Toshkent–Bekobod yo‘nalishi bo‘yicha elektrichka qatnovi yo‘lga qo‘yiladi
Loyihada, jumladan, “O‘zbekiston metallurgiya kombinati” AJ hamda “Bekobod sement zavodi” ishchilari uchun arzon uy-joylar qurish ko‘zda tutilgan.
Davlatimiz rahbari mazkur uy-joylar atrofida bog‘ va aholiga ijtimoiy xizmat ko‘rsatish obyektlarini barpo etish, bir so‘z bilan aytganda mo‘jaz shaharcha barpo etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Shaharchani tez va qisqa fursatlarda bunyod etish kerakligini ta’kidlab, unga “Mustaqillikning 27-yilligi massivi” deb nom berishni taklif qildi.
Prezidentimiz, shuningdek, aholiga yanada ko‘proq qulaylik yaratish maqsadida Toshkent va Bekobod shaharlari oralig‘ida elektrichka qatnovini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha topshiriq berdi.

Будет запущено движение электрички по маршруту Ташкент–Бекабад
В проекте, в частности, предусмотрено строительство современных домов для работников АО “Узбекский металлургический комбинат” и Бекабадского цементного завода.
Глава нашего государства дал поручения по созданию вокруг этих домов парка и возведению социальных объектов по обслуживанию населения, одним словом, созданию небольшого городка. Отметил необходимость его строительства в краткие сроки и предложил назвать его Мустакилликнинг 27 йиллиги массиви - массив 27-летия независимости.
Президент нашей страны также в целях создания еще больших удобств для населения поручил наладить движение электрички между Ташкентом и Бекабадом.