2017-08-07 | Iqtisodiyot
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati–O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi va partiyaning Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi fraksiyasi tashabbusi bilan “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonuni loyihasi muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Videokonferensiya shaklida o‘tgan tadbirda O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi siyosiy kengashi ijroiya qo‘mitasi raisi S.Turdiyev, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari qo‘mitasi raisi A.Saidov, Savdo-sanoat palatasi raisining birinchi o‘rinbosari I.Jasimov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil D.Qosimov va boshqalar davlatimiz rahbarining 2017-yil 5-maydagi “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakili institutini ta’sis etish to‘g‘risida”gi farmoni xususiy sektor faoliyatining huquqiy asoslarini yanada mustahkamlashda muhim dasturilamal bo‘lib xizmat qilayotganini ta’kidladi.
Mamlakatimizda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikning keng rivojlanishi uchun qulay ishbilarmonlik muhitini yaratish, davlat, huquqni muhofaza etuvchi va nazorat qiluvchi organlarning tadbirkorlik subyektlari faoliyatiga noqonuniy aralashuviga qat’iy chek qo‘yishga qaratilgan samarali mexanizmlarni joriy etish masalalari tobora dolzarb ahamiyat kasb etmoqda. Shu sababli yurtimizda ta’sis etilgan Tadbirkorlar huquqlarini himoya qilish bo‘yicha vakil – “Biznes ombudsman” institutining aynan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida tashkil etilishi Vakilning o‘z faoliyatini mustaqil hamda davlat organlari, ularning mansabdor shaxslariga tobe bo‘lmagan holda amalga oshirishini kafolatlaydi va tadbirkorlar manfaatlarini to‘laqonli himoya qilishini ta’minlaydi.
– Mamlakatimizda “Biznes ombudsman” institutining faoliyat yuritishi Prezidentimiz tomonidan biz, tadbirkorlarga qaratilayotgan yuksak e’tibor samarasidir, – deydi poytaxtimizdagi «Premium Alliance Paper» korxonasi rahbari Behzod Muhamedov. – Tadbirkor faoliyatiga keng yo‘l ochilishi – bu xalqimizning yaxshi yashashi va turmush farovonligini ta’minlash demakdir. Bu kabi ezgu ishlar yurtimiz taraqqiyotida, albatta, o‘z natijasini beradi.
Videokonferensiya partiyaning Facebookdagi rasmiy sahifasida ham to‘g‘ridan to‘g‘ri yoritib borildi. Ijtimoiy tarmoq orqali qonun loyihasiga tadbirkorlardan yuzdan ortiq taklif va fikr-mulohaza bildirildi.

Бизнес-омбудсман будет защищать права предпринимателей
По инициативе Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана и фракции партии в Законодательной палате Олий Мажлиса состоялось собрание, посвященное обсуждению проекта Закона Республики Узбекистан “Об Уполномоченном при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства”.
На мероприятии, прошедшем в формате видеоконференции, председатель исполнительного комитета политического совета Либерально-демократической партии Узбекистана С.Турдиев, председатель Комитета по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан А.Саидов, первый заместитель председателя Торгово-промышленной палаты И.Жасимов, Уполномоченный при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства Д.Косимов и другие отметили, что Указ главы нашего государства “Об учреждении института Уполномоченного при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства” от 5 мая 2017 года служит важным руководством к действию в дальнейшем укреплении правовых основ деятельности частного сектора.
В нашей стране все более актуальное значение приобретают вопросы создания благоприятной деловой среды для широкого развития малого бизнеса и частного предпринимательства, внедрения эффективных механизмов, направленных на решительное недопущение незаконного вмешательства государственных, правоохранительных и контролирующих органов в деятельность субъектов предпринимательства. Поэтому учреждение в нашей стране института Уполномоченного по защите прав предпринимателей – Бизнес-омбудсмана при Президенте Республики Узбекистан гарантирует осуществление Уполномоченным своей деятельности самостоятельно и независимо от государственных органов и их чиновников, обеспечивая тем самым полноценную защиту интересов предпринимателей.
– Функционирование в нашей стране института Бизнес-омбудсмана является результатом огромного внимания, уделяемого Президентом нам, предпринимателям, – говорит руководитель предприятия «Premium Alliance Paper» Бехзод Мухамедов. – Создание широких возможностей для предпринимательской деятельности способствует повышению уровня жизни и благосостояния нашего народа.
Видеоконференция напрямую транслировалась на официальной странице УзЛиДеП в социальной сети Facebook. С помощью социальной сети предприниматели выдвинули более 100 предложений и мнений по проекту закона.