Shu munosabat bilan o‘tkazilgan tadbirda davlat va jamoat tashkilotlari rahbarlari, nuroniy otaxon va onaxonlar, viloyatda faoliyat yuritayotgan milliy madaniyat markazlari vakillari, yoshlar ishtirok etdi
Mustaqillik yillarida mamlakatimizda keksa avlod vakillarini e’zozlash, ularga yuksak hurmat-ehtirom ko‘rsatish, munosib turmush kechirishi, dam olishi, jamiyatda faol bo‘lishi uchun barcha sharoit yaratib berilayotgani alohida ta’kidlandi.
Prezidentimizning 2016 yil 28 dekabrdagi “O‘zbekiston faxriylarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasi faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni bu boradagi ishlarni yangi bosqichda davom ettirishga xizmat qilayotir.
Ushbu hujjat ijrosi doirasida barpo etilgan muhtasham binoni kapital ta’mirlash, zamonaviy usulda jihozlash uchun 1 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ sarflandi. Kutubxona, nuroniylar choyxonasi, mehmonxona, sport-sog‘lomlashtirish majmuasi, ma’naviyat, tibbiyot xonalari keksa avlod vakillari miriqib dam oladigan, madaniy hordiq chiqaradigan maskanga aylantirildi.
– Yoshim yetmishdan oshdi, – deydi mehnat faxriysi Bekmurod Qodirov. – Bu yerda biz nafaqat dam olib, vaqtimizni chog‘ o‘tkazamiz, balki gurungu suhbatlarda qilishimiz kerak bo‘lgan ishlar, yoshlar tarbiyasi borasida gaplashib olamiz. El-yurt taqdiriga daxldorlik tuyg‘usini his qilib yashash yoshimizga yosh, belimizga quvvat bo‘lmoqda. Qarang, maskanda keksalar uchun barcha zarur sharoit muhayyo. Choyxonada miriqib gurung qilish mumkin. Kutubxona, duxturxonasi ham shu yerda. Xullas, qariyaga nimaiki kerak bo‘lsa, barchasi muhayyo. Ilohim, yurtimiz tinch, xalqimiz omon bo‘lsin. Yoshlarimiz baxtli-saodatli bo‘lsin.

Где почитают старших, там спокойно и благополучно
В Термезе сдан в эксплуатацию комплекс “Нуронийлар маскани”, в котором созданы все удобства для людей старшего поколения.
В состоявшемся в связи с этим мероприятии приняли участие руководители государственных и общественных организаций, люди почтенного возраста, представители действующих в области национальных культурных центров, молодежь.
Отмечалось, что в годы независимости в нашей стране уделяется большое внимание заботе о представителях старшего поколения, созданию условий для обеспечения им достойной жизни, отдыха, их активного участия в жизни общества.
На выведение этой работы на качественно новый уровень направлен Указ Президента нашей страны “О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Фонда “Нуроний” по социальной поддержке ветеранов Узбекистана" от 28 декабря 2016 года.
На строительство комплекса, возведенного в рамках исполнения этого документа, его современное оснащение направлено более 1 миллиарда сумов. Библиотека, чайхана аксакалов, гостиница, спортивно-оздоровительный комплекс, комната духовности, медицинский кабинет способствуют культурному отдыху и интересному досугу представителей старшего поколения.
- Мне уже за семьдесят лет, - говорит ветеран труда Бекмурод Кодиров. – Здесь мы не только отдыхаем, хорошо проводим время, но и обсуждаем вопросы воспитания молодежи. Мы чувствуем свою причастность к судьбе страны и народа, это продлевает нам жизнь. Здесь созданы все условия для пожилых людей. В чайхане можно беседовать за пиалой чая. Здесь есть библиотека, медицинский кабинет. В целом все, что нужно для людей нашего возраста. Пусть всегда в нашей стране будет мир, народ живет спокойно. Пусть будет счастлива молодежь.