Hindiston Tashqi ishlar davlat vaziri bilan uchrashuv
2017-yilning 21-avgust kuni Dehli shahrida bo‘lib turgan hukumat delegatsiyasiga boshchilik qilayotgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Hindiston Respublikasi Tashqi ishlar davlat vaziri Mubashir Javed Akbar bilan uchrashdi.
O‘zbekiston-Hindiston muloqotining hozirgi holati va istiqbollari, dolzarb xalqaro va mintaqaviy masalalar muhokama qilindi.
Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari Kengashining iyun oyida bo‘lib o‘tgan majlisi doirasidagi oliy darajadagi ikki tomonlama uchrashuv davlatlararo munosabatlarga ijobiy dinamika, yangicha o‘sish sur’atlari va ohang berganligi mamnuniyat bilan e’tirof etildi.
Ta’kidlanganidek, O‘zbekiston va Hindiston savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalaridagi o‘zaro manfaatli aloqalarni mustahkamlashga ustuvor ahamiyat qaratmoqda. Shu nuqtayi nazardan 22-avgust kuni ikki davlat yetakchi kompaniya va firmalari vakillari ishtirokida bo‘lib o‘tadigan biznes-forum iqtisodiyotning turli sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun real imkoniyatni yaratib beradi.
Uchrashuvda BMT, ShHT va boshqa xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha ham fikr almashildi.

Встреча с Государственным министром иностранных дел Индии
21 августа 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, находящийся в г.Дели во главе правительственной делегации, встретился с Государственным министром иностранных дел Республики Индия Мубаширом Джаведом Акбаром.
Обсуждены состояние и перспективы узбекско-индийского диалога, актуальные международные и региональные проблемы.
Стороны с удовлетворением констатировали наблюдающуюся позитивную динамику межгосударственных отношений, новые темп и тональность которым задала двусторонняя встреча на высшем уровне в ходе июньского заседания Совета глав государств Шанхайской организации сотрудничества.
Как подчеркивалось, Узбекистан и Индия уделяют приоритетное внимание укреплению взаимовыгодных связей в торгово-экономической и инвестиционной сферах. В данном контексте предстоящий 22 августа бизнес-форум с участием представителей ведущих компаний и фирм двух стран представляет реальную возможность для выхода на совместные проекты в различных областях экономики.
На встрече также состоялся обмен мнениями по развитию взаимодействия в рамках ООН, ШОС и других международных организаций.