O‘zbekistonning IHT Tashqi ishlar vazirlari kengashiga raisligi yakunlari sarhisob qilindi
Toshkentda O‘zbekiston Respublikasining Islom hamkorlik tashkiloti (IHT) Tashqi ishlar vazirlari kengashiga raisi sifatidagi faoliyati yakunlariga bag‘ishlangan matbuot brifingi bo‘lib o‘tdi.
Brifingni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari G‘ayrat Fozilov boshqardi.
O‘zbekiston raislikni 2016-yil 18-19-oktabr kunlari Toshkentda bo‘lib o‘tgan IHT Tashqi ishlar vazirlari kengashining 43-sessiyasida qabul qildi. Sessiyada a’zo-davlatlarning tashqi siyosat idoralari rahbarlari, tashkilot Bosh kotibi, Islom taraqqiyot banki guruhi direktori, IHTning yordamchi va ixtisoslashgan muassasalari rahbarlari, Amerika Qo‘shma Shtatlari, Fransiya, Italiya, Buyuk Britaniya va Shveytsariyaning tashkilotdagi maxsus vakillari, Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti, Arab davlatlari ligasi, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti, Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash singari xalqaro tuzilmalarning vakillari ishtirok etdi.
Sessiya yakunlariga ko‘ra, 118 rezolutsiya, IHT kun tartibidagi asosiy siyosiy, huquqiy, ijtimoiy-iqtisodiy va madaniy-gumanitar masalalar aks ettirilgan Toshkent deklaratsiyasi qabul qilindi.
Anjumanda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev ishtirok etib, IHT Tashqi ishlar vazirlari kengashiga O‘zbekistonning raisligi davrida amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan ustuvor maqsadlarni belgilab berdi. Davlatimiz rahbari Samarqanddagi Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi va Toshkent islom universitetida Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha islom tashkilotining (ISESCO) maxsus kafedrasini tashkil etish bo‘yicha tashabbuslarni ilgari surdi.
Mazkur ustuvor yo‘nalishlardan kelib chiqqan holda, shuningdek, IHT Nizomidagi tamoyil va vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston raisligi davomida tizimli ishlar amalga oshirildi. Vazirlar darajasidagi to‘rtta tadbir, tashkilot ijroiya qo‘mitasining uchta sessiyasi, Jidda, Nyu-York, Jeneva va Bryusselda o‘tkazilgan 16 ekspertlar majlisi, qator konferensiya va yig‘ilishlar IHT kun tartibi va faoliyatini sezilarli boyitdi.
Davlatimiz rahbarining Samarqanddagi Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazini tashkil etish borasidagi tashabbusi IHT Tashqi ishlar vazirlari kengashining 43- va 44-sessiyalarida barcha a’zo davlatlar tomonidan qo‘llab-quvvatlandi. Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi va Toshkent islom universiteti huzurida ISESCO maxsus kafedrasini tashkil etish yuzasidan tegishli qarorlar qabul qilindi. IHT maxsus muassasalari, xususan, Islom taraqqiyot banki bilan bu borada faol ishlar olib borilmoqda. Joriy yil may oyida mamlakatimiz hukumati va bank o‘rtasida Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazini tashkil etish to‘g‘risida anglashuv memorandumi imzolandi. Turkiya, Kuvayt, Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari, Ummon, Pokiston, IHTning tuzilmaviy idoralari mazkur loyihani amalga oshirishda ishtirok etishga tayyorligini bildirdi.
Prezidentimiz boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi shu yil 21-may kuni ar-Riyod shahrida bo‘lib o‘tgan Arab-musulmon mamlakatlari va AQSh sammitida ishtirok etdi. Sammit musulmon dunyosining ekstremizm va terrorizmga qarshi turishda birdamligini tasdiqladi. O‘zbekiston Saudiya Arabistoni poytaxtida Ekstremistik g‘oyalarga qarshi global markaz tashkil etilishini qo‘llab-quvvatladi.
O‘zbekiston xalqaro tashkilotlar doirasida o‘z faolligini oshirib bormoqda. Bu borada uning xalqaro maydondagi nufuzi tobora o‘sayotgani, erishayotgan yutuqlari, amalga oshirayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlari e’tirof etilayotganini kuzatish mumkin. IHT Bosh kotibi hamda boshqa xalqaro tashkilotlar vakillari tomonidan Harakatlar strategiyasi va «Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili» Davlat dasturi yuqori baholanmoqda.
Inson huquqlari sohasida mamlakatimizda erishilayotgan yutuqlar xalqaro hamjamiyat tomonidan tan olinayotganini ta’kidlash joiz. Mamlakatimizning IHT Tashqi ishlar vazirlari kengashiga raisligi davridagi amaliy tadbirlar samarasida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston milliy markazi direktori A.Saidov IHTning Inson huquqlari bo‘yicha doimiy qo‘mitasiga saylandi.
IHTga a’zo davlatlar o‘rtasida ilmiy-texnikaviy hamkorlikni mustahkamlash maqsadida 2016-yil 21-dekabr kuni Jiddada axborot vazirlari darajasidagi Islom konferensiyasining 11-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
BMT Xavfsizlik kengashida O‘zbekistonning BMTdagi doimiy vakili Yaqin Sharqdagi vaziyat bo‘yicha IHT pozitsiyasini bir necha bor tashkilot nomidan e’lon qildi.
Madaniy-gumanitar yo‘nalishda tizimli ishlar amalga oshirildi. A’zo davlatlarda ayollar va oila muassasalari huquq va imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha vazirlar darajasidagi konferensiyaning 1-sessiyasini o‘tkazish yuzasidan Saudiya Arabistoni tashabbusi ma’qullandi.
O‘zbekiston raislik davrida «Xalqaro islomiy fikh akademiyasining Ehson fondi» nizomi loyihasini hamda Bosh kotibiyat va fuqarolik jamiyati institutlari hamkorligini tartibga soluvchi Xartiyani ko‘rib chiqish bo‘yicha hukumatlararo ekspertlar guruhlarining majlislari bo‘lib o‘tdi.
Joriy yilning 10-11-iyul kunlari Abidjan shahrida bo‘lib o‘tgan IHT Tashqi ishlar vazirlari kengashining 44-sessiyasida O‘zbekiston o‘z raisligini rasman Kot-d'Ivuarga topshirdi. Yig‘ilish qatnashchilari tomonidan O‘zbekistonning raisligi davrida amalga oshirilgan ishlar yuqori baholandi.

Подведены итоги председательства Узбекистана в Совете министров иностранных дел ОИС
В Ташкенте состоялся брифинг по итогам председательства Республики Узбекистан в Совете министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества (ОИС).
Брифинг вел заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Гайрат Фозилов.
Узбекистан принял председательство на 43-й сессии Совета министров иностранных дел ОИС, состоявшейся 18-19 октября 2016 года в Ташкенте. В ней приняли участие главы внешнеполитических ведомств стран-членов ОИС, Генеральный секретарь организации, директор группы Исламского банка развития, руководители ряда вспомогательных и специализированных учреждений ОИС, специальные посланники США, Франции, Италии, Великобритании и Швейцарии, а также представители ООН, ОБСЕ, Лиги арабских государств, Организации экономического сотрудничества, Совещания по взаимодействию по мерам доверия в Азии и других международных структур.
По итогам сессии было принято 118 резолюций, а также Ташкентская декларация, в которых отражены основные политические, правовые, социально-экономические и культурно-гуманитарные вопросы, стоящие на повестке дня ОИС.
В сессии принял участие Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев. Глава нашего государства обозначил приоритеты председательства Узбекистана в Совете министров иностранных дел ОИС, выдвинул инициативы по созданию Международного научно-исследовательского центра Имама Бухари в Самарканде и специальной кафедры Исламской организации по образованию, науке и культуре (ISESCO) при Ташкентском исламском университете.
Исходя из этих приоритетных направлений, а также в целях реализации определенных в Уставе ОИС принципов и задач Узбекистаном в ходе председательства проделана системная работа. Организованы 4 мероприятия на уровне министров, 3 сессии исполнительного комитета организации, 16 экспертных заседаний в Джидде, Нью-Йорке, Женеве и Брюсселе, целый ряд конференций и совещаний, которые обогатили повестку дня и деятельность ОИС.
Инициатива главы нашего государства по созданию Международного научно-исследовательского центра Имама Бухари в Самарканде была поддержана всеми странами-членами на 43-й и 44-й сессиях Совета министров иностранных дел ОИС. Приняты соответствующие решения по организации данного центра, а также специальной кафедры ISESCO при Ташкентском исламском университете. В этом направлении ведется активная работа со специальными учреждениями ОИС, в том числе Исламским банком развития. В мае текущего года подписан Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в создании Международного научно-исследовательского центра Имама Бухари между правительством нашей страны и Исламским банком развития. Свою готовность участвовать в реализации данного проекта выразили Турция, Кувейт, Саудовская Аравия, Объединенные Арабские Эмираты, Оман, Пакистан, а также структурные подразделения ОИС.
Делегация Узбекистана во главе с Президентом нашей страны приняла участие в Саммите арабо-мусульманских стран и США, состоявшемся 21 мая текущего года в городе Эр-Рияде. Саммит подтвердил единство мусульман мира в борьбе против экстремизма и терроризма. Узбекистан полностью поддержал создание Глобального центра по борьбе с экстремистской идеологией в столице Саудовской Аравии.
Узбекистан все больше проявляет активность в рамках международных организаций. При этом наблюдается последовательный рост авторитета нашей страны на международной арене, признание ее достижений, проводимых ею социально-экономических реформ. Генеральный секретарь ОИС и представители других международных организаций высоко оценивают Стратегию действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах и Государственную программу "Год диалога с народом и интересов человека".
Следует отметить, что международное сообщество признает успехи нашей страны в области прав человека. По итогам проделанной в период председательства нашей страны в Совете министров иностранных дел ОИС практической работы директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А.Саидов был избран членом Постоянного комитета по правам человека ОИС.
В целях укрепления научно-технического сотрудничества между государствами-членами ОИС 21 декабря 2016 года проведена 11-я сессия Исламской конференции министров информации в Джидде.
Постоянный представитель Узбекистана при ООН неоднократно выступал от имени ОИС в Совете Безопасности ООН для информирования о позиции ОИС по ситуации на Ближнем Востоке.
Проделана системная работа в культурно-гуманитарной сфере. Узбекистан приветствовал предложение Саудовской Аравии о созыве 1-й сессии Конференции на уровне министров по вопросам расширения прав и возможностей женщин и семейных учреждений в государствах-членах.
В период председательства Узбекистана проведены совещание межправительственной группы экспертов для рассмотрения проекта устава Фонда пожертвований Международной академии исламского фикха, а также совещание группы по рассмотрению Хартии, регулирующей сотрудничество между Генеральным секретариатом и институтами гражданского общества.
10-11 июля текущего года в городе Абиджане в рамках очередной 44-й сессии Совета министров иностранных дел ОИС Узбекистан официально передал председательство Кот-д'Ивуару. Участники сессии дали высокую оценку работе Узбекистана в процессе председательства.