2017-08-10 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 9-avgust kuni Toshkentda joriy yilning o‘tgan 7 oyi mobaynida mamlakatimizni rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq davlat va jamiyat hayotining barcha sohalarini yangilash, iqtisodiyotni erkinlashtirish va aholi uchun munosib turmush sharoiti yaratish, davlatimiz rahbarining joylarda xalq bilan muloqotlari chog‘ida belgilangan maqsad va vazifalarning bajarilishiga bag‘ishlangan selektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari rahbarlari, Bosh vazir va uning o‘rinbosarlari, vazirlik va idoralar rahbarlari, videoaloqa orqali Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar, tumanlar hokimlari, tarmoqlar mutasaddilari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda Shavkat Mirziyoyev o‘tgan davr mobaynida mamlakatimizni rivojlantirishga qaratilgan 20 dan ortiq qonun, Prezidentning 180 dan ortiq Farmoni, 450 dan ortiq qarori qabul qilingani va bu jarayon uzluksiz davom etayotganini, ushbu me’yoriy-huquqiy hujjatlarning amaldagi ijrosini ta’minlashda barcha bo‘g‘indagi rahbarlarning mas’uliyatini oshirish zarurligini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari qayd etganidek, joylarda aholi bilan o‘tkazilgan uchrashuvlar, Bosh vazir va uning o‘rinbosarlari, vazirlar, tarmoqlar rahbarlari va hokimlarning hisobotlari hali hududlar bilan bog‘liq kamchiliklar va muammolarga to‘liq barham berilmaganini ko‘rsatmoqda.
Buning asosiy sabablaridan biri shu paytgacha markaziy organlar va mahalliy hokimiyat idoralari hamda asosiy ijrochi bo‘lgan quyi bo‘g‘in o‘rtasida o‘zaro samarali hamkorlik ta’minlanmayotganidir. Aksariyat mas’ul shaxslar faqat yaqqol ko‘zga tashlanadigan muammolar yechimi yoki yuqoridan beriladigan topshiriqlar ijrosi bilan cheklanib qolmoqda. Ularda muammolarni kompleks hal etish borasida tashabbuskorlik sezilmayapti.
Yana bir sabab shuki, markaziy idoralar vakillarining hududlarga xizmat safarlari tegishli tarzda muvofiqlashtirilmayotgani oqibatida ularning ko‘pchiligi bir-birini takrorlayapti. Joylardagi rahbarlar markazdan kelganlar bilan birga yurishga majbur bo‘lib, o‘zining bevosita vazifalaridan chalg‘imoqda.
Shu bilan birga, ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni baholashda joylardagi haqiqiy ahvolni tanqidiy tahlil qilishga yetarlicha e’tibor qaratilmayapti. Hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturlarini ishlab chiqishda ulardan har birining o‘ziga xos xususiyatlari, xomashyo resurslari, rivojlanish darajasi va ehtiyoji to‘liq hisobga olinmayapti.
Ayni paytda respublika va mahalliy byudjetlarni shakllantirish va taqsimlash, investitsiya dasturlarini ishlab chiqish va amalga oshirish mexanizmlari ustuvor loyihalarni manzilli va o‘z vaqtida moliyalashtirishni ta’minlamayapti.
Shuningdek, ko‘plab tashkilot va idoralarda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishga doir eng muhim dasturlarni amalga oshirish o‘rniga, aksariyat hollarda, faqat yig‘ilishlar o‘tkazish va puxta o‘ylanmagan qarorlar qabul qilish, amaliy ish qolib, qog‘ozbozlik bilan shug‘ullanish holatlari uchrayapti.
Shu munosabat bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev Bosh vazir o‘rinbosarlari, vazirlik va idoralar, xo‘jalik birlashmalari va hokimliklar majlislar sonini keskin qisqartirish, ko‘riladigan masalalarga bevosita aloqasi bo‘lmagan davlat idoralari, jamoat tashkilotlari va boshqa muassasalar rahbarlarini taklif qilmaslik zarurligini ta’kidladi.
