Yangi o‘quv yiliga puxta tayyorgarlik ko‘rish–dolzarb vazifa
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2017-yil 2-avgust kuni umumta’lim maktablari va o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalari o‘rtasida o‘zaro integratsiyani ta’minlagan holda, 11-yillik o‘rta ta’lim tizimini joriy etish, o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi tizimini tubdan isloh qilish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Bosh vazir va uning o‘rinbosarlari, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari, joylarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari, xalq ta’limi va o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi hududiy boshqarmalari boshliqlari, oliy ta’lim muassasalari rektorlari, o‘qituvchi va pedagoglar, jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Ma’lumki, davlatimiz rahbari tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida aholi, jamoatchilik vakillari bilan o‘tkazilayotgan uchrashuv va muloqotlar chog‘ida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Xalq qabulxonalari va Virtual qabulxonasiga ota-onalardan bo‘layotgan murojaatlarda umumta’lim maktablarida 10-11-sinflarni tashkil etish yuzasidan ko‘plab takliflar bildirilmoqda.
Xalq ta’limi vazirligi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, O‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi markazi, oliy ta’lim muassasalari rektorlari, keng jamoatchilik vakillaridan tuzilgan ishchi guruh a’zolari tomonidan joylarda ota-onalar va o‘quvchilar hamda keng jamoatchilikning 2017-2018 o‘quv yilidan boshlab 9-sinf bitiruvchilari umumta’lim maktablarining 10-sinflarida, akademik litsey yoki kasb-hunar kollejlarida o‘qishni davom ettirishiga oid fikrlari o‘rganildi.
Bu jarayonda umumta’lim maktablarining 466 ming nafar 9-sinf bitiruvchisidan 352 ming nafari 10-sinfda, 114 ming nafari akademik litsey va kasb-hunar kollejlarida o‘qishni davom ettirish niyatida ekani aniqlandi.
Yig‘ilishda ota-onalar va bolalarning shu boradagi xohish-istaklarini to‘liq hisobga olish va ro‘yobga chiqarish zarurligi, ularning ovora bo‘lishiga yo‘l qo‘ymaslik, shunday holatlar yuz bergan taqdirda tegishli tumanlar hokimlari, xalq ta’limi bo‘limi va ta’lim muassasalari rahbarlariga nisbatan qat’iy choralar ko‘rilishi ta’kidlandi.
O‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi markazi, Xalq ta’limi vazirligi rahbarlariga mahalliy hokimliklar bilan birgalikda shu yil 20-avgustga qadar har bir o‘quvchining aniq maktab, litsey yoki kasb-hunar kollejida o‘qishni davom ettirishini ta’minlash vazifasi yuklatildi.
Selektor yig‘ilishida o‘quvchilar va ota-onalarning xohish-istaklaridan kelib chiqqan holda, mamlakatimizda o‘quvchilarga kasb-hunar o‘rgatishning yangi tizimi – o‘quv-ishlab chiqarish majmualarini joriy etish masalasi muhokama qilindi. Yangi o‘quv yili boshlangunga qadar bu majmualarni o‘quv jihozlari, kasb-hunar o‘rganish uchun zarur anjom va uskunalar bilan ta’minlash bo‘yicha mas’ul idora va shaxslar belgilandi.
Mahalla faollari, nuroniylar, profilaktika inspektorlari, O‘zbekiston yoshlar ittifoqining boshlang‘ich tashkilotlari, tuman, shahar hokimlariga umumta’lim maktablarida ta’lim-tarbiya sifatini oshirish, har payshanba – profilaktika kunida o‘quvchilarning davomatini o‘rganish va tahlil natijalarini tanqidiy muhokama qilib borish vazifasi topshirildi.
Yangi o‘quv yili boshlanguncha kasb-hunar kollejlarining o‘quv ustaxonalari negizida o‘quv-ishlab chiqarish majmualari tashkil qilib, ularga yaqin atrofdagi maktablarni biriktirish, kollejlardan uzoqda joylashgan umumta’lim maktablari o‘quvchilari uchun maktabning o‘z bazasida o‘quv-ishlab chiqarish majmuasi yaratish yuzasidan tegishli ko‘rsatmalar berildi.
O‘quv-ishlab chiqarish majmualarida chuqurlashtirilgan maxsus tayyorgarlikni talab etmaydigan chilangar, tikuvchi, haydovchi, oshpaz, sartarosh, kashtachi, kulol, qandolatchi, novvoy, duradgor, suvoqchi, bo‘yoqchi kabi jami ellikdan ziyod kasb-hunar o‘rgatiladi. Bu majmualarda kasb egallagan o‘quvchilarga 11-sinfni yakunlaganidan so‘ng yetuklik attestati bilan birga mehnat faoliyati bilan shug‘ullanish imkonini beradigan davlat namunasidagi hujjat ham taqdim etiladi.
Yig‘ilishda kasb-hunar kollejlarida faoliyat ko‘rsatayotgan, dars soatlari hajmi kamaygan har bir o‘qituvchini ijtimoiy himoya qilish, ularni yangi o‘quv yili boshlangunga qadar o‘z mutaxassisligi bo‘yicha ish bilan ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratilib, mutasaddi shaxslarga tegishli topshiriqlar berildi.
