Taekvondochilarimiz nufuzli turnir g‘olibi
Poytaxtimizda o‘tkazilgan Butunjahon taekvondo federatsiyasi prezidenti kubogi uchun Osiyo mintaqasi musobaqasida O‘zbekiston terma jamoasi 26 oltin, 22 kumush va 48 bronza medalni qo‘lga kiritdi.
Butunjahon taekvondo federatsiyasi, Osiyo taekvondo ittifoqi, O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport davlat qo‘mitasi, Milliy olimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston taekvondo assotsiatsiyasi hamkorligida tashkil etilgan mazkur musobaqada o‘ttizdan ziyod davlatdan besh yuzdan ortiq sportchi sovrinli o‘rinlar bilan birga 2020-yili Yaponiyaning Tokio shahri mezbonlik qiladigan XXXII yozgi Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma beruvchi reyting ochkolari uchun o‘zaro bahs olib bordi.
– Musobaqa yuqori saviyada o‘tkazildi, – deydi Osiyo taekvondo ittifoqi prezidenti Kyu Seok Li. – O‘zbekistonda so‘nggi yillarda Olimpiya o‘yinlari dasturidan joy olgan sport turlari, jumladan, taekvondoga alohida e’tibor qaratilayotganini sportchilaringiz qo‘lga kiritayotgan natijalarda ko‘rib turibmiz. Bu Butunjahon taekvondo federatsiyasi prezidenti kubogi uchun Osiyo mintaqasi musobaqasida ham yaqqol isbotini topdi.
Nufuzli musobaqada mamlakatimiz sharafini himoya qilgan Doniyor Yo‘ldoshev, Bahodirbek Mirzaboyev, Murodjon Mahkamov, Ibrohimjon Ahmedov, Abdulaziz Mahmudov, Zafarbek Karimov, Jasur Hikmatov, Abrorjon Abduvahobov, Javohir Xolmurodov, Faridun Shodiboyev, Azizbek Iskandarov, Doniyorbek Anorqulov, Asilbek Saidov, Madinabonu Mannopova, Zarnigor Abdullayeva, Milana Golubeva, Marjona Primova, Diyora Imomaliyeva, Dilnura Baxtiyorova, Nozima Xolmuhamedova, Zarinabonu Ergasheva, Dildora Otajonova, Mariyam Toshmuhamedova, Feruza Sodiqova, Zahro Rustamova, Muhayyo Sirojiddinova o‘z vazn va yosh toifalarida shohsupaning eng yuqori pog‘onasidan joy egalladi.
Shuningdek, musobaqada kadetlar, yoshlar va kattalar o‘rtasidagi bahslarda sportchilarimiz 22 kumush va 48 bronza medalga sazovor bo‘ldi.
– Biz ushbu musobaqaga jiddiy tayyorgarlik ko‘rgan edik, – deydi terma jamoa bosh murabbiyi Akmal Ergashev. – Buning samarasini sportchilarimiz qo‘lga kiritgan yutuqlar misolida ko‘rish mumkin. Ishonamizki, kelgusi nufuzli turnirlardagi muvaffaqiyatlarimiz bundanda salmoqli bo‘ladi.
Butunjahon taekvondo federatsiyasi prezidenti kubogi uchun Osiyo mintaqasi musobaqasida umumjamoa hisobida O‘zbekiston terma jamoasi birinchi o‘rinni egalladi. Qozog‘iston va Janubiy Koreya mamlakatlari terma jamoalari ikkinchi va uchinchi o‘rinlarga sazovor bo‘ldi.

Таэквондо: первое место в общекомандном зачете и 96 медалей престижного турнира
На состоявшихся в нашей столице соревнованиях на Кубок президента Всемирной федерации таэквондо для Азиатского региона сборная Узбекистана завоевала 26 золотых, 22 серебряные и 48 бронзовых медалей.
На данном соревновании, организованном при сотрудничестве Всемирной федерации таэквондо, Азиатского союза таэквондо, Государственного комитета Республики Узбекистан по физической культуре и спорту, Национального олимпийского комитета, Ассоциации таэквондо Узбекистана, свыше пятисот спортсменов из более тридцати государств мира боролись как за призовые места, так и за рейтинговые очки, предоставляющие путевки на XXXII летние Олимпийские игры 2020 года в японском городе Токио.
– Соревнование прошло на высоком организационном уровне, – говорит президент Азиатского союза таэквондо Кю Сэок Ли. – В последние годы в Узбекистане особое внимание уделяется развитию включенных в программу Олимпийских игр видов спорта, в том числе таэквондо, что отражается на результатах ваших спортсменов. Это нашло яркое отражение и на соревновании на Кубок президента Всемирной федерации таэквондо для Азиатского региона.
Защитившие честь нашей страны на престижном соревновании Дониёр Юлдашев, Баходирбек Мирзабоев, Муроджон Махкамов, Иброхимжон Ахмедов, Абдулазиз Махмудов, Зафарбек Каримов, Жасур Хикматов, Аброржон Абдувахобов, Жавохир Холмуродов, Фаридун Шодибоев, Азизбек Искандаров, Дониёрбек Аноркулов, Асилбек Саидов, Мадинабону Маннопова, Зарнигор Абдуллаева, Милана Голубева, Маржона Примова, Диёра Имомалиева, Дилнура Бахтиярова, Нозима Холмухамедова, Заринабону Эргашева, Дилдора Отажонова, Мариям Тошмухамедова, Феруза Содикова, Захро Рустамова, Мухайё Сирожиддинова в своих весовых и возрастных категориях заняли высшие ступени пьедестала почета.
Кроме того, в состязаниях среди кадетов, молодежи и взрослых наши спортсмены удостоились 22 серебряных и 48 бронзовых медалей.
– Мы подготовились к данному соревнованию серьезно, – говорит главный тренер сборной команды Узбекистана Акмал Эргашев. – Результатом этой подготовки стали достижения наших спортсменов. Верим, что на предстоящих престижных турнирах мы достигнем еще больших успехов.
Сборная команда Узбекистана заняла первое место в общекомандном зачете соревнования на Кубок президента Всемирной федерации таэквондо для Азиатского региона. Второго и третьего мест удостоились сборные команды Казахстана и Южной Кореи.