Bosh vazir A.Aripov va Bosh prokuror I.Abdullayevga majlisbozlik, qog‘ozbozlik va hisobotbozlikni keskin kamaytirish, davlat idoralari faoliyatida ma’lumot almashishda zamonaviy axborot texnologiyalaridan keng foydalanish bo‘yicha hukumat qarorini ishlab chiqib, ijrosini alohida nazoratga olish vazifasi yuklandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev joylardagi ahvolni baholash uchun maxsus ishchi guruh tomonidan sakkizta viloyatdagi vaziyat o‘rganib chiqilgani va bu jarayonda qator kamchilik va muammolar aniqlanganini ma’lum qildi. Xususan, Surxondaryo, Qashqadaryo, Buxoro, Jizzax va Navoiy viloyatlarining ayrim tumanlarida ichimlik suvi ta’minoti borasidagi ahvol qoniqarli emas. Ko‘p qavatli uylarning tomi ta’mirtalab, oqova suv tizimi ishdan chiqqan, uylarning atrofini obodonlashtirish sust amalga oshirilmoqda.
Barcha viloyatlar markazlarida issiqlik ta’minoti tizimi deyarli ishlamaydi. Aksariyat shahar va tumanlarda elektr uzatish tarmoqlari va transformator punktlarini kapital ta’mirlash kechikmoqda. Qo‘shimcha suyultirilgan gaz, gaz ballonlari va ularni tashiydigan maxsus avtotransport vositalariga ehtiyoj hamon kattaligicha qolmoqda.
Hududlarda maishiy chiqindilarni to‘plash, tashish, qayta ishlash, utilizatsiya qilish va ko‘mish ishlari tizimli ravishda tashkil etilmagan. Ayrim tumanlarda noqonuniy chiqindixonalar bartaraf etilmagan.
Shu munosabat bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev joylardagi muammo va kamchiliklarga Bosh vazir o‘rinbosarlari, hukumat a’zolari, davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari rahbarlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar, tuman va shaharlar hokimlari shaxsan e’tibor qaratishi zarur ekanini ta’kidladi.
Yig‘ilishda qayd etilganidek, “O‘zdonmahsulot”, “O‘zbekneftgaz”, “O‘zkimyosanoat” va boshqa tarmoqlar korxonalarida energiya sarfi va ortiqcha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish borasida yetarlicha ish olib borilmayapti. Oqibatda mahsulotlar rentabelligi va raqobatbardoshligi pastligicha qolib, elektrotexnika, yengil va kimyo sanoatining 63 yirik korxonasida ishlab chiqarish hajmi 645 milliard so‘mga kamaygan.
Shundan kelib chiqqan holda, Vazirlar Mahkamasining Iqtisodiy kompleksiga joylardagi iqtisodiy-moliyaviy muammolarni tizimli hal qilishni tashkil etish vazifasi topshirildi. Bunda joylardagi iqtisodiy kompleks idoralarining sa’y-harakatlarini birlashtirib, ularning hududlarni rivojlantirish, jumladan, yangi korxonalar va yangi ish o‘rinlari tashkil etish, shu orqali aholining turmush sharoitini yaxshilashdagi ishtirokini va daxldorlik hissini kuchaytirish zarur.
Davlatimiz rahbari ikki oyda barcha hududda bittadan tumanda iqtisodiy kompleks ishini namunali tarzda tashkil etib, barcha shahar va tumanlarga joriy etishni ta’minlash to‘g‘risida ko‘rsatma berdi.