2017-2018 o‘quv yilidan boshlab maktablarning 10-sinf o‘quvchilarini yangidan ishlab chiqilgan o‘quv rejasi va dasturlari asosida zamonaviy darsliklar bilan ta’minlashga oid masalalar muhokama qilindi, tegishli tashkilotlarga darsliklarni vaqtida va sifatli nashrdan chiqarish bo‘yicha uyushqoqlik bilan ish olib borish vazifasi yuklandi.
Yig‘ilishda iqtidorli bolalar uchun ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalarida 10-11-sinflarni tashkil etish, nodavlat ta’lim muassasalari tarmog‘ini kengaytirish masalalari ham ko‘rib chiqilib, tegishli qarorlar qabul qilindi.
Mutasaddi vazirlik va idoralar rahbarlariga joriy yilning 20-avgustiga qadar ta’lim muassasalarini yangi o‘quv yili, kuzgi-qishki mavsumga sifatli tayyorlash hamda Investitsiya dasturiga kiritilgan ta’lim obyektlarida olib borilayotgan qurilish-ta’mirlash va jihozlash ishlarini yakunlash bo‘yicha tegishli ko‘rsatmalar berildi.

Всесторонняя подготовка к новому учебному году-актуальная задача
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 2 августа 2017 года проведено видеоселекторное совещание, посвященное вопросам внедрения 11-летнего среднего образования посредством обеспечения взаимной интеграции между общеобразовательными школами и средними специальными, профессиональными образовательными учреждениями, кардинального реформирования системы среднего специального, профессионального образования.
В совещании приняли участие Премьер-министр и его заместители, руководители соответствующих министерств и ведомств, на местах - председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента, начальники территориальных управлений народного образования и среднего специального, профессионального образования, ректоры высших образовательных учреждений, преподаватели и педагоги, представители общественности.
На встречах главы нашего государства с людьми, представителями общественности в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкента, в поступающих от родителей обращений в Народные приемные и Виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан вносится множество предложений о создании 10-11-х классов в общеобразовательных школах.
Рабочая группа, состоявшая из представителей Министерства народного образования, Министерства высшего и среднего специального образования, Центра среднего специального, профессионального образования, ректоров высших образовательных учреждений, широкой общественности, изучила пожелания родителей, учащихся и широкой общественности о продолжении с 2017-2018 учебного года обучения выпускников 9-го класса в 10-м классе общеобразовательных школ, в академических лицеях или профессиональных колледжах.
При этом 352 тысячи из 466 тысяч выпускников 9-го класса общеобразовательных школ изъявили желание продолжить обучение в 10-м классе, а 114 тысяч – в академических лицеях и профессиональных колледжах.
На совещании указано на необходимость принять во внимание и реализовать пожелания учащихся и их родителей, не допускать возникновения трудностей и препятствий в продолжении обучения. Отмечалось, что при допущении таких случаев в отношении хокимов, руководителей отделов народного образования и образовательных учреждений соответствующих районов будут приняты строгие меры.
Руководителям Центра среднего специального, профессионального образования и Министерства народного образования поручено совместно с местными хокимиятами обеспечить до 20 августа продолжение каждым учащимся обучения в конкретной школе, лицее или профессиональном колледже.
На видеоселекторном совещании, исходя из пожеланий учащихся и родителей, обсужден вопрос внедрения в нашей стране новой системы профессионального образования - комплексов производственного обучения. Определены ответственные ведомства и лица по оснащению комплексов производственного обучения учебным оборудованием, необходимым инвентарем для овладения профессиональными навыками до начала нового учебного года.
Активистам, аксакалам махаллей, инспекторам по профилактике, первичным организациям Союза молодежи Узбекистана, хокимам районов, городов даны соответствующие поручения по повышению в общеобразовательных школах качества учебно-воспитательного процесса, изучению и критическому обсуждению в День профилактики, проводимый по четвергам, посещаемости учащихся.
До начала учебного года на базе учебных мастерских профессиональных колледжей будут организованы комплексы производственного обучения, куда будут прикреплены близлежащие школы. Кроме того, определено создание комплексов производственного обучения на собственных базах школ, расположенных вдалеке от профессиональных колледжей.
В комплексах производственного обучения учащиеся будут обучаться более 50 профессиям, таким как слесарь, швея, водитель, повар, парикмахер, вышивальщица, гончар, кондитер, пекарь, столяр, штукатур, маляр и другим. Учащиеся, овладевшие профессиональными навыками в данных комплексах производственного обучения, вместе с аттестатом об 11-летнем образовании получат документ государственного образца, дающий право заниматься трудовой деятельностью.
Особое внимание на совещании было уделено вопросам социальной защиты каждого преподавателя профессиональных колледжей, учебные часы которого были сокращены, обеспечения их работой по своей специальности до начала нового учебного года. Ответственным лицам даны соответствующие поручения.
Рассмотрены вопросы обеспечения с 2017-2018 учебного года учащихся 10-х классов общеобразовательных школ современными учебниками, разработанными по новым учебным планам и программам, на соответствующие организации возложена задача вести организованную работу по своевременному и качественному изданию учебников.
На совещании рассмотрены также вопросы, связанные с организацией 10-11-х классов в специализированных образовательных учреждениях для одаренных детей, расширением сети негосударственных образовательных учреждений, приняты соответствующие решения.
Руководителям ответственных министерств и ведомств даны соответствующие поручения по качественной подготовке образовательных учреждений к новому учебному году, осенне-зимнему сезону, а также завершению строительно-ремонтных работ и оснащению объектов, включенных в Инвестиционную программу, до 20 августа.