Energiya samaradorligi–rivojlanish omili
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi va Jahon banki guruhi hamkorligida amalga oshirilayotgan “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” loyihasi doirasida Samarqand, Navoiy va Qashqadaryo viloyatlari bo‘ylab media-tur tashkil etildi.
Mazkur loyiha yirik sanoat korxonalarida energiyani tejash yo‘li bilan ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish, ichki va tashqi bozorda mahalliy mahsulotlar raqobatbardoshligini oshirish orqali barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlashga qaratilgan.
Loyiha doirasida yurtimizdagi 30 dan ortiq sanoat korxonasida Jahon banki Xalqaro taraqqiyot uyushmasi va O‘zbekiston tijorat banklari tomonidan ajratilgan imtiyozli kreditlar hisobiga xorijdan zamonaviy texnologiya va uskunalar keltirib o‘rnatildi, elektr energiyasi va tabiiy gaz iste’moli hajmini qisqartirishga erishildi.
“Kattaqo‘rg‘on yog‘-moy” aksiyadorlik jamiyatida 2014-yilda loyiha asosida Italiyaning “Isi Saldaie” kompaniyasidan energiya tejamkor ikkita bug‘ qozoni keltirib o‘rnatildi. Umumiy qiymati 965 ming dollar bo‘lgan uskunalarning 772 ming dollari Xalqaro taraqqiyot uyushmasi krediti hisobidan, qolgan qismi “Asaka” bankning Afrosiyob filiali tomonidan to‘lab berildi.
Mazkur loyiha tashkilotchilari va ishtirokchilari, ekspertlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillaridan iborat media-tur qatnashchilari dastlab “Kattaqo‘rg‘on yog‘-moy” aksiyadorlik jamiyatida bo‘lib, loyihani amalga oshirish jarayoni bilan tanishdi.
– Korxonamizda loyiha asosida umumiy quvvati 250 kVt bo‘lgan ikkita zamonaviy bug‘ qozoni 2014-yil 1-sentabr kuni ishga tushirildi, – deydi “Kattaqo‘rg‘on yog‘-moy” aksiyadorlik jamiyati bosh direktori D.Kunarov. – Bungacha esa soatiga 35 tonna bug‘ ishlab chiqaradigan 360 kVtli qozonlardan foydalanar edik. Yangi uskunalar o‘rnatilishi natijasida soatiga 110 kVt elektr energiyasini tejashga erishildi. Agar buni bir yillik iste’mol bilan hisob-kitob qiladigan bo‘lsak, 665,2 ming kVt soat yoki 127 million so‘m iqtisod qilingani oydinlashadi. Tabiiy gaz iste’molidan esa bir yilda 988 ming kub metr yoki 243 million so‘m tejab qolindi. Iqtisod qilingan ushbu mablag‘lar korxonada modernizatsiya ishlari ko‘lamini kengaytirish, zamonaviy texnologiyalarni joriy etishga yo‘naltirilmoqda. Loyihada ishtirok etish barobarida joriy yilda yurtimizda faoliyat ko‘rsatayotgan yog‘-moy korxonalari orasida birinchi bo‘lib energiya samaradorligiga yo‘naltirilgan energomenejment tizimi va energotejamkorlik bo‘yicha xalqaro ISO 50001:2011 sertifikatini qo‘lga kiritdik.
Media-tur qatnashchilari korxonada energiya tejamkor uskunalardan foydalanish tizimi va uning samarasi, ishlab chiqarish jarayonlari bilan yaqindan tanishib, o‘zlarini qiziqtirgan savollarga loyiha ishtirokchilari va ekspertlardan atroflicha javob oldi.
Ta’kidlash lozimki, bugungi kunda shu kabi zamonaviy bug‘ qozonxonalari “Urganch yog‘-moy”, “Uchqurg‘on yog‘-moy” va “Toshkent yog‘-moy kombinati” aksiyadorlik jamiyatlari korxonalarida ham o‘rnatilgan. Buning natijasida dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, yiliga 0,9 million kVt soat elektr energiyasi va 2 million kub metr tabiiy gaz tejalmoqda. Shu bilan birga, yog‘-moy kombinatlarida qozon agregatlarining barqaror ishlashini ta’minlash hamda zaharli chiqindilar hajmini kamaytirishga erishilmoqda.
