“O‘zekspomarkaz”da birinchi marotaba test sinovlari o‘tkazildi
Erta tongdan poytaxtimizdagi “O‘zekspomarkaz” ko‘rgazmalar majmuasi Toshkent davlat yuridik universitetida o‘qish niyatida ariza topshirgan 6 ming 120 dan ortiq abituriyent, ularning ota-onalari, yaqinlari hamda test jarayonlarining belgilangan talablar doirasida o‘tishini ta’minlashga mas’ul idoralar vakillari bilan gavjum bo‘ldi.
Malakali kadrlar tayyorlash, yoshlar bandligiga alohida e’tibor qaratish, oliy ta’lim muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish masalasi 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida muhim vazifa sifatida belgilangan. Davlatimiz rahbarining 2017-yil 5-maydagi “2017/2018 o‘quv yilida O‘zbekiston Respublikasining oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish to‘g‘risida”gi, joriy yil 28-apreldagi “Toshkent davlat yuridik universitetida kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish va samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorlari mamlakatimizda yuridik sohada kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirishda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Mazkur hujjatlar ijrosi doirasida Toshkent davlat yuridik universiteti tomonidan o‘tgan yillardan farqli o‘laroq joriy yilda test sinovlari “O‘zekspomarkaz”ning har biri 1 mingdan ziyod abituriyentni qamrab oluvchi pavilyonlari va boshqa binolarida o‘tdi. Bu yangicha yondashuvning konsepsiyasi, avvalo, barcha abituriyentlar uchun teng shart-sharoitlarni yaratish, test sinovlarini o‘tkazish jarayoni yuzasidan bir xil nazoratni ta’minlashdan iboratdir.
– Test sinovlarining borishini sifatli tashkil etish uchun nafaqat universitetimiz, balki o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi muassasalari vakillari, 130 dan ortiq prokuratura xodimlari ham jalb qilindi, – deydi universitet qabul komissiyasi raisi o‘rinbosari Mansurxon Kamolov. – Abituriyentlar test sinovlari o‘tadigan pavilyonlar, auditoriyalarga yetib kelgunlariga qadar bir necha bosqichli mukammal nazorat postlaridan o‘tdi. Bunda mas’ul vakillar tomonidan individual tekshiruvlardan tortib, maxsus zamonaviy tekshiruv jihozlari imkoniyatlaridan samarali foydalanildi. Binolarga maxsus videokuzatuv kameralari o‘rnatilib, test jarayoni to‘g‘ridan-to‘g‘ri abituriyentlarning ota-onalari, yaqinlari uchun hozirlangan kutish maydonlaridagi uch yirik monitorga hamda internet tarmog‘i orqali keng jamoatchilikka uzluksiz uzatib turildi.
...Erta tong. Abituriyentlar test sinovlarini topshirish uchun birin-ketin dastlabki nazorat postlaridan o‘ta boshladi. Ona baribir ona-da, bolasini qiynalmasin, deydi. U o‘g‘lining fuqarolik pasporti muqovasi orasiga tarix fanidan muhim sanalar va boshqa qisqa ma’lumotlar yozilgan “shpargalka”ni joyladi. Farzandini bundan xabardor ham qildi.
Yigit birinchi “dovondan” yaxshi o‘tdi: hech kim, hech narsani sezmaganday tuyuldi. Lekin u navbatdagi “bosqich”da tavakkal qilishni istamadi. Chunki u binoga yaqinlashgan sari nafaqat tekshiruv kuchayib borar, balki o‘zi uchun to‘g‘ri xulosa chiqarishga chorlovchi shiorlar ketma-ketligi ham o‘z ta’sirini ko‘rsatdi... U nazoratchilarga pasporti orasidan qog‘ozchani o‘zi olib berdi. Va yengil bo‘lib, yaxshi kayfiyatda imtihonga kirib ketdi.
