2017-07-26 | Iqtisodiyot
Mamlakatimizda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish, soha sub’ektlarining erkin va samarali faoliyat yuritishi uchun yaratilayotgan keng sharoit va imkoniyatlar yuksak samaralar bermoqda.
Prezidentimizning 2016 yil 5 oktyabrdagi “Tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta’minlashga, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilishga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoni bu borada muhim dasturilamal bo‘layotir.
Ushbu imkoniyatlardan samarali foydalanib, o‘z biznesini yo‘lga qo‘ygan va hudud ijtimoiy-iqtisodiy rivojiga munosib hissa qo‘shayotgan tadbirkorlar safi Toshkent viloyatida ham yildan-yilga ko‘paymoqda.
2007 yilda 2 tikuvchi bilan ish boshlagan Bekobod shahridagi “Zulfiya Bonu chevar” mas’uliyati cheklangan jamiyati qisqa fursatda xaridorgir va eksportbop trikotaj mahsulotlari ishlab chiqaradigan tikuvchilik korxonasiga aylandi. Bunda tijorat banklaridan olingan kredit mablag‘lari qo‘l keldi.
– 2014 yil shahrimizdagi bo‘sh turgan binoni 150 million so‘m investitsiya kiritish va 10 ish o‘rni yaratish majburiyati bilan “nol” qiymatda olib, tikuvchilik sexi tashkil etdik, – deydi korxona rahbari O‘g‘iloy Mirzamurodova. – Xorijdan zamonaviy tikuv uskunalari keltirib o‘rnatdik. Bugun korxonamizda 30 malakali tikuvchi mehnat qilmoqda. Ularning 10 nafari kasb-hunar kolleji bitiruvchilari. Kattalar va bolalar uchun zamonaviy dizaynda tayyorlanayotgan kiyim-kechaklarning 90 foizi eksport qilinmoqda. Joriy yilning o‘tgan davrida 75 ming dollarlik mahsulot Tojikistonga yetkazib berildi. Ayni paytda Qozog‘iston va Rossiya davlatlariga ham eksport qilish bo‘yicha shartnomalar tayyorlanmoqda.
Viloyatda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash va qayta ishlashni kengaytirishga ham alohida e’tibor qaratilmoqda. Xususan, Bo‘stonliq tumanidagi “Gazalkent meva” mas’uliyati cheklangan jamiyati meva-sabzavot mahsulotlarini saqlash, qayta ishlash va eksport qilish bo‘yicha hududdagi dehqon va fermer xo‘jaliklari bilan samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan. Xo‘jalikda 110 doimiy, 400 ga yaqin mavsumiy ishchi mehnat qilayotir.
– Prezidentimiz 21-22 iyul kunlari viloyatimizga tashrifi davomida hudud nafaqat sanoat sohasida, balki qishloq xo‘jaligida ham ulkan imkoniyatlarga ega ekani, undan samarali foydalangan holda, yurtimiz taraqqiyoti va xalqimiz farovonligi yo‘lida xizmat qildirish zarurligini ta’kidladi, – deydi korxona rahbari D.G‘aniyev. – Toshkent viloyati oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirish, qayta ishlash va eksport qilish bo‘yicha mamlakatimizda yetakchi o‘rinlardan birida turadi. Davlatimiz tomonidan yaratilayotgan sharoitlar bizni yanada ko‘proq ishlash, el-yurt ravnaqi yo‘lida sidqidildan mehnat qilishga undamoqda. O‘zingiz o‘ylang-da, mendek oddiy bir qishloq odami mustaqillik tufayli nafaqat mulkdor, balki mahsulotlarini bir necha xorijiy davlatga eksport qilayotgan, buning ustiga, Prezidentimiz ishlab chiqaruvchilarning o‘zi to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijlik hamkorlar bilan ishlasin, jahon bozoriga chiqsin, deb maxsus hujjat qabul qilib qo‘llab-quvvatlab turgan bo‘lsa, ishlamay bo‘ladimi? Mana, joriy yilning o‘zida turli sabzavotlardan 1 ming 40 tonna ikra va 680 tonna tuzlangan bodring yopdik. Yil oxiriga qadar hali yana qancha yopamiz, eh-he. O‘shanda bir keling, zaminimiz ne’matlaridan necha xil, qanday mazali, sifatli konserva mahsulotlari tayyorlash mumkinligini ko‘rasiz.
Dehqonlarimiz yetishtirgan ne’matlarning aholi dasturxoniga sifatli yetkazib berilishini ta’minlash bilan birga, uni zamonaviy texnologiyalar asosida qayta ishlash, qadoqlash, yangi turlarini o‘zlashtirish ham oziq-ovqat sanoati korxonalarining doimiy e’tiborida. Bu jarayonda investitsiyalar jalb etish muhim ahamiyatga ega.
Zangiota tumanidagi “Singapur Samarqand” mas’uliyati cheklangan jamiyati shaklidagi xorijiy korxonada 70 dan ortiq turdagi muzqaymoq va muzqaymoq mahsulotlari tayyorlanmoqda. 100 dan ziyod ishchi mehnat qilayotgan jamoa joriy yilda 10 milliard 155 million so‘mlik 700 tonnadan ortiq mahsulot ishlab chiqardi. Maxsus zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlangan laboratoriya xonalarida muzqaymoq va shokolad mahsulotlarining sifati tekshiriladi.
– Zangiota oziq-ovqat kasb-hunar kollejini bitirganman, – deydi ishchi M.Muhamedova. – O‘zim qiziqqan sohada ishlab, iste’mol bozoriga arzon, sifatli va mazali muzqaymoq yetkazib berishga hissa qo‘shayotganimdan faxrlanaman.
Bunday korxonalar ko‘payib, jahon bozoriga to‘g‘ridan-to‘g‘ri chiqishni maqsad qilgan tadbirkorlar safi kengayayotgani yurtimizda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash bilan birga, joylarda bandlik masalasini hal etish va aholi turmush farovonligini yuksaltirishga xizmat qilmoqda.

Путь на мировой рынок
Широкие возможности, создаваемые в нашей стране для развития малого бизнеса и частного предпринимательства, ведения свободной и эффективной предпринимательской деятельности, дают весомые результаты.
Важным руководством к действию в этом направлении служит Указ Президента нашей страны “О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата” от 5 октября 2016 года.
С каждым годом в Ташкентской области становится все больше субъектов бизнеса, эффективно использующих эти возможности, вносящих достойный вклад в социально-экономическое развитие региона.
Общество с ограниченной ответственностью “Зулфия Бону чевар”, начавшее работу с двумя швеями в 2007 году в Бекабаде, за короткое время стало предприятием, производящим экспортоориентированную трикотажную продукцию, пользующуюся большим спросом. В этом обществу помогли кредитные средства коммерческих банков.
- В 2014 году мы получили пустующее в городе здание по нулевой стоимости с обязательствами вложения инвестиций в объеме 150 миллионов сумов и создания 10 новых рабочих мест, - говорит руководитель предприятия Угилой Мирзамуродова. - Привезли из-за рубежа и установили современное швейное оборудование, организовали швейный цех. На сегодняшний день на нашем предприятии работают 30 квалифицированных швей, 10 из них – выпускницы профессиональных колледжей. Изготавливаем одежду для взрослых и детей в современном стиле, 90 процентов продукции отправляем на экспорт. За истекший период нынешнего года продукция на сумму 75 тысяч долларов была поставлена в Таджикистан. На данный момент подготовлены договоры по экспорту в Казахстан и Россию.
В области особое внимание уделяется также расширению переработки и хранения сельскохозяйственной продукции. В частности, общество с ограниченной ответственностью “Gazalkent meva” Бостанлыкского района наладило сотрудничество с дехканскими и фермерскими хозяйствами региона для хранения, переработки и экспорта плодоовощной продукции. В хозяйстве трудятся 110 постоянных и около 400 сезонных работников.
- Президент нашей страны в ходе поездки в нашу область 21-22 июля отмечал, что наш регион обладает большими возможностями не только в промышленной сфере, но и в сельском хозяйстве, подчеркнул, что они должны использоваться эффективно и служить развитию страны и благополучию народа, - говорит руководитель предприятия Д. Ганиев. - Ташкентская область занимает одно из лидирующих мест по выращиванию, переработке и экспорту плодоовощной продукции. Создаваемые государством условия призывают нас работать еще более активно. Разве можно ждать сложа руки тогда, как в прошлом обычные фермеры сегодня становятся экспортерами, к тому же сам Президент нашей страны принимает специальный документ и поддерживает прямое сотрудничество производителей с зарубежными партнерами, выход на мировой рынок. С начала нынешнего года мы произвели 1040 тонн баклажанной икры и 680 тонн соленых огурцов. Посетите нас в конце года и увидите: сколько видов, какую вкусную и качественную консервную продукцию можно изготовить из даров нашей благодатной земли.
Вместе с обеспечением внутреннего рынка выращенной дехканами свежей продукцией в центре постоянного внимания предприятий пищевой промышленности находятся вопросы ее переработки и упаковки на основе современных технологий. В этом процессе важную роль играет привлечение инвестиций.
На иностранном предприятии в форме общества с ограниченной ответственностью “Сингапур Самарканд” Зангиатинского района изготавливается более 70 видов мороженого. Коллектив, в котором работают более 100 человек, в нынешнем году произвел более 700 тонн продукции на 10 миллиардов 155 миллионов сумов. В лаборатории, оснащенной современным оборудованием, проверяется качество мороженого и шоколадной продукции.
- Я окончила Зангиатинский продовольственный профессиональный колледж, - говорит работница М. Мухамедова. - Работаю в интересующей меня сфере, горжусь тем, что вношу свой вклад в обеспечение потребительского рынка доступным по цене и качественным мороженым.
Увеличение количества подобных предприятий, расширение рядов предпринимателей, стремящихся выйти на мировой рынок, помимо обеспечения продовольственной безопасности нашей страны, способствуют решению вопросов занятости на местах и повышению благосостояния населения.