Belgiya Bosh vaziri o‘rinbosari bilan uchrashuv
2017-yilning 18-iyun kuni Brussel shahriga tashrif buyurgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Belgiya Qirolligi Bosh vaziri o‘rinbosari, Tashqi ishlar vaziri Didie Reynders bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida ikki tomonlama aloqalarni siyosiy va parlamentlaro aloqalar, o‘zaro savdo, madaniy-gumanitar almashinuv kabi yo‘nalishlarda yanada rivojlantirish va chuqurlashtirishning dolzarb masalalari batafsil muhokama qilindi.
Muzokaralarda qayd etilganidek, diplomatik munosabatlar o‘rnatilganing 25 yili davomida o‘zaro manfaatli hamkorlikda katta tajriba ortirildi. Xususan, ikki davlat tashqi siyosat idoralari o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlarning muntazam o‘tkazilishi hamkorlik holatini har tomonlama puxta o‘rganish va tomonlarni qiziqtirgan istiqbolli sohalarni aniqlash imkonini yaratadi.
Ta’kidlanganidek, O‘zbekistonda qabul qilingan 2017-2021-yillarda mamlakatimizni rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi O‘zbekiston-Belgiya aloqalarini kengaytirish va unga ko‘p qirrali tus berish imkonini yaratadi.

Встреча с заместителем Премьер-министра Бельгии
18 июля 2017 года находящийся с визитом в г.Брюсселе Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с заместителем Премьер-министра, Министром иностранных и европейских дел Королевства Бельгия Дидье Рейндерсом.
Стороны обстоятельно обсудили актуальные вопросы дальнейшего развития и углубления двусторонних связей по таким направлениям, как политические и межпарламентские контакты, взаимная торговля, культурно-гуманитарные обмены.
Отмечалось, что за 25 лет со дня установления дипломатических отношений совместно накоплен значительный опыт взаимовыгодного сотрудничества. В частности, действующий механизм регулярных политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран позволяет всесторонне и детально анализировать состояние взаимодействия, определять наиболее перспективные сферы, представляющие интерес для обеих сторон.
Как подчеркивалось в беседе, принятая в Узбекистане Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития страны в 2017-2021 годах открывает новые возможности для наращивания узбекско-бельгийских связей в различных областях, придания им многопланового характера.