Mahalliy eksport qiluvchi korxonalarni rag‘batlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
2017-07-31 | Hujjatlar
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq mahalliy eksport qiluvchi korxonalarni va fermer xo‘jaliklar faoliyatini, ularning tashqi bozorlarda raqobatdosh mahsulotlar ishlab chiqarish va eksport qilishini iqtisodiy rag‘batlantirish, shuningdek, valyuta bozorini yanada liberallashtirish maqsadida:
1. 2017-yilning 1-avgustidan shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq eksport qiluvchi xo‘jalik subyektlariga mahsulotlar (ishlar, xizmatlar) eksport qilishdan valyuta tushumlarining 25 foizini majburiy sotish bo‘yicha talab bekor qilinadi.
2. O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki:
2017-yilning 1-avgustigacha bo‘lgan muddatda respublikamiz vakolatli tijorat banklari va eksport qiluvchi xo‘jalik yurituvchi subyektlar, jumladan, fermer xo‘jaliklar o‘rtasida ushbu qaror bilan o‘rnatilgan tartibni amalga oshirish mexanizmi bo‘yicha keng tushuntirish ishlari olib borsin;
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartish va qo‘shimchalar to‘g‘risidagi takliflarni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
3. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va Markaziy bank raisi M.B.Nurmuratov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по стимулированию отечественных предприятий-экспортеров
В целях дальнейшего экономического стимулирования деятельности отечественных предприятий-экспортеров и фермерских хозяйств, увеличения ими объемов производства и поставки на экспорт конкурентоспособной на внешних рынках продукции, а также дальнейшей либерализации валютного рынка в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах:
1. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 1 августа 2017 года отменяется требование по осуществлению хозяйствующими субъектами-экспортерами обязательной продажи 25 процентов валютной выручки от экспорта товаров (работ, услуг).
2. Центральному банку Республики Узбекистан:
в срок до 1 августа 2017 года провести среди уполномоченных коммерческих банков республики и хозяйствующих субъектов-экспортеров, включая фермерские хозяйства, широкую разъяснительную работу по механизму реализации порядка, установленного настоящим постановлением;
совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и Председателя Центрального банка Нурмуратова М.Б.