Samarali deputatlik nazorati–yuksalish omili
Xalq deputatlari Surxondaryo viloyati Kengashining navbatdagi sessiyasida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 12-iyul kuni Oliy Majlis palatalari, siyosiy partiyalar hamda O‘zbekiston Ekologik harakati vakillari bilan videoselektor yig‘ilishidagi “Parlamentimiz haqiqiy demokratiya maktabiga aylanishi, islohotlarning tashabbuskori va asosiy ijrochisi bo‘lishi kerak” nomli ma’ruzasidan kelib chiqadigan vazifalarni viloyatda izchil amalga oshirishning asosiy yo‘nalishlari belgilab olindi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari va Senati a’zolari, viloyat hokimining o‘rinbosarlari, Termiz shahri va tumanlar hokimlari, xalq deputatlari viloyat Kengashi deputatlari, mahalliy ijro organlari, huquq-tartibot idoralari rahbarlari, siyosiy partiyalar va jamoat tashkilotlari vakillari, jurnalistlar ishtirok etdi.
Tadbirda davlatimiz rahbarining ma’ruzasida erishilgan yutuqlar bilan birga, hokimiyat vakillik organlari, siyosiy partiyalar va O‘zbekiston Ekologik harakatining o‘tgan davrdagi faoliyati tanqidiy tahlil qilinib, islohotlarni yanada chuqurlashtirish yo‘lidagi muhim vazifalar belgilab berilgani alohida ta’kidlandi.
Mamlakatimizda barcha sohalarni yanada erkinlashtirish va isloh qilish yangi bosqichda davom ettirilayotgani siyosiy partiyalar va mahalliy kengashlar deputatlari zimmasidagi mas’uliyatni ham oshirmoqda. Bu jarayonda xalq nazorati amalda qo‘llanilib, davlat hokimiyati organlari, ichki ishlar, sud-huquq tizimining parlament va mahalliy kengashlarda hisobot va axborot berish, dolzarb muammolarni aholi bilan ochiq muhokama etish, ularning yechimini topish, barcha qarorlarni aholi fikri va murojaatlari asosida qabul qilish tartiblari joriy etildi.
Viloyatda siyosiy partiyalar va mahalliy kengashlar deputatlari hududda mavjud muammolarni hal etish bo‘yicha qonunchiligimizda belgilangan vakolat va imkoniyatlardan to‘liq foydalanmayotgani tanqid qilindi.
Davlat hokimiyati va boshqaruv organlari mansabdor shaxslari deputatlarning qonunda belgilangan huquqlari buzilishiga yo‘l qo‘ymoqda, deputatlar so‘roviga belgilangan muddatda javob bermaslik holatlari mavjud. Masalan, Jarqo‘rg‘on tumani yer resurslari va davlat kadastri bo‘limi boshlig‘i Q.Safarov, Sho‘rchi tumani elektr tarmoqlari korxonasi rahbari O‘.Yo‘ldoshev, Jarqo‘rg‘on tumani madaniyat bo‘limi boshlig‘i S.Isoqov mahalliy kengash deputati so‘roviga belgilangan muddatda javob yubormagan. Yoki Qumqo‘rg‘on tumani hokimi Sh.Suvonov saylovchilar muammosi bilan kelgan deputatni qabul qilmagan. Uzun tumani elektr tarmoqlari korxonasi rahbari S.Mirzayev mahallada simyog‘ochlar eskirib, fuqarolar hayoti uchun xavfli bo‘lib qolgani yuzasidan murojaat etmoqchi bo‘lgan deputatni qabul qilmagan, aksincha, xalq vakilini korxona hududidan chiqarib yuborgan. Bu kabi xolatlar joylarda ta’sirchan jamoatchilik va samarali deputatlik nazorati o‘rnatishga salbiy ta’sir etmoqda.
Sessiyada davlatimiz rahbarining yuqoridagi ma’ruzasida o‘z ifodasini topgan muhim vazifalar ijro uchun qabul qilinib, xalq deputatlari viloyat Kengashi faoliyatining asosiy yo‘nalishlari, xalq deputatlari mahalliy kengashlari va siyosiy partiyalarning hududiy tashkilotlari faoliyatida mavjud muammo hamda kamchiliklarni bartaraf etish chora-tadbirlari belgilab olindi. Doimiy komissiyalar, siyosiy partiyalarning hududiy tashkilotlari va deputatlik guruhlari faoliyatini tubdan yaxshilash yuzasidan atroflicha fikr almashildi. Viloyat hayotiga oid boshqa masalalar ham ko‘rib chiqilib, tegishli qarorlar qabul qilindi.
Sessiyada O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi O.Murodov, Surxondaryo viloyati hokimi E.Turdimov so‘zga chiqdi.

Эффективный депутатский контроль–фактор развития
На очередной сессии Сурхандарьинского областного Кенгаша народных депутатов были определены приоритетные направления последовательной реализации в области задач, вытекающих из доклада Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "Парламент нашей страны должен стать школой истинной демократии, инициатором и основным исполнителем реформ" на состоявшемся 12 июля нынешнего года видеоселекторном совещании с представителями палат Олий Мажлиса, политических партий, Экологического движения Узбекистана.
В сессии приняли участие депутаты Законодательной палаты и члены Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, заместители хокима области, хокимы города Термеза и районов, депутаты областного Кенгаша народных депутатов, руководители местных органов исполнительной власти, органов правопорядка, представители политических партий и общественных организаций, журналисты.
В ходе мероприятия особо отмечалось, что в докладе главы нашего государства наряду с достигнутыми успехами была критически проанализирована деятельность представительных органов власти, политических партий и Экологического движения Узбекистана за прошедший период, определены важные задачи по дальнейшему углублению реформ.
Новый этап либерализации и реформирования всех сфер жизни страны еще больше повышает ответственность, возложенную на политические партии и депутатов местных Кенгашей. В данном процессе осуществляется народный контроль, внедрен порядок представления отчетов и информации органами государственной власти, внутренних дел, судебно-правовой системы в парламенте и местных Кенгашах, открытого обсуждения и решения актуальных проблем при непосредственном диалоге с населением, на основе мнений и обращений населения.
Были подвергнуты критике случаи, когда в решении имеющихся в регионе проблем депутаты политических партий и местных Кенгашей не используют в полной мере предусмотренные законодательством полномочия и возможности.
Должностные лица органов государственной власти и управления допускают нарушения предусмотренных законом прав депутатов, встречаются факты, связанные с несвоевременным реагированием на депутатские запросы. К примеру, начальник Джаркурганского районного отдела земельных ресурсов и государственного кадастра К.Сафаров, руководитель Шурчинского районного предприятия электросетей У.Юлдошев, начальник Джаркурганского районного отдела культуры С.Исоков не ответили на запросы депутатов местного Кенгаша в установленный срок. Хоким Кумкурганского района Ш.Сувонов не принял депутата, пришедшего на прием в интересах избирателей. Руководитель Узунского районного предприятия электросетей С.Мирзаев вместо того чтобы принять депутата, который хотел обратиться по поводу замены устаревших и представляющих угрозу жизни граждан столбов электропередачи, выпроводил представителя народа с территории предприятия. Подобные ситуации препятствуют установлению на местах действенного общественного и депутатского контроля.
В ходе сессии по задачам, обозначенным в вышеупомянутом докладе главы нашего государства, были определены приоритетные направления деятельности областного Кенгаша народных депутатов, меры по устранению проблем и недостатков, имеющихся в работе местных Кенгашей народных депутатов и региональных организаций политических партий. Состоялся подробный обмен мнениями о коренном улучшении деятельности постоянных комиссий, региональных организаций и депутатских групп политических партий. Рассмотрены также другие вопросы, касающиеся жизни области, приняты соответствующие решения.
На сессии выступили Государственный советник Президента Республики Узбекистан О.Муродов, хоким Сурхандарьинской области Э.Турдимов.