Pamela Spratlen: “O‘zaro aloqalarimiz bundan keyin ham izchil taraqqiy etaveradi”
Navro'z bayrami arafasida O'zA muxbiri Amerika Qo'shma Shtatlarining O'zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Pamela Spratlen bilan suhbatlashdi.
– Spratlen xonim, Siz yaqinda AQShning O'zbekistondagi elchisi etib tayinlandingiz. Mamlakatimiz haqidagi ilk taassurotlaringiz haqida so'zlab bersangiz.
– O'zbekiston g'oyat go'zal va maftunkor diyor, xalqingiz juda mehmondo'st va bag'rikeng. Men 2008-yilda AQSh delegatsiyasi tarkibida O'zbekistonda bo'lib, qadimiy va navqiron shaharlar Toshkent va Buxoroni ziyorat qilgan edim. Mehmonnavoz va mehridaryo o'zbek xalqi meni o'shandayoq maftun etgan edi. O'zbekistonga kelib bu boradagi taassurotlarim yanada boyimoqda. Mehnatsevar o'zbek xalqi g'ayrat va shijoat, ertangi kunga qat'iy ishonch bilan yashamoqda. Mamlakatingizning istiqboli porloq.
Men mamlakatingizni dunyoga yanada kengroq tanitishga intilayotgan, ilmga chanqoq O'zbekiston yoshlarini g'oyat qadrlayman. Shuningdek, o'zbek kuy-qo'shiqlari va milliy raqslariga mehrim baland. Toshkentda o'tkazilgan ajoyib madaniy tadbirlarda ishtirok etayotganimdan juda xursandman. O'zbekiston haqida yanada ko'p ma'lumotga ega bo'lishni, mamlakatingizning boy tarixi va noyob madaniyatini o'rganishni xohlayman.
– Mamlakatlarimiz hamkorligining samaralari haqida nima deya olasiz?
– AQSh bilan O'zbekiston o'rtasidagi aloqalar yil sayin mustahkamlanib borayotir. Mamlakatlarimiz o'rtasida o'zaro ishonch va manfaatdorlik hamda ochiq muloqotga asoslangan munosabatlar qaror topgan. AQSh O'zbekistonning suvereniteti va mustaqilligini qo'llab-quvvatlashda hech qachon og'ishmagan. Biz o'zaro manfaatdorlikka asoslanamiz. Bu mintaqada barqarorlik va xavfsizlikni mustahkamlash sohasidagi hamkorlikni, mamlakatlarimizning iqtisodiy rivojlanishini qo'llab-quvvatlash hamda inson huquq va erkinliklarini ta'minlashdan iborat.
So'nggi yillarda o'zaro hamkorlikda erishilayotgan yutuqlar ko'lami kengayib, hajmi tobora oshib bormoqda.
AQSh bilan O'zbekiston o'rtasida yuridik sohada ham o'zaro tajriba almashish yo'lga qo'yilgan. O'zbekiston oliy o'quv yurtlari bilan ingliz tilini o'qitish bo'yicha ilg'or dasturlarni ishlab chiqish borasida hamkorlik qilmoqdamiz.
Mamlakatlarimiz o'rtasida savdo, qishloq xo'jaligi, ta'lim va madaniyat sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari katta. Ishonchim komilki, o'zaro aloqalarimiz bundan keyin ham izchil taraqqiy etaveradi.
– O'z faoliyatingiz davomida O'zbekiston bilan AQSh o'rtasidagi hamkorlikning qaysi yo'nalishlarini rivojlantirishni ustuvor vazifa, deb hisoblaysiz?
– AQSh O'zbekistonning mamlakat mustaqilligini mustahkamlash, iqtisodiyotni yuksaltirish, barqarorlik va demokratiyani mustahkamlash borasidagi maqsadlari yo'lida yaqin hamkoridir. Biz Markaziy Osiyoda xavfsiz, qudratli va mustaqil taraqqiyot tarafdorimiz. AQSh va O'zbekistonning bu boradagi hamkorligi terrorizm, giyohvand moddalarning noqonuniy aylanishiga qarshi kurashishga oid dasturlarni o'z ichiga oladi.
Biz ko'plab sohalarda, jumladan, ilm-fan, iqtisodiyot, tibbiyot, madaniyat va ta'lim yo'nalishlaridagi aloqalarni yanada kengaytirish va mustahkamlash niyatidamiz.
– Suhbatimiz Navro'z bayrami arafasida kechmoqda. O'zbekiston xalqiga bayram tilaklaringizni izhor etsangiz.
– Fursatdan foydalanib, O'zbekiston xalqini yaqinlashib kelayotgan Navro'z bayrami bilan samimiy qutlayman va eng ezgu tilaklarimni bildiraman. Xalqingizga tinchlik, baxt, ravnaq va mustahkam sog'liq tilayman. Yangilanish ramzi bo'lmish ushbu ayyom barchaga muborak bo'lsin.

Памела Спратлен: “Наше сотрудничество и впредь будет последовательно развиваться”
Накануне праздника Навруз корреспондент УзА побеседовала с Чрезвычайным и Полномочным Послом Соединенных Штатов Америки в Узбекистане Памелой Спратлен.
- Госпожа Спратлен, недавно вы были назначены главой дипломатической миссии США в Узбекистане. Поделитесь, пожалуйста, своими первыми впечатлениями о нашей стране.
– Узбекистан – невероятно красивая и привлекательная страна с великодушным и дружелюбным народом. Впервые я посетила Узбекистан в 2008 году в составе делегации США и имела возможность побывать в древних и вечно молодых городах – Ташкенте и Бухаре. Уже тогда я была очарована гостеприимством и великодушием узбекского народа, и сегодня эти мои впечатления крепнут день ото дня. Трудолюбивый узбекский народ живет созидательно, с твердой верой в будущее и строит его своим самоотверженным трудом.
Я особенно ценю молодежь Узбекистана, которая стремится к знаниям, приумножать славу своей страны во всем мире. Мне очень нравятся узбекские мелодии и песни, национальные танцы. Очень рада, что имею возможность участвовать в красочных культурных мероприятиях, проводимых в Ташкенте. Хочу как можно больше узнать о вашей стране, изучить ее богатую историю и уникальную культуру.
- Что вы можете сказать о результатах сотрудничества между нашими странами?
– Отношения между США и Узбекистаном укрепляются из года в год. США всегда поддерживают независимость Узбекистана. Между нашими странами утвердились прочные связи, основывающиеся на взаимном доверии, заинтересованности и открытом диалоге. Наше сотрудничество способствует обеспечению стабильности и безопасности в регионе, экономическому развитию двух наших стран, обеспечению прав и свобод человека.
В последние годы масштабы успехов, являющихся результатом сотрудничества наших стран, постоянно растут.
Между США и Узбекистаном налажен обмен опытом и в юридической сфере. Укрепляется также сотрудничество с высшими учебными заведениями Узбекистана по разработке эффективных программ по изучению английского языка.
Перспективы развития сотрудничества между нашими странами особенно благоприятны в сфере торговли, сельского хозяйства, образования и культуры. Я убеждена, что наши взаимосвязи и впредь будут последовательно развиваться.
- Какие направления сотрудничества между Узбекистаном и США вы считаете приоритетными в ходе своей деятельности?
– США является надежным партнером Узбекистана на пути укрепления независимости страны, ее стабильности и демократии, развития экономики. Мы – сторонники безопасного, динамичного и независимого развития в Центральной Азии. Сотрудничество США и Узбекистана в данном направлении включает в себя программы по борьбе против терроризма, незаконного оборота наркотиков.
Мы планируем еще больше расширить и укрепить наши взаимосвязи во многих направлениях, в частности, в сфере науки, экономики, медицины, культуры и образования.
- Наша беседа проходит накануне празднования Навруза. Что бы вы хотели пожелать народу Узбекистана?
– Пользуясь случаем, хочу искренне поздравить узбекский народ с приближающимся праздником обновления – Наврузом и выразить свои самые добрые пожелания. Желаю вашему народу мира, счастья, дальнейшего процветания и крепкого здоровья. С праздником Навруз – символом обновления!