MOMEM vakili bilan uchrashuv
MOMEM 1998-yilda Daniyaning Orxus shahrida bo‘lib o‘tgan Tabