Tabiiy ofatlarni bartaraf etishga bag‘ishlangan seminar o‘tkazildi
2017 yilning 18 iyul kuni “Miran” xalqaro mehmonxonasida Favqulodda vaziyatlar vazirligi va Yaponiyaning yer, transport, turizm vazirligi bilan hamkorlikda tabiiy ofatlarni bartaraf etishga bag‘ishlangan seminar o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirining birinchi o‘rinbosari K.Aripov, Yaponiyaning Favqulodda va Muxtor Elchisi N.Ito va Yaponiyaning yer, transport, turizm vazirligi maslahatchisi K.Ozava kirish so‘zi bilan ishtirok etishdi.
Seminarda, Favqulodda vaziyatlar vazirligining xodimlari, Davlat geologiya qo‘mitasi, Davlat avtomobil yo‘llari qo‘mitasi, “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ vakillari ishtirok etib, o‘zlarining ish faoliyati yuzasidan tabiiy ofatlarni oldini olishga bag‘ishlangan ma’lumotlar bilan so‘zga chiqdilar.
Shuningdek, tadbir davomida «Tokyo Rope», «Nippon Steel&Sumikin Metal Products», «Fujitsu Limited» kabi yapon korxonalarining mutaxassislari tomonidan qor va tosh ko‘chkisidan muhofaza qiluvchi uskunalarni ishlab chiqish hamda o‘rnatish to‘g‘risida atroflicha ma’lumot berildi.

Узбекско-Японский семинар по предотвращению стихийных бедствий
В рамках двустороннего сотрудничества Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан и Министерства земли, инфраструктуры, транспорта и туризма (МЗИТТ) Японии 18 июля 2017 года в г.Ташкенте проведен семинар, посвященный вопросам предотвращения стихийных бедствий.
Цель семинара - реализация договоренностей между МЧС Узбекистана и МЗИТТ Японии, достигнутых в ходе визита заместителя министра ЗИТТ Японии Х.Ханаока в Узбекистан в октябре 2016 года, предусматривавших ознакомление с японскими технологиями в сфере предотвращения стихийных бедствий.
С приветственными речами выступили первый заместитель Министра по чрезвычайным ситуациям К.Арипов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии в Узбекистане Н.Ито и советник Министерства земли, инфраструктуры, транспорта и туризма Японии К.Озава.
На семинаре приняли участие специалисты МЧС, ГСС Госкомгеологии, Госкомавтодора, АО «Узбекистон темир йуллари», которые представили свои презентации о деятельности, осуществляемой в сфере снижения риска стихийных бедствий.
В ходе мероприятия представители японских компаний «Tokyo Rope», «Nippon Steel&Sumikin Metal Products», «Fujitsu Limited» специализирующихся на производстве и установке защитных оборудований от камнепадов, снежных лавин представили информацию о своей продукции.