2018-2020-yillarga mo‘ljallangan iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma kuchga kirdi
2017-yilning 17-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi bilan Turkmaniston o‘rtasidagi 2018-2020-yillarga mo‘ljallangan iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma kuchga kirdi. Ushbu shartnoma O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkmanistonga davlat tashrifi chog‘ida 2017-yil 6-martda Ashxobod shahrida imzolangan.
Shartnoma qoidalariga ko‘ra tomonlar savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada rivojlantirish bo‘yicha hamkorlikni faollashtirishadi. Bunga jumladan savdo aylanmasini oshirish hamda mahsulotlarni (xizmatlarni) o‘zaro yetkazib berishning hajm va navlarini ko‘paytirish uchun qulay sharoitlar yaratish, shuningdek ikki davlat biznes-strukturalari vakillari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni o‘rnatish yo‘li orqali erishish mo‘ljallangan.
Shartnoma iqtisodiy hamkorlikning turli sohalarida 35 ta tadbirni amalga oshirishni ko‘zda tutuvchi Dasturni ham tasdiqlaydi.

Договор об экономическом сотрудничестве на 2018-2020 годы вступил в силу
17 июля 2017 года вступил в силу Договор между Республикой Узбекистан и Туркменистаном об экономическом сотрудничестве на 2018-2020 годы, подписанный 6 марта 2017 года в г.Ашхабаде в ходе государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Туркменистан.
В соответствии с положениями Договора стороны будут активизировать взаимодействие по дальнейшему развитию торгово-экономических связей, в том числе путем создания благоприятных условий для наращивания товарооборота, увеличения объемов и ассортимента взаимных поставок товаров (услуг), а также установления прямых деловых контактов между представителями бизнес-структур двух стран.
Договором также утверждается Программа, предусматривающая реализацию 35 мероприятий в различных сферах экономического сотрудничества.