2017-08-21 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston fuqaro aviatsiyasi o‘zining yigirma besh yillik faoliyati davomida zamonaviy aviakompaniya sifatida tiklanish va shakllanishning ulkan, murakkab yo‘lini bosib o‘tdi va bugungi kunda yurtimizning ko‘plab xorijiy davlatlar bilan samarali hamkorligini yanada kengaytirish va aloqalarini mustahkamlashda muhim rol o‘ynamoqda.
Vatanimiz mustaqilligining 26-yilligi hamda Havo floti kuniga bag‘ishlab o‘tkazilgan matbuot anjumanida kompaniyaning o‘tgan yillarda erishgan yutuqlari va uni rivojlantirish istiqbollari xususida so‘z yuritildi.
Sohada amalga oshirilgan izchil islohotlar samarasida tarixan qisqa davrda mamlakatimizda fuqaro aviatsiyasini izchil taraqqiy ettirish, parvozlar xavfsizligini ta’minlash, infratuzilmani rivojlantirish, havo harakatini boshqarish tizimini tubdan isloh etish, malakali kadrlar tayyorlash singari yo‘nalishlarda ulkan natijalarga erishildi.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning farmoniga binoan 1992-yil 28-yanvarda “O‘zbekiston havo yo‘llari” milliy aviakompaniyasi tashkil etildi. Mustaqillik yillarida aviakompaniya xalqaro tashishlar bozorida raqobatbardoshligini namoyon etib, yo‘lovchilarning ishonchini qozonish va o‘z faoliyati ko‘lamini sezilarli darajada kengaytirishga erishdi.
«O‘zbekiston havo yo‘llari» eng zamonaviy laynerlarni ekspluatatsiya qilish an’anasiga sodiq qolmoqda. 2016-yilda mamlakatimizda biryo‘la ikkita «Orzu layneri» – «Boeing 787-8 Dreamliner» laynerlaridan foydalanishga kirishilgani milliy aviakompaniya uchun xavfsizlik, ishonchlilik va qulaylik tamoyillari ustuvor ekanini amalda yana bir karra tasdiqladi.
Ayni paytda havo laynerlarimiz Dubay, Dehli, Amritsar, Istambul, Olma-ota, Tel-Aviv, Seul, Frankfurt, Moskva, Kuala-Lumpur, Singapur, shuningdek, Riga orqali Nyu-Yorkka parvoz qilayotgan yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatmoqda. Shu yilning 27-iyul kuni Islom Karimov nomidagi «Toshkent» xalqaro aeroportidan havoga ko‘tarilgan «orzu layneri» birinchi marta Toshkent – Nyu-York – Toshkent yo‘nalishida ilk uzluksiz parvozni amalga oshirgani har bir yurtdoshimiz qalbiga g‘urur va iftixor baxsh etdi.
«O‘zbekiston havo yo‘llari» aviaparkini modernizatsiya va unifikatsiya qilish dasturi doirasida «Boeing» korporatsiyasi bilan mamlakatimizga yana to‘rtta «Boeing-787-8 Dreamliner»ni yetkazib berish bo‘yicha shartnoma imzolandi. 2019-2020-yillarda yetkazib berilishi kutilayotgan mazkur laynerlarga ham yoqilg‘i samaradorligi hamda past shovqin darajasini ta’minlaydigan dvigatellar o‘rnatiladi.
Bugun dunyoning ko‘plab aviakompaniyalari O‘zbekiston uchuvchilar tayyorlash maktabini eng nufuzli maktablardan biri sifatida e’tirof etmoqda. Zero, ushbu maktabda ko‘p yillar davomida “ustoz-shogird” an’analari asosida nazariya bilan amaliyot chambarchas bog‘liq holda shakllangan. Qolaversa, boshqaruv to‘laligicha ishonib topshirilishi uchun uchuvchi nazariy bilimlardan tortib yo‘riqchilarning saboqlarigacha bo‘lgan ko‘plab tayyorgarlik bosqichlarini muvaffaqiyatli o‘tishi qat’iy belgilab qo‘yilgan.
Milliy aviakompaniya o‘quv-mashq markazi trenajyor majmuasida zamonaviy trenajyorlar hamda “Il-114-100” va “A-320” samolyotlarining mukammal “Full-flight” simulyatorlari o‘rnatilgan. Mamlakatimiz mustaqilligining 26-yilligi arafasida bu yerda yana bir noyob uskuna – «Boeing-767»ning “Full-flight” simulyatori ekspluatatsiyasi boshlandi.
«Sanadian Aviation Electronics» kompaniyasining eng so‘nggi ishlanmasi hisoblangan ushbu qurilma zamonaviy komputer ta’minoti, harakatlanish va vizual tizimlar bilan jihozlangan.
