Elektrotexnika sanoati rivojlanmoqda
«O'zeltexsanoat» aksiyadorlik kompaniyasi mamlakatimiz hududlarida elektrotexnika sanoatini yanada rivojlantirish maqsadida kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari vakillari uchun Ochiq eshiklar kunini o'tkazdi.
Tadbirda istiqlol yillarida iqtisodiyotimiz va uning yetakchi tarmoqlari, jumladan, elektrotexnika sanoati jadal sur'atlarda rivojlanib borayotgani ta'kidlandi. O'tgan yil yakunlariga ko'ra, mamlakatimizda ishlab chiqarilgan sanoat mahsulotlari umumiy hajmida elektrotexnika sanoati ulushi qariyb 2 foizni tashkil etdi. Prezidentimizning shu yil 4-martdagi 2015-2019-yillarda ishlab chiqarishni tarkibiy o'zgartirish, modernizatsiya va diversifikatsiya qilishni ta'minlash chora-tadbirlari to'g'risidagi farmoni elektrotexnika sanoatini yanada rivojlantirishga xizmat qiladi. Hujjatga muvofiq, sohada umumiy qiymati 268,5 million dollarlik 39 istiqbolli investitsiya loyihasini amalga oshirish rejalashtirilayotir.
Mamlakatimizning barcha viloyatlaridan ellikka yaqin tadbirkor qatnashgan tadbir ishtirokchilari maishiy muzlatgichlar, kir yuvish mashinalari ishlab chiqarilayotgan yangi «Rohat» ishlab chiqarish kompleksi, maishiy elektr texnika vositalariga servis xizmati ko'rsatish markazi, shuningdek, mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan maishiy elektr tovarlari ko'rgazmasini borib ko'rdi. Bundan tashqari, tadbirkorlar Toshkentdagi Turin politexnika universiteti faoliyati, jumladan, ushbu oliy o'quv yurtining elektrotexnika sohasi uchun kadrlar tayyorlash bo'yicha imkoniyatlari bilan tanishdi.
«O'zeltexsanoat» aksiyadorlik kompaniyasidan ma'lum qilishlaricha, ushbu tadbir mamlakatimizda elektrotexnika mahsulotlarini ishlab chiqarishni kengaytirishga qaratilgan. Tadbirkorlik subyektlarini sohadagi istiqbolli loyihalarni amalga oshirishga faol jalb qilish elektrotexnika sanoatini yangi rivojlanish bosqichiga ko'tarish imkonini beradi.
Tadbir doirasida elektrotexnika sohasining bugungi holati va istiqbollari, elektrotexnika mahsulotlarini sotish bo'yicha ichki va tashqi bozordagi talab hamda taklif yuzasidan o'tkazilgan marketing tadqiqotlari natijalari muhokama etildi.
Shuningdek, ishtirokchilarga istiqbolli investitsiya loyihalari, ularni amalga oshirish yo'llari va uslublari, «O'zeltexsanoat» aksiyadorlik kompaniyasi tomonidan kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlariga ko'rsatilayotgan yordam to'g'risida batafsil axborot berildi.

Электротехническая промышленность развивается
Акционерная компания «Узэлтехсаноат» провела День открытых дверей для представителей субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства в целях дальнейшего развития электротехнической промышленности в регионах Узбекистана.
На мероприятии отмечалось, что в последние годы в нашей стране достигаются стабильно высокие темпы развития экономики и ведущих ее отраслей, в том числе электротехнической промышленности. По итогам прошлого года в общем объеме произведенной в стране промышленной продукции ее доля составила около 2 процентов. Дальнейшему развитию электротехнической отрасли будет способствовать Указ Президента Ислама Каримова «О программе мер по обеспечению структурных преобразований, модернизации и диверсификации производства на 2015-2019 годы» от 4 марта 2015 года. Согласно документу в сфере планируется реализация 39 новых перспективных инвестиционных проектов на общую сумму 268,5 миллиона долларов.
В целях привлечения субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства к осуществлению этих и других инвестиционных проектов, создания новых высокотехнологичных производств АК «Узэлтехсаноат» был организован День открытых дверей, в котором приняли участие около 50 предпринимателей со всех областей нашей страны.
В ходе мероприятия участники посетили новый производственный комплекс «Рохат» по выпуску бытовых холодильников, стиральных машин, центр сервисного обслуживания электробытовой техники, а также постояннодействующую выставку отечественных электробытовых товаров. Кроме того, предприниматели ознакомились с деятельностью Туринского политехнического университета в Ташкенте, в частности, возможностями вуза по подготовке кадров для электротехнической отрасли.
Как сообщили в АК «Узэлтехсаноат», проведение этого мероприятия направлено на расширение производств отечественной электротехнической продукции. Активное привлечение субъектов предпринимательства к участию в реализации перспективных проектов в сфере позволит поднять электротехническую отрасль страны на новый уровень развития.
В рамках мероприятия были обсуждены вопросы нынешнего состояния и перспективы развития электротехнической отрасли, итоги маркетингового исследования спроса и предложений на внутреннем и внешнем рынках сбыта электротехнической продукции.
Участникам была также представлена подробная информация о перспективных инвестиционных проектах, путях и методах их реализации, оказываемой АК «Узэлтехсаноат» поддержке субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства.