Meva-sabzavot eksporti ko‘payadi
Qashqadaryo viloyati meva-sabzavot va poliz mahsulotlari yetishtirish, ularni qayta ishlash va eksport qilish borasida katta imkoniyatlarga ega. Shahrisabz shahrida tashkil etilayotgan “Shahrisabz” logistika markazi meva-sabzavotni qayta ishlash va eksport qilishga ixtisoslashgan.
Eski pillachilik fabrikasi o‘rnida ish boshlayotgan logistika markazi meva-sabzavotni yetishtirish, tayyorlash, qabul qilish, saralash, qayta ishlash, jahon talablariga mos laboratoriyalarda tekshirish, qadoqlash hamda ho‘l, muzlatilgan va quritilgan holda eksport qilish bilan shug‘ullanadi.
Markaz to‘la quvvat bilan ishga tushgach, yiliga 25 ming tonnadan ziyod mahsulot Yevropa va MDH mamlakatlariga, Xitoy, Hindiston, Janubiy Koreya va boshqa davlatlarga eksport qilinadi. Ming kishi ish bilan ta’minlanadi. Fermerlar, dehqon va shaxsiy tomorqa xo‘jaliklari yetishtirilgan mahsulotini sotish hisobidan yiliga o‘rtacha 80 milliard so‘m atrofida daromad olish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Prezidentimizning joriy yil 24-25 fevral kunlari Qashqadaryo viloyatiga tashrifi davomida berilgan topshiriqlar asosida Shahrisabz shahridagi “Olchazor impeks” O‘zbekiston – Latviya qo‘shma korxonasi muassisligida tashkil etilayotgan markazda 1 sentyabrga qadar yillik quvvati 5 ming 350 tonna sig‘imli sovutgich omborxona, 1000 tonna meva-sabzavotni quritish, 2 ming tonna dukkakli mahsulotlarni saralash liniyasi hamda brokerlik idorasi, logistika bo‘limi va eksport maktabi faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
– Meva-sabzavotni qayta ishlash va eksport qilish borasida viloyatimizda keng imkoniyat va yuqori salohiyat mavjud, – deydi markazning tashkiliy masalalar bo‘yicha direktori Dilshod Yorov. – “Shahrisabz” logistika markazi ushbu maqsadlarga xizmat qiladi. Ayni paytda mavjud bino va inshootlarni ta’mirlash, ishlab chiqarish ob’ektlariga moslashtirish, yangilarini qurish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
2018 yil 1 yanvariga qadar 88 gektar maydonda tomchilatib sug‘orish tizimi asosida intensiv bog‘, zamonaviy uskunalar bilan jihozlangan issiqxona, yiliga 6 ming tonna mahsulotni tez muzlatuvchi, 2 ming tonna mayiz, quritilgan olxo‘ri va o‘rikni qayta ishlovchi liniyalar hamda zamonaviy laboratoriyani ishga tushirish mo‘ljallanmoqda.

Экспорт плодоовощной продукции увеличится
Кашкадарьинская область располагает широкими возможностями для заготовки, переработки и экспорта плодоовощной продукции и бахчевых культур. Организуемый в Шахрисабзе логистический центр “Шахрисабз” будет специализироваться на переработке и экспорте плодоовощной продукции.
Логистический центр, который начнет работу на месте старой шелководческой фабрики, будет заниматься выращиванием, заготовкой, приемом, сортировкой, переработкой плодоовощной продукции, ее лабораторными испытаниями на предмет соответствия международным требованиям, упаковкой и экспортом продукции в свежем, охлажденном и сушеном виде.
После вывода центра на полную мощность в страны Европы и СНГ, Китай, Индию, Южную Корею и другие государства в год будет экспортироваться свыше 25 тысяч тонн продукции. Постоянную работу получит тысяча человек. За счет реализации выращенной продукции фермерские, дехканские и личные подсобные хозяйства будут получать в среднем около 80 миллиардов сумов дохода в год.
В соответствии с поручениями, данными в ходе поездки Президента нашей страны в Кашкадарьинскую область 24-25 февраля нынешнего года, в центре, организуемом при учредительстве узбекско-латвийского совместного предприятия “Олчазор импекс”, до 1 сентября будет налажена работа холодильного склада вместимостью 5 тысяч 350 тонн, линии по сушке плодоовощной продукции мощностью 1 тысяча тонн, линии сортировки бобовых культур мощностью 2 тысячи тонн, а также брокерской конторы, отдела логистики и школы экспорта.
– Наша область располагает огромным потенциалом в сфере переработки и экспорта плодоовощной продукции, – говорит директор по организационным вопросам центра Дилшод Ёров. – Развитию этой сферы будет способствовать и логистический центр “Шахрисабз”. В настоящее время осуществляется широкомасштабная работа по ремонту имеющихся и строительству новых производственных объектов.
До 1 января 2018 года на 88 гектарах площадей центра планируется создание интенсивного сада с технологией капельного орошения, линий по быстрому охлаждению 6 тысяч тонн продукции в год, переработке 2 тысяч тонн изюма, сушеных слив и абрикосов, современной лаборатории.