Tezkor taraqqiyot bilan hamqadam
– Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari taraqqiyoti sohada malakali kadrlarga bo‘lgan ehtiyojni ham oshirmoqda, – deydi O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Jizzax viloyati hududiy boshqarmasi boshlig‘i Akmal Savurboyev. – Prezidentimizning 2017 yil 15 martdagi "Toshkent axborot texnologiyalari universitetining faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori sohani yanada rivojlantirish uchun yosh mutaxassislar tayyorlash tizimini takomillashtirishda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Yurtimizda zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida yuqori malakali mutaxassislar tayyorlaydigan Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va uning Samarqand, Farg‘ona, Qarshi, Urganch, Nukus filiallari faoliyat ko‘rsatmoqda.
Universitetning Samarqand filiali qoshidagi “Elektron hukumat” o‘quv markazining Jizzax politexnika institutida tashkil etilgan tayanch o‘quv kursida har yili viloyatdagi korxona va tashkilotlarning 100 dan ortiq xodimi “Zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari”, “Internetdan foydalanish” va “Axborot xavfsizligi” yo‘nalishlarida malaka oshirmoqda.
Axborot-texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tashabbusi bilan har yili universitetning 3-bosqich talabalari tomonidan viloyatda aholini axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va internetda ishlashga o‘rgatish bo‘yicha bepul o‘quv kurslari tashkil etilmoqda.
– Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida ta’lim olayotgan bo‘lajak mutaxassislarning aksariyati o‘quv amaliyoti davridayoq o‘ziga munosib ish o‘rni topadi, – deydi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Jizzax viloyati hududiy boshqarmasi bosh mutaxassisi Dilshod Bolibekov. – Yosh mutaxassislar har tomonlama qo‘llab-quvvatlanayotgani ularga o‘z salohiyatini keng namoyon etishiga imkoniyat yaratmoqda. Bu viloyatda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari rivojiga xizmat qilayotir.
Viloyatda “Elektron hukumat” tizimi keng joriy etilgan. Viloyat, tuman va shahar hokimliklarining rasmiy veb-saytlari ishlab turibdi. 2017 yil birinchi choragi yakunlariga ko‘ra, viloyat davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlarida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha baholash tizimida 79,11 foiz ko‘rsatkich bilan mamlakatda 4-, davlat organlarining ochiqlik indeksida 3-o‘rinni egalladi.
Viloyat hokimligining yangi ko‘rinishdagi rasmiy veb-sayti www.jizzax.uz ishga tushirilib, aholi va tadbirkorlarga 16 bazaviy hamda 16 qo‘shimcha interaktiv xizmatlar ko‘rsatilmoqda. Mazkur veb-sayt orqali 13 turdagi davlat xizmatlari, 18 turdagi ma’lumot tariqasida xizmatlar ko‘rsatilishi yo‘lga qo‘yildi. Viloyat, tuman va shahar hokimliklarining qariyb 300 xodimi elektron raqamli imzo kaliti bilan ta’minlandi. Viloyat hokimining virtual qabulxonasi yaratildi.
O‘zbekiston Respublikasining Ochiq ma’lumotlar portaliga Jizzax viloyati hokimligi tomonidan 165 turdagi ma’lumotlar to‘plami joylashtirildi. Viloyat ochiq ma’lumotlar portaliga 15 yo‘nalishdagi ma’lumotlar to‘plami kiritildi.
O‘tgan yili 19-23 sentyabr kunlari Toshkent shahrida o‘tkazilgan “ICTWEEK Uzbekistan 2016” axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligida “Ochiq davlat ma’lumotlari” nominatsiyasi bo‘yicha Jizzax viloyati hokimligi 108 vazirlik va idora o‘rtasida uchinchi o‘rinni egalladi. Yosh mutaxassislar faolligi bilan internet tarmog‘ida turli yo‘nalishdagi zamonaviy, mahalliy veb-resurslarni yaratish izchil davom etayotir. Bugungi kunda UZ domenida viloyatdagi 100 ga yaqin korxona va tashkilotning veb-sayti faoliyat ko‘rsatmoqda.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetini bitirib kelgan yoshlar viloyatda dasturiy mahsulotlar bozorini rivojlantirishga katta hissa qo‘shmoqda. Ayni paytda ular tomonidan tashkil etilgan dasturiy mahsulotlar 10 dan ziyod biznes sub’ektida joriy qilingan.
Telekommunikatsiya infratuzilmasini yanada rivojlantirish, aholiga yuqori sifatli internet xizmatlari ko‘rsatuvchi keng polosali qurilmalarni, optik tolali aloqa liniyalarini ishga tushirishda faoliyat ko‘rsatayotgan malakali mutaxassislarning asosiy qismi ushbu universitet bitiruvchilaridir.
Universitetni 2008 yili tamomlagan Sardor Nosirov “O‘zbektelekom Interneyshnl” qo‘shma korxonasi “O‘zI-Jizzax” filialida turli lavozimlarda samarali faoliyat ko‘rsatgach, “Jizzax” erkin iqtisodiy zonasida tashkil etilgan “Smart vision” qo‘shma korxonasi direktori vazifasida ishlamoqda. Hozir u rahbarlik qilayotgan korxonada zamonaviy videotelefonlar ishlab chiqarilayotir. 26 yoshli Adham Abdullayev “O‘zbektelekom” aksiyadorlik kompaniyasi Jizzax filialining tijorat ishlari bo‘yicha direktori, uning tengdoshi O‘ktam Savurboyev “O‘zbektelekom” aksiyadorlik kompaniyasining “O‘zMobayl” filiali Jizzax viloyati hududiy bog‘lamasi bosh muhandisi lavozimida ishlamoqda.

Способствуя ускоренному развитию
В Джизакской области особое внимание уделяется развитию сферы информационно-коммуникационных технологий, обеспечению ее квалифицированными специалистами.
- Постановление Президента нашей страны “О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Ташкентского университета информационных технологий” от 15 марта 2017 года имеет важное значение в совершенствовании системы подготовки молодых специалистов для дальнейшего развития сферы, - говорит начальник Джизакского областного территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Акмал Савурбоев. - В нашей стране действуют Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и его Самаркандский, Ферганский, Каршинский, Ургенчский, Нукусский филиалы, которые готовят высококвалифицированных специалистов в сфере современных информационно-коммуникационных технологий.
На действующих в Джизакском политехническом институте учебных курсах организованного при Самаркандском филиале университета учебного центра “Электронное правительство” ежегодно повышают квалификацию более ста работников организаций и предприятий по направлениям “Современные информационно-коммуникационные технологии”, “Пользование интернетом” и “Информационная безопасность”.
По инициативе Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций студентами третьего курса университета ежегодно организуются бесплатные курсы по обучению населения информационно-коммуникационными технологиями и работе с интернетом.
- Большинство из будущих специалистов, обучающихся в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, уже во время практики находят для себя достойное место работы, - говорит главный специалист Джизакского областного территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Дилшод Болибеков. - Всесторонняя поддержка молодых специалистов дает им возможность широко демонстрировать свой потенциал. Это служит развитию информационно-коммуникационных технологий в области.
В области широко внедрена система “Электронное правительство”. Работают официальные веб-сайты областного, районных и городских хокимиятов. По итогам первого квартала 2017 года область заняла четвертое место с оценкой 79,11 процента по внедрению ИКТ в органах государственного и хозяйственного управления, третье место - в индексе открытости государственной власти.
Задействован официальный веб-сайт областного хокимията в новом формате www.jizzax.uz, населению и предпринимателям оказываются 16 базовых и 16 дополнительных интерактивных услуг. Через этот веб-сайт налажено оказание 13 видов государственных услуг, 18 видов информационных услуг. Почти 300 работников областного, районных и городских хокимиятов обеспечены ключом электронной подписи. Создана виртуальная приемная хокима области.
На портал открытой информации Республики Узбекистан Джизакским областным хокимиятом размещено 165 видов сборников информации. На областном портале открытой информации вынесены сборники информации по 15 направлениям.
В Неделе информационно-коммуникационных технологий “ICTWEEK Uzbekistan-2016”, проведенной 19-23 сентября прошлого года в Ташкенте, в номинации “Открытая государственная информация” Джизакский областной хокимият занял третье место среди 108 министерств и ведомств. Благодаря активности молодых специалистов последовательно продолжается создание современных местных веб-ресурсов по различным направлениям. На сегодняшний день в домене UZ ведут деятельность веб-сайты около 100 организаций и предприятий области.
Молодежь, окончившая Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, вносит большой вклад в развитие в области рынка программной продукции. На данный момент созданная ею программная продукция внедрена в более 10 субъектах бизнеса.
Основная часть квалифицированных специалистов, ведущих деятельность по дальнейшему развитию телекоммуникационной инфраструктуры, задействованию широкополосных систем, предоставляющих высококачественные интернет-услуги, оптоволоконных линий связи, – выпускники этого университета.
Окончивший университет в 2008 году Сардор Носиров вел эффективную деятельность на различных должностях в филиале “УзИ-Жиззах” совместного предприятия “Узбектелеком интернейшнл”, сейчас работает в должности директора совместного предприятия “Smart vision”, организованного в свободной экономической зоне “Джизак”. На предприятии, которым он руководит, производятся видеотелефоны. 26-летний Адхам Абдуллаев - директор по коммерческим вопросам Джизакского филиала акционерной компании “Узбектелеком”, его сверстник Уктам Савурбоев – главный инженер Джизакского областного территориального узла филиала “УзМобайл” акционерной компании “Узбектелеком”.
Все меры, предусмотренные в вышеуказанном постановлении Президента нашей страны, являются логическим продолжением системной работы, реализуемой в нашей стране в сфере обеспечения инновационного развития экономики, повышения значимости науки и подготовки кадров. Они направлены на успешную реализацию Стратегии действий.