Yig‘ilishda jamiyatimiz hayoti va mamlakatimizning barqaror rivojlanishiga jiddiy ta’sir ko‘rsatadigan joylardagi ma’naviy muhit sohasidagi ishlar muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, barcha hududlarda, har bir mahalla va oilada ma’naviy muhitni yaxshilash maqsadida uyma-uy yurish va bunga keng jamoatchilikni jalb etish yuzasidan yangi ish uslublari joriy etilganiga qaramay, hali kutilgan natijalarga to‘liq erishilgani yo‘q. Masalan, Farg‘ona viloyatida voyaga yetmaganlar orasida jinoyatchilik o‘sgan. Umuman, o‘tgan 7 oy mobaynida viloyatda voyaga yetmaganlar tomonidan 129 jinoyat sodir etilgan. Viloyatning 10 shahri va tumanida voyaga yetmagan bolalarni uyda yashirincha diniy o‘qitish holatlari aniqlangan.
Buning uchun Xotin-qizlar qo‘mitasi, Xalq ta’limi vazirligi, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi, "Nuroniy" jamg‘armasi va mahallalar rahbarlari bevosita javobgardir.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining yaqinda qabul qilingan “Hududlarning jadal ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini ta’minlashga doir ustuvor chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, mahalliy hokimiyat organlari faoliyatiga qator yangi mexanizm va usullar joriy etilmoqda. Xususan, Bosh vazir va uning o‘rinbosarlari hududlarga qaytadan biriktirildi. Bu mutasaddilar tegishli hududlardagi muammolarni samarali hal qilish maqsadida davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari faoliyatini muvofiqlashtirishi, ularning joylardagi hokimliklar bilan o‘zaro hamkorligini yo‘lga qo‘yishi kerak.
Ma’lumki, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar, tumanlarni kompleks rivojlantirish masalalari bo‘yicha sektorlar tashkil qilinib, ularga hokim, prokuratura, ichki ishlar va soliq idoralari rahbarlari boshchilik qilmoqda. Ushbu sektorlar ishi “mahalla – tuman – viloyat – respublika” ketma-ketligi asosida tashkil etilib, ularning vazifa va majburiyatlari belgilab berildi.
Avvalo, sektor rahbari mahalla darajasida o‘ziga biriktirilgan hududdagi har bir xonadonga har chorakda kamida bir marta borib, u yerdagi vaziyat, ijtimoiy muhit, bolalar tarbiyasiga munosabat, aniqlangan muammolarni hal etish choralari va bildirilgan takliflarni qayd etib borishi zarur.
Joyida yechilmagan muammolarni tuman, viloyat va respublikani rivojlantirish dasturiga kiritish yuzasidan takliflar tayyorlash kerak.
Shu bilan birga, mahallalarda aniqlangan muammolarni tahlil qilish asosida tumanni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha “yo‘l xaritalari” ishlab chiqilib, ularning amalga oshirilishi ta’minlanishi lozim.
Ayni paytda, tumanlarda aniqlangan va viloyat darajasida hal etiladigan muammolar yuzasidan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha “yo‘l xaritalari” ishlab chiqish kerak.
Shuningdek, Vazirlar Mahkamasi darajasida hududlarning “yo‘l xaritalari”ni amalga oshirish samaradorligini tahlil qilib, davlat va hududiy dasturlar ishlab chiqish, har chorakda davlat rahbariga hisobot berish tizimini joriy etish lozim.
Yana bir masala shuki, sektor rahbarlari hisobotlarini Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, viloyatlar, tumanlar va shaharlar xalq deputatlari Kengashlarida tinglab borish tizimini joriy etish kerak. Bu ularning mas’uliyatini oshiruvchi muhim omil bo‘ladi.
Shu bilan birga, sektorlar faoliyatini ommaviy axborot vositalarida yoritib borish, ularning faoliyatini, ishining natijalarini xalqqa tanitish zarur. Bu masala yuzasidan O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi va O‘zbekiston Milliy axborot agentligiga joylardagi sektorlar tomonidan amalga oshirilayotgan ishlarni yoritish uchun markaziy va mahalliy tele va radiokanallarda alohida ko‘rsatuv va eshittirishlar, gazeta va jurnallarda alohida ruknlar tashkil etish vazifasi topshirildi.
