Ustuvor vazifalar belgilab olindi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari va Qonunchilik palatasi hamda viloyat, tuman va shahar Kengashlari deputatlari, viloyat hokimi o‘rinbosarlari, huquq-tartibot idoralari, siyosiy partiyalar, turli tashkilotlar rahbarlari, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etgan sessiyada Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 12-iyul kuni poytaxtimizda bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishidagi “Parlamentimiz haqiqiy demokratiya maktabiga aylanishi, islohotlarning tashabbuskori va asosiy ijrochisi bo‘lishi kerak” mavzusidagi ma’ruzasida belgilangan ustuvor vazifalar ijrosi muhokama etildi.
Mamlakatimiz iqtisodiy taraqqiyoti va xalqimiz farovonligini yuksaltirish yo‘lida keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda. Bu jarayonda mahalliy Kengashlar va siyosiy partiyalar faoliyati tobora muhim ahamiyat kasb etayotir. Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan barcha darajadagi vakillik organlarining roli va ta’sirini oshirish maqsadida mahalliy ijroiya organlarining xalq deputatlari mahalliy Kengashlarda hisobot va axborot berish tartibi yo‘lga qo‘yilib, ular faoliyati ustidan deputatlik va xalq nazorati o‘rnatilmoqda.
Ayni paytda viloyatdagi siyosiy partiyalar, xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlari faoliyati tahlili ular tomonidan hududda mavjud muammolarni hal etish bo‘yicha qonunchilikda belgilangan vakolat va imkoniyatlardan to‘liq foydalanilmayotganini ko‘rsatmoqda. Ular ish uslubini tubdan o‘zgartirishni, aholi bilan doimiy muloqotni va ta’sirchan deputatlik nazoratini samarali yo‘lga qo‘yishni bugun hayotning o‘zi taqozo etmoqda.
Ma’ruzada bildirilgan tanqidiy fikrlar siyosiy partiyalarning viloyatdagi tashkilotlari, viloyat ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi hamda xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlarida faoliyat yuritayotgan partiya guruhlariga ham bevosita tegishli ekani, binobarin, bu borada mavjud kamchiliklarni bartaraf etish lozimligi ta’kidlandi.
– Prezidentimiz ma’ruzasini partiyamiz yig‘ilishida atroflicha o‘rganib, o‘z ishimizga tanqidiy nuqtai nazardan yondashish zarurligini angladik, – deydi O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi viloyat kengashi ijroiya qo‘mitasi devoni rahbari Sherzod Nurmatov. – Amalga oshirilishi lozim bo‘lgan dasturlar rejasi ishlab chiqildi. Partiyamizdan saylangan har bir deputat bilan yanada yaqin ishlash kerakligi ta’kidlanib, partiyamizning har bir a’zosi zimmasiga aniq vazifalar yuklandi.
Viloyat ichki ishlar boshqarmasi boshlig‘i M.Jo‘rayev, viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasi boshlig‘i X.Tojiyev va viloyat hokimining yoshlar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari O.Abdug‘aniyevning hisoboti tinglandi.

Определены приоритетные задачи
На сессии с участием членов Сената и депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, депутатов областного, районных и городских Кенгашей, заместителей хокима области, руководителей органов правопорядка, политических партий, различных организаций, работников средств массовой информации обсуждены приоритетные задачи, определенные в докладе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "Парламент нашей страны должен стать школой истинной демократии, инициатором и основным исполнителем реформ" на видеоселекторном совещании, состоявшемся в столице 12 июля 2017 года.
Проводятся широкомасштабные реформы по экономическому развитию страны и повышению благосостояния народа. В этом процессе все большую значимость приобретает деятельность местных Кенгашей и политических партий. По инициативе главы нашего государства в целях повышения роли и действенности представительных органов всех уровней введен порядок представления органами исполнительной власти отчетов и информации в местных Кенгашах, за их деятельностью установлен депутатский и народный контроль.
Анализ деятельности политических партий в области, а также областного, районных и городских Кенгашей народных депутатов показывает, что ими не используются в полной мере определенные законодательством полномочия и возможности. От них требуются коренной пересмотр методов работы, организация постоянного диалога с населением и установление действенного депутатского контроля.
Отмечалось, что указанные в докладе критические замечания имеют непосредственное отношение к областным организациям политических партий, областному управлению по экологии и охране окружающей среды, а также партийным группам, действующим в областном, районных и городских Кенгашах народных депутатов.
- Мы подробно изучили доклад Президента нашей страны, осознали необходимость критического подхода к своей работе, - говорит руководитель аппарата исполнительного комитета областного совета Демократической партии Узбекистана “Миллий тикланиш” Шерзод Нурматов. – Разработан план мероприятий, которые предстоит выполнить. Определили, что необходимо вплотную работать с каждым избранным от партии депутатом и возложили конкретные задачи на каждого члена партии.
Были заслушаны отчеты начальника областного управления внутренних дел М. Жураева, начальника областного управления здравоохранения Х. Тожиева и заместителя хокима области по вопросам молодежи О. Абдуганиева.