– Maktabda talaba bo‘lish ishtiyoqi bilan haqiqiy abituriyentlardek tayyorlana boshlaganman, – deydi qumqo‘rg‘onlik abituriyent Musurmon Mamatqulov. – Tumanimizdagi qishloq xo‘jaligi kasb-hunar kollejini a’lo baholarga tamomlashga harakat qildim. Ko‘pchilik menga test jarayoniga kirishda abituriyentlar o‘zi bilan bir “imkon”ini topib qo‘l telefoni, shpargalkalar, hatto, kitoblar ham olib kirib, foydalanadi, deb aytishgan. Bunday yo‘l tutilsa, abituriyentlar o‘rtasida sog‘lom raqobat bo‘lmasligini ko‘p o‘ylaganman. Lekin bugun bu yerda hammasi boshqacha ekanini ko‘rib xursand bo‘ldik. Imtihon olinadigan auditoriyalarga yaqinlashishimiz bilan turli ogohlantirish va chorlovlar yozilgan bannerlarni ko‘rib xotirjam bo‘ldik. Chunki bu chorlovlarga amal qilib, imtihonga olib kirish mumkin bo‘lmagan buyumlarni ko‘pchilik o‘zi chiqarib berdi. Dastlab, “Test sinovlari qat’iy nazorat ostida bo‘lib o‘tadi. Istisnolarga yo‘l qo‘yilmaydi”, deb yozilgan bannerga ko‘zim tushdi. Bu ogohlantirish pavilyonga yaqinlashgan sari qat’iy, keskin tus oladi. Masalan, “Telefon va boshqa taqiqlangan predmetlar olib kirishga uringanlar test sinovlaridan chetlashtiriladi”, “O‘z bilimingizga ishoning! Tavakkal qilib, noto‘g‘ri yo‘ldan borib, yana bir yil umringizni zoye ketkazmang!”. Eng oxirgi qizil chiziq tortilgan shartli chegarada yonidagi bannerda “Oxirgi ogohlantirish! Bu belgidan o‘tgandan keyin taqiqlangan predmetlarni olib kirgan abituriyentlar hech qanday istisnosiz test sinovlaridan chetlatiladi!” deb yozilgan. Bu ogohlantirish noto‘g‘ri xayol bilan testga kelgan tengdoshlarimni o‘z vaqtida, to‘g‘ri xulosa chiqarishga undadi, deb o‘ylayman.
Barcha pavilyon va auditoriyalar ichimlik suvi, sovutish tizimi, zarur hollarda foydalanish uchun ovoz kuchaytirgichlar bilan ta’minlangani test jarayonining yanada sifatli o‘tishiga xizmat qildi.
– Mana shu katta ekrandan o‘g‘lim Abrorbek test ishlab o‘tirgan xonani kuzatib turdik, – deydi Andijon viloyati Qo‘rg‘ontepa tumanidan kelgan Xolidaxon Xalilova kutish maydonchasidagi suhbatimizda. – Birovning noo‘rin harakat qilayotganini, telefon yo boshqa biror narsadan foydalanayotganini, kim-kimgadir yordam berayotganini ko‘rmadik. Bundan biz ota-onalar, albatta, juda xursand bo‘ldik. Aytgancha, shu test jarayonlarini internetdan qishloqdagilar – qarindoshlarimiz ham ko‘rishibdi. Imtihonlarni bu usulda o‘tkazishni ommalashtirishsa yaxshi bo‘lar edi.

Тестовые испытания прошли в Узэкспоцентре
В выставочном комплексе “Узэкспоцентр” в Ташкенте с раннего утра собралось более 6120 абитуриентов, подавших документы в Ташкентский государственный юридический университет, а также их родители и близкие. Здесь также присутствовали представители ответственных ведомств для обеспечения проведения тестирования в соответствии с установленными требованиями.
Вопросы подготовки квалифицированных кадров, обеспечения занятости молодежи, дальнейшего совершенствования деятельности высших образовательных учреждений определены одной из важных задач в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. Постановления главы нашего государства "О приеме в высшие образовательные учреждения Республики Узбекистан в 2017/2018 учебном году" от 5 мая и "О мерах по коренному совершенствованию системы и повышению эффективности подготовки кадров в Ташкентском государственном юридическом университете" от 26 апреля 2017 года играют важную роль в дальнейшем улучшении системы подготовки юридических кадров.
В соответствии с этими документами в нынешнем году вступительные тестовые экзамены в Ташкентском государственном юридическом университете впервые проведены в павильонах и других помещениях Узэкспоцентра, каждое из которых вместило более тысячи абитуриентов. Это было сделано в целях создания равных условий для всех абитуриентов, обеспечения единого контроля за ходом тестирования.
– К качественной организации тестовых испытаний наряду с работниками нашего университета были привлечены представители средних специальных, профессиональных учебных заведений и более 130 сотрудников прокуратуры, – говорит заместитель председателя приемной комиссии университета Мансурхон Камолов. – Абитуриенты до входа в экзаменационные павильоны и аудитории прошли контроль, состоявший из нескольких этапов. Ответственными работниками проводилась индивидуальная проверка, эффективно использовались возможности современных средств контроля. В зданиях было установлено 75 камер видеонаблюдения, процесс тестирования напрямую транслировался на трех крупных мониторах, установленных в местах ожидания родителей и близких абитуриентов, а также через интернет.
...Раннее утро. Абитуриенты начали проходить посты предварительного контроля. Мать одного из абитуриентов разместила внутри обложки его паспорта шпаргалку по истории - с важными историческими датами и другими краткими сведениями. Об этом знал и сам абитуриент.
Парень прошел первую проверку, не вызвав подозрений, но чем ближе он подходил ко входу в здание, тем сильнее волновался. Вероятно, на него подействовали призывы и предупреждения, написанные на баннерах, размещенных по пути следования абитуриентов. Парень сам достал шпаргалку из обложки, отдал ее контролерам и с легкой душой пошел на экзамен.
– Серьезно готовиться к поступлению в вуз я начал еще в школе, – говорит Мусурмон Маматкулов из Кумкурганского района. – Старался хорошо учиться и в нашем районном колледже сельского хозяйства. Многие говорили, что абитуриенты ухитряются проносить на экзамен мобильные телефоны, шпаргалки и даже книги. Это огорчало меня, ведь таким образом некоторые абитуриенты оказывались в более выигрышном положении. Но сегодня убедился в обратном. На всем пути до входа в экзаменационную аудиторию мы видели разные предупреждения и призывы. Некоторые мои сверстники вняли им и сами отдали предметы, которые запрещено проносить. Баннеры с текстом “Тестовые испытания проходят под строгим контролем. Исключения не допускаются", "Абитуриенты, попытавшие пронести телефоны и другие запрещенные предметы, будут отстранены от тестовых испытаний", "Верьте в свои знания! Не рискуйте, не тратьте впустую год своей жизни!" сыграли свою роль. На баннере рядом с последней условной границей было написано: "Последнее предупреждение! После прохождения этого знака абитуриенты, пронесшие запрещенные предметы, будут отстранены от тестовых испытаний без исключений!". Думаю, это предупреждение помогло моим сверстникам опомниться, сделать правильный выбор и отказаться от нечестных способов.
Все павильоны и аудитории были обеспечены питьевой водой, системой кондиционирования и звукоусилителями, что способствовало качественному проведению тестирования.
– Я наблюдала на большом экране, как мой сын Аброрбек отвечал на вопросы тестов, – говорит Холидахон Халилова из Кургантепинского района. – Мы не заметили никаких подозрительных действий, случаев использования телефонов или других запрещенных предметов абитуриентами, оказания им помощи в решении тестов. Мы, родители, рады этому. Оказалось, что и наши родственники в селе также наблюдали через интернет за ходом тестирования. Было бы хорошо, если бы такой подход к проведению экзаменов приобрел еще более широкий масштаб.