Yig‘ilishda Prezident Shavkat Mirziyoyev qatnashchilar e’tiborini bugungi kunda mamlakat miqyosida, hududlar va tarmoqlarda har chorak yakuni bo‘yicha majlis o‘tkazish amaliyoti eskirganiga qaratib, yangi konsepsiya ishlab chiqish va amaliyotga tatbiq etish zarurati yuzaga kelganini qayd etdi.
Bunda, avvalo, fuqarolar, tadbirkorlik subyektlari tomonidan ko‘tarilgan eng dolzarb masalalarni hal etish yuzasidan aniq choralarni belgilashga, ko‘rilayotgan choralar va erishilgan natijalarning aholi hayoti sifatiga qay darajada ta’sir etayotganiga alohida e’tibor qaratish kerak.
Prezidentimiz ta’kidlaganidek, hududlarni kompleks rivojlantirish va joylardagi muammolarni hal etish uchun davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari rahbarlarining mas’uliyatini oshirish masalasi doim diqqat markazida bo‘lishi shart.
Shundan kelib chiqqan holda, hududlar, iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy sohaning rivojlanish holatini o‘rganish bo‘yicha yangi mexanizm joriy etish uchun maxsus komissiya tuzish taklifini bildirdi. Unga binoan Bosh vazir, Iqtisodiyot va Moliya vazirligi zimmasiga boshqa mas’ul muassasalar bilan birgalikda bir hafta muddatda mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yakunlarini sarhisob qilishning yangi konsepsiyasini ishlab chiqish vazifasi yuklandi.
Mamlakatimizni yangilash va rivojlantirish, jumladan, davlat idoralari faoliyatini takomillashtirishga doir yangi vazifalar, birinchi navbatda, barcha rahbarlardan fidoyilik, tashabbuskorlik va qat’iy intizomni talab etadi, dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbarining ta’kidlashicha, barcha hududlarda intizomga rioya etish masalasi o‘rganib chiqilgan va joylarda qat’iy talabchanlik va nazorat ta’minlanmayotgani, oqibatda hokimliklar va idoralarda intizom, jumladan, ijro va mehnat intizomi ancha bo‘shashib ketgani aniqlangan. Xususan, deyarli barcha hokimliklar va quyi idoralarda hukumat qarorlari ijrosini tashkil etish yuzasidan ishlab chiqilayotgan chora-tadbirlar belgilangan vazifalar to‘liq bajarilishini ta’minlamayapti.
Shu munosabat bilan davlat organlari va korxona-tashkilotlarda ijro va mehnat intizomiga qat’iy rioya etilishi ustidan nazoratni kuchaytirish, kamchiliklarga yo‘l qo‘yayotgan rahbarlarning mas’uliyatini oshirish va xulosa qilmaganiga nisbatan keskin choralar ko‘rib borish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Bundan buyon talab, nazorat, o‘rganish va intizom masalalari yanada qat’iy e’tiborda bo‘lishi kerak. Barcha darajadagi rahbarlar faoliyati va ishining natijalariga shu mezonlar asosida baho beriladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev yil yakunlanishiga 5 oydan kam vaqt qolganini, bugungi kunda har bir bo‘g‘indagi rahbarlarning eng muhim vazifasi 9 oy va umuman, 2017-yil uchun belgilangan barcha prognoz va maqsadli ko‘rsatkichlar, dastur va topshiriqlar, ayniqsa, hududlarga safarlar davomida berilgan topshiriqlar o‘z vaqtida va sifatli bajarilishini ta’minlashdan iborat ekanini alohida qayd etdi.
Yig‘ilishda so‘zga chiqqanlar Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yakunlarini baholash, intizomni mustahkamlash bo‘yicha joriy etiladigan yangi tizim rahbarlarning mas’uliyati va javobgarligini yangi pog‘onaga olib chiqishiga ishonch bildirib, barcha rahbarlar bugun ko‘rilgan masalalardan to‘g‘ri xulosa chiqarib, tashabbuskorlik bilan o‘z qo‘li ostidagi tarmoq yo hududni nafaqat bugun, balki o‘rta va uzoq istiqbolda barqaror rivojlantirish choralarini ko‘rishi muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.