– Media-turdan ko‘zlangan asosiy maqsad “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” loyihasini amalga oshirish jarayonlari bilan jurnalistlarni, ular orqali xalqimizni keng tanishtirish, yirik sanoat korxonalarida energiya tejaydigan texnologiyalarni joriy etish tajribasi hamda energiya samaradorligiga investitsiya yo‘naltirishning afzalliklarini ko‘rsatishdan iborat, – deydi loyihaning jamoatchilik bilan aloqalar bo‘yicha mutaxassisi Dariya Kudabayeva. – Ishtirokchilar bu borada juda ko‘plab ma’lumotlarga ega bo‘ldi. Umuman, besh kunlik media-tur davomida ishtirokchilar 19 subloyihaning natijalari, ularning afzalliklari bilan yaqindan tanishadi.

Энергетическая эффективность–фактор развития
В рамках реализуемого совместно Министерством экономики Республики Узбекистан и группой Всемирного банка проекта "Повышение энергетической эффективности промышленных предприятий" организован медиа-тур по Самаркандской, Навоийской и Кашкадарьинской областям.
Данный проект направлен на сокращение производственных затрат крупных промышленных предприятий путем экономии энергии, обеспечение устойчивого экономического роста за счет повышения конкурентоспособности отечественной продукции на внутреннем и внешнем рынках.
В рамках проекта на более чем 30 промышленных предприятиях нашей страны установлены современные технологии и оборудование, закупленные за рубежом за счет льготных кредитов, выделенных Международной ассоциацией развития Всемирного банка и коммерческими банками Узбекистана, достигнуто сокращение объемов потребления электроэнергии и природного газа.
В 2014 году на основе проекта в акционерном обществе “Каттакургон ёг-мой” были установлены два энергосберегающих паровых котла производства итальянской компании “Iсi Сaldaie”. Общая стоимость оборудования – 965 тысяч долларов, из них 772 тысячи долларов составили кредит Международной ассоциации развития, остальная часть была выплачена Афросиабским филиалом банка "Асака".
В рамках медиа-тура организаторы и участники проекта, а также эксперты и работники средств массовой информации посетили АО “Каттакургон ёг-мой”, ознакомились с процессом реализации проекта.
– На основе проекта 1 сентября 2014 года на нашем предприятии были задействованы два современных паровых котла общей мощностью 250 кВт, – говорит генеральный директор АО “Каттакургон ёг-мой” Д.Кунаров. – До этого мы использовали котлы в 360 кВт, которые ежечасно вырабатывали 35 тонн пара. В результате установки нового оборудования достигнута экономия на 110 кВт электроэнергии в час. По годовым расчетам, сэкономлено 665,2 тысячи кВт/час электроэнергии, или 127 миллионов сумов, природного газа сэкономлено 988 тысяч кубометров, или 243 миллиона сумов. Сэкономленные средства направляются на расширение модернизации, внедрение современных технологий на предприятии. В этом году мы первыми среди действующих в нашей стране предприятий масложировой промышленности удостоились международного сертификата ISO 50001:2011 по системе энергоменеджмента и энергоэффективности.
Следует отметить, что на сегодняшний день такого рода современные паровые котлы установлены также на предприятиях акционерных обществ “Урганч ёг-мой”, “Учкургон ёг-мой” и “Тошкент ёг-мой комбинати”. В результате, по предварительным расчетам, ежегодно экономится 0,9 миллиона кВт/час электроэнергии и 2 миллиона кубометров природного газа.
– Главная цель медиа-тура заключается в широком ознакомлении журналистов, а через них и широкой общественности с ходом реализации проекта "Повышение энергетической эффективности промышленных предприятий", демонстрации опыта крупных промышленных предприятий по внедрению энергосберегающих технологий, а также преимуществ вложения инвестиций в энергетическую отрасль, – говорит специалист проекта по связям с общественностью Дария Кудабаева. – Участники получили много интересной соответствующей информации. В целом в ходе пятидневного медиа-тура участники ознакомились с результатами и преимуществами 19 субпроектов.
В настоящее время в рамках данного проекта в нашей стране реализуется 82 субпроекта по повышению энергетической эффективности. Успешная реализация этих проектов позволит ежегодно экономить 500 миллионов кВт/час электроэнергии и 187,7 миллиона кубометров природного газа.