– Yangi trenajyor «Boeing-767» avialaynerining haqiqiy uchuvchilar kabinasidir, – deydi «Boeing-757-767» havo kemasi ikkinchi uchuvchisi Sherzod G‘ulomov. – Unda parvoz davomidagi turli noodatiy holatlarni ham yerda, ham havoda sinab ko‘rish mumkin. Yuqori sifatli tasvirlarni ko‘rsatish uchun jahon standartlari asosida ishlab chiqilgan vizual tizim bizga nostandart va murakkab vaziyatlarni mashq qilish, komputer tizimiga o‘rnatilgan aeroportlarning ma’lumotlar bazasi esa yer sharining istalgan nuqtasiga parvoz qilish imkonini beradi.
Milliy aviakompaniya o‘quv-mashq markaziga zamonaviy avialaynerlar simulyatorlarini o‘rnatish borasida amalga oshirilayotgan tizimli ishlar mamlakatimiz aviatorlarini xorijiy o‘quv markazlariga jalb etmagan holda tayyorlash va qayta tayyorlashga xizmat qiladi.

"Узбекистон хаво йуллари": безопасно и комфортно
На протяжении своей 25-летней истории Национальная авиакомпания Узбекистана проделала огромный, весьма сложный путь формирования и развития системы гражданской авиации и на сегодняшний день играет важную роль в дальнейшем расширении эффективного сотрудничества и укреплении связей нашей страны со многими зарубежными государствами.
На пресс-конференции, посвященной 26-летию независимости нашей Родины и Дню воздушного флота, речь шла о достижениях компании за последние годы и перспективах ее развития.
В результате осуществленных в сфере последовательных реформ за исторически короткое время достигнуты огромные результаты по последовательному развитию инфраструктуры гражданской авиации, обеспечению безопасности полетов, коренному реформированию системы управления воздушным движением, подготовке квалифицированных кадров.
Согласно Указу Первого Президента Ислама Каримова 28 января 1992 года была основана Национальная авиакомпания “Узбекистон хаво йуллари”. В годы независимости, продемонстрировав свою конкурентоспособность на рынке международных перевозок, авиакомпания заслужила доверие пассажиров и добилась ощутимого расширения масштаба своей деятельности.
«Узбекистон хаво йуллари» остается приверженной традициям эксплуатации самых современных лайнеров. В 2016 году в стране введены в эксплуатацию два «Лайнера мечты» – Boeing 787-8 Dreamliner, что вновь подтвердило тот факт, что для национального авиаперевозчика приоритетами являются безопасность, надежность и комфорт.
В настоящее время наши воздушные лайнеры Boeing 787-8 Dreamliner обслуживают пассажиров на маршрутах в Дубай, Дели, Амритсар, Стамбул, Алматы, Тель-Авив, Сеул, Франкфурт, Москву, Куала-Лумпур, Сингапур, а также через Ригу в Нью-Йорк. 27 июля нынешнего года вылетевший из международного аэропорта «Ташкент» имени Ислама Каримова "Лайнер мечты" совершил первый беспосадочный перелет по маршруту Ташкент – Нью-Йорк, что переполнило сердца наших соотечественников чувством гордости.
В рамках программы модернизации и унификации авиапарка «Узбекистон хаво йуллари» подписан договор с корпорацией «Boeing» на поставку в нашу страну еще четырех Boeing-787-8 Dreamliner. На этих лайнерах, которые будут поставлены в 2019-2020 годах, будут установлены двигатели, обеспечивающие эффективность расхода топлива и шумоизоляцию.
Сегодня большинство авиакомпаний мира признают школу подготовки летчиков Узбекистана одной из ведущих. Ибо, в этой школе на протяжении многих лет на основе традиции “мастер-ученик” обеспечивается преемственность теории и практики.
В тренажерном комплексе Учебно-тренировочного центра НАК установлены современные авиационные тренажеры и симуляторы Full-flight самолетов Ил-114-100 и А-320. Накануне 26-летия независимости нашей Родины здесь началась эксплуатация еще одной уникальной установки – симулятора “Full-flight” Boeing-767.
Данная установка, считающаяся самой последней разработкой компании «Саnadian Aviation Electronics», имеет современное компьютерное обеспечение для фиксирования траектории движения путем визуального наблюдения.
– Новый тренажер является реальной кабиной пилотов авиалайнера Boeing-767, – говорит второй пилот воздушного суда Boeing-757-767 Шерзод Гулямов. – На нем можно экспериментировать различные ситуации, возникающие как на земле, так и в воздухе. Разработанная на основе мировых стандартов для демонстрации высококачественных изображений визуальная система позволяет освоить нестандартные и сложные маневры, а установленная в компьютерной системе база данных аэропортов – совершать полеты в любую точку земного шара.
Системная работа, осуществляемая по установке в учебно-тренировочном центре национальной авиакомпании симуляторов современных авиалайнеров, способствует подготовке и переподготовке отечественных авиаторов без направления их в зарубежные учебные центры.