Инициативность, стремление к высоким результатам, строгое соблюдение дисциплины–важный фактор выполнения намеченных задач
2017-08-10 | Политика
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 9 августа в Ташкенте состоялось селекторное совещание, посвященное выполнению за истекшие 7 месяцев текущего года задач и достижению целей, намеченных согласно Стратегии действий по развитию нашей страны, в обновлении всех сфер жизни государства и общества, либерализации экономики и создании достойных условий жизни для народа, а также в ходе диалогов главы нашего государства с людьми на местах.
В нем приняли участие руководители палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Премьер-министр и его заместители, руководители министерств и ведомств, посредством видеоконференцсвязи Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента, районов, ответственные лица отраслей.
На совещании Шавкат Мирзиёев отметил, что за прошедший период принято более 20 законов Республики Узбекистан, 180 указов и 450 постановлений Президента страны, направленных на развитие страны, этот процесс непрерывно продолжается, и необходимо повышать ответственность руководителей всех звеньев за обеспечение исполнения на практике данных нормативно-правовых актов.
Как подчеркнул глава нашего государства, проведенные на местах встречи с населением, отчеты Премьер-министра и его заместителей, министров, руководителей отраслей и хокимов показывают, что пока еще не полностью устранены недостатки и проблемы в регионах.
Одна из основных причин этого заключается в том, что до сих пор не обеспечивается эффективное взаимодействие между центральными органами и местными органами власти и нижним звеном, являющимся основным исполнителем. Большинство ответственных лиц ограничиваются только решением конкретных очевидных проблем или исполнением поручений сверху, не проявляют инициативности в комплексном решении проблем.
Еще одной причиной является то, что из-за отсутствия соответствующей координации служебных командировок представителей центральных ведомств в регионы большая часть из них дублирует друг друга. Руководители на местах, которые вынуждены сопровождать представителей центра, отвлекаются от своих непосредственных обязанностей.
Вместе с тем при оценке социально-экономических реформ не уделяется должного внимания критическому анализу реального положения дел на местах. При разработке программ социально-экономического развития регионов полностью не учитываются их своеобразные особенности, сырьевые ресурсы, уровень развития и потребности.
Наряду с этим механизмы формирования и распределения республиканского и местных бюджетов, разработки и реализации инвестиционных программ не обеспечивают адресного и своевременного финансирования приоритетных проектов.
Также во многих организациях и учреждениях вместо реализации важнейших программ социально-экономического развития зачастую наблюдается только проведение заседаний и принятие не продуманных тщательно решений, вместо того чтобы заниматься практическими делами, время тратится на бумаготворчество.
В связи с этим Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул необходимость резкого сокращения заседаний, проводимых заместителями Премьер-министра, министерствами и ведомствами, хозяйственными объединениями и хокимиятами, исключения практики приглашения на заседания руководителей государственных органов, общественных организаций и других учреждений, не имеющих непосредственного отношения к рассматриваемым вопросам.
На Премьер-министра А.Арипова и Генерального прокурора И.Абдуллаева возложена задача по разработке постановления правительства по резкому сокращению совещаний, бумажной волокиты, формализма и отчетности, широкому использованию современных информационных технологий в обмене данными в деятельности государственных органов, особому контролю за его исполнением.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что специальной рабочей группой для оценки положения дел на местах была изучена ситуация в восьми областях и при этом был выявлен ряд недостатков и проблем. В частности, в некоторых районах Сурхандарьинской, Кашкадарьинской, Бухарской, Джизакской и Навоийской областей в неудовлетворительном состоянии обеспечение питьевой водой. Требуется ремонт кровли многоэтажных домов, вышла из строя канализационная система, не на должном уровне ведется благоустройство прилегающих к домам территорий.
Во всех областных центрах почти не работает система теплоснабжения. В большинстве городов и районов запаздывает капитальный ремонт сетей электропередач и трансформаторных пунктов. Все еще остается высоким спрос на дополнительный сжиженный газ, газовые баллоны и на специальные автотранспортные средства по их транспортировке.
В регионах не организована на системной основе работа по сбору, перевозке, переработке, утилизации бытовых отходов.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что заместители Премьер-министра, члены правительства, руководители органов государственного и хозяйственного управления, Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы областей, районов и городов должны лично уделять внимание имеющимся на местах проблемам и недостаткам.
Как отмечалось на совещании, на предприятиях “Уздонмахсулот”, “Узбекнефтегаз”, “Узкимёсаноат” и других отраслей не ведется должная работа по снижению энергозатрат и излишних производственных расходов. В результате остаются низкими рентабельность и конкурентоспособность продукции, на 63 крупных предприятиях в сфере электротехники, легкой и химической промышленности объемы производства уменьшились на 645 миллиардов сумов.
Исходя из этого экономическому комплексу Кабинета Министров поручена организация системного решения финансово-экономических проблем на местах. При этом необходимы объединение усилий ведомств экономического комплекса на местах, расширение их участия и повышение чувства сопричастности к развитию регионов, в частности, организация новых предприятий и новых рабочих мест и посредством этого улучшение условий жизни населения.
Глава нашего государства дал указания в течение двух месяцев наладить образцовую работу экономического комплекса по одному району во всех областях и в дальнейшем обеспечить внедрение этой практики во всех городах и районах.
На совещании была обсуждена работа в сфере обеспечения духовной атмосферы на местах, оказывающей серьезное влияние на жизнь общества и стабильное развитие нашей страны.
Отмечалось, что, несмотря на внедрение новых методов посещения каждой семьи и привлечения к этому широкой общественности в целях улучшения духовной атмосферы во всех регионах, в каждой махалле и семье, все еще полностью не достигнуты ожидаемые результаты. Например, в Ферганской области выросла преступность среди несовершеннолетних. В целом за прошедшие 7 месяцев в области несовершеннолетними совершено 129 преступлений. В 10 городах и районах области выявлены факты нелегального религиозного обучения на дому несовершеннолетних детей.
За это непосредственную ответственность несут руководители Комитета женщин, Министерства народного образования, Союза молодежи Узбекистана, фонда "Нуроний" и махалли,
Согласно принятому недавно постановлению Президента Республики Узбекистан о приоритетных мерах по обеспечению ускоренного социально-экономического развития регионов в деятельность местных органов власти внедряется ряд новых механизмов и методов. В частности, Премьер-министр и его заместители вновь закреплены за территориями. Эти руководители в целях эффективного решения проблем на соответствующих территориях должны координировать деятельность органов государственного и хозяйственного управления, наладить их взаимодействие с местными хокимиятами.
Известно, что организованы сектора по вопросам комплексного развития Республики Каракалпакстан, областей, районов, ими руководят хокимы, руководители органов прокуратуры, внутренних дел и налоговых ведомств. Работа этих секторов организована в последовательности “махалля - район - область - республика”, определены их функции.
Руководитель сектора не менее одного раза ежеквартально должен посещать каждую семью на закрепленной за ним территории на уровне махалли, изучать и фиксировать положение, социальную среду, отношение к воспитанию детей, меры и высказанные предложения по решению выявленных проблем.
Необходимо подготовить предложения по внесению в программу развития района, области и республики нерешенные на месте проблемы.
Вместе с тем на основе анализа выявленных в махаллях проблем должны быть разработаны и обеспечены исполнение "дорожных карт" по социально-экономическому развитию района.
По выявленным в районах и подлежащих решению на областном уровне проблемам необходимо разработать "дорожные карты" по социально-экономическому развитию Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
Также на уровне Кабинета Министров следует проанализировать эффективность реализации "дорожных карт" территорий, разработать государственные и территориальные программы, внедрить систему представления отчетов главе государства ежеквартально.
Еще один вопрос заключается в том, что необходимо внедрение системы слушания отчетов руководителей секторов на заседаниях Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, сессиях областных, районных и городских Кенгашей народных депутатов. Это станет важным фактором, повышающим их ответственность.
Следует широко освещать деятельность секторов в средствах массовой информации, информировать население о результатах их работы. По этому вопросу Национальной телерадиокомпании Узбекистана и Национальному информационному агентству Узбекистана поручено создание отдельных передач и программ по центральным и местным теле- и радиоканалам, специальных рубрик в газетах и журналах для освещения работы, осуществляемой секторами на местах.
Президент Шавкат Мирзиёев обратил внимание участников совещания на то, что изжила себя практика проведения заседаний по итогам каждого квартала в масштабах страны, регионов и отраслей, подчеркнул, что возникла необходимость разработки и внедрения в практику новой концепции.
При этом необходимо уделить особое внимание определению конкретных мер по решению актуальных вопросов, поднятых гражданами, субъектами предпринимательства, степени влияния принимаемых мер и достигнутых результатов на качество жизни населения.
Как отметил Президент нашей страны, в центре постоянного внимания должен находиться вопрос повышения ответственности руководителей органов государственного и хозяйственного управления в комплексном развитии территорий, решении имеющихся проблем на местах.
Исходя из этого было высказано предложение о создании специальной комиссии для внедрения нового механизма по изучению состояния развития регионов, отраслей экономики и социальной сферы. В соответствии с этим на Премьер-министра, министерства экономики и финансов возложена задача по совместной разработке с другими ответственными ведомствами в недельный срок новой концепции подведения итогов социально-экономического развития страны.
Новые задачи по обновлению и развитию нашей страны, в частности, совершенствованию деятельности государственных органов, в первую очередь, требуют от всех руководителей самоотверженности, инициативности и строгой дисциплины, сказал Шавкат Мирзиёев.
Как констатировал Президент, во всех регионах изучен вопрос соблюдения дисциплины, выявлено, что на местах не обеспечиваются решительная требовательность и контроль, вследствие чего в хокимиятах и ведомствах значительно ослабла дисциплина, в том числе исполнительская и трудовая. В частности, разрабатываемые почти во всех хокимиятах и нижестоящих учреждениях меры по организации исполнения правительственных постановлений не обеспечивают полного выполнения намеченных задач.
В связи с этим были даны указания по усилению контроля за строгим соблюдением исполнительской и трудовой дисциплины в государственных органах, на предприятиях, в организациях, повышению ответственности руководителей, допускающих недостатки, принятию строгих мер в отношении тех, кто не сделал соответствующих выводов.
Впредь требовательность, контроль, вопросы изучения и дисциплины должны находиться под еще более пристальным вниманием. Результаты работы руководителей всех уровней будут оцениваться на основе этих критериев.
Президент Шавкат Мирзиёев особо отметил, что до завершения года осталось меньше 5 месяцев, в настоящее время важнейшей задачей руководителей каждого звена является обеспечение своевременного и качественного выполнения всех прогнозных и целевых показателей, программ и поручений, намеченных на 9 месяцев и в целом на 2017 год, особенно указаний, данных в ходе поездок в регионы.
Выступившие на совещании выразили уверенность в том, что инициированная Президентом Шавкатом Мирзиёевым новая система по оценке итогов социально-экономического развития страны, укреплению дисциплины повысит на новый уровень ответственность руководителей, отметили, что все руководители, сделав соответствующие выводы из всего сказанного на совещании, с инициативностью будут принимать меры по динамичному развитию находящихся в их ведении отраслей или территорий не только на нынешнюю, но и среднюю и долгосрочную перспективу, что имеет важное значение для безусловного выполнения намеченных задач.