переданы в производство проекты нескольких вариантов гидроагрегата микроГЭС мощностью от 50 кВт до 300 кВт.
Как отмечает один из авторов проекта, молодой ученый Сардор Юсупов, генераторы, необходимые для производства микроГЭС, пока завозятся из Китая и России. Если локализовать производство этого важного агрегата, его себестоимость снизится в два раза, будут созданы новые рабочие места. В этих целях в научных лабораториях института ведутся поиски методов преобразования постоянного тока в генераторе в переменный ток, разрабатываются схемы подсоединения к центральным электросетям микроГЭС, их автоматических систем управлениями. Ученые института совместно со специалистами предприятия "Maida izol invest" Алтыарыкского района также ведут масштабную работу над созданием инновационного предприятия по производству современных инновационных генераторов с постоянными магнитами, автоматических систем управления, ионно-литийных и водородных аккумуляторов.