Media tur: sement zavodida
Bu yerda ham ishtirokchilar zavodining ishlab chiqarish jarayonini modernizatsiyalash va sarflanayotgan energiya hajmini kamaytirish borasida erishilgan yutuqlari bilan tanishishdi.
Xozirda “Qizilqumsement” AJda media tur dasturida belgilangan 19 ta subloyihadan sakkiztasi amalga oshirilmoqda. Tadbir ishtirokchilari chastota o‘zgartirgichlar, zamonaviy kompressorlar, avtomatlashgan tarozi bilan ta’minlangan dozalagich, avtomatlashgan hom ashyoni uzatish va dozalash tizimi, konus maydalash mashinalari, zamonaviy shtabel taxlovchi uskunalar hamda tegirmon separatorlar ishlashi bilan tanishib o‘tdilar.
Uskunalar umumiy qiymati 17,6 million AQSH dollarga teng bo‘lib, undan 12 milliondan ortiq mablag‘i xalqaro kredit hisobidan amalga oshirildi.
Uskunalarning asosiy qismi ishga tushirilgani bois, zavod mutaxassislari Iqtisodiyot vazirligi xamda ommaviy axborot vositalari vakillarini mazkur ishlab chiqarish hududiga taklif qilib, ish jarayonini ko‘rsatishdi.
Ta’kidlab o‘tish joizki, dastlabki hisob-kitoblariga ko‘ra, subloyihalarning muvaffaqiyatli amalga oshirilishi natijasida yiliga 20,3 mln. kVt/s elektr energiya va 18,8 mln. kub.m. tabiiy gaz tejaladi. Ushbu ko‘rsatkichlar, o‘z navbatida, ishlab chiqarish harajatlarini kamaytirishga va korxona daromadini oshirishga olib keladi. Bu energiya samarador subloyihalarni amalga oshirish chora-tadbirlarining iqtisodiy afzalliklari yuqori darajada ta’sirga egaligini ko‘rsatadi.
“Qizilqumsement” aksiyadorlik jamiyati o‘z sohasida energiya samaradorligiga erishgan eng ilg‘or korxonalaridan biri hisoblasa bo‘ladi. Iqtisodiyot vazirligi va Jahon bank hamkorligida “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” loyihasi doirasida olib borilayotgan modernizatsiyalash ishlaridan tashqari, korxona ISO 50001 energomenedjment standarti sertifikatiga ega bo‘lib, yangi energiya resurslarini boshqarish strategiyasini joriy qilmoqda.

Медиа-тур: посещая цементный завод
На третий день медиа-тура «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» участники отправились на предприятие АО «Кизилкумцемент».
Здесь, как и на других промышленных предприятиях, участники мероприятия ознакомились с достижениями завода в области модернизации производства и снижения энергоемкости.
На АО «Кизилкумцемент» реализуются восемь из девятнадцати субпроектов, включенных в программу медиа-тура. Так, участники мероприятия ознакомились с работой следующего оборудования: частотно-регулируемые преобразователи, современные компрессоры, автоматизированные ленточные весовые дозаторы, автоматизированная система дозирования и подачи сырьевой муки, конусные дробилки среднего дробления, современные штабелеукладчики и штабелеразборщики, высокоэффективный сепаратор на мельнице.
Общая стоимость этого оборудования составила 17,6 миллионов долларов США. Из них, средства международного кредита – более 12 миллионов.
Большая часть вышеуказанного оборудования уже в работе. Именно поэтому специалисты завода пригласили журналистов  и представителей министерства на производство, чтобы продемонстрировать оборудование в работе.
Нужно отметить, что по предварительным расчетам, успешная работа новых установок и систем обеспечит годовую экономию электроэнергии в размере 20,3 млн. кВт/ч и природного газа – 18,8 млн. куб. м. Эти показатели, в свою очередь, обеспечат снижение затрат на производство и повышение прибыли предприятия. Иными словами, экономическая выгода от субпроектов по повышению энергоэффективности колоссальна.
АО «Кизилкумцемент» можно считать одним из лидеров своей отрасли в области повышения энергоэффективности. Помимо колоссальной работы по модернизации оборудования в рамках совместного проекта Министерства экономики и Всемирного банка «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий», предприятие получило сертификат стандарта ISO 50001 по энергоменеджменту и реализует принципиально новую стратегию управления энергетическими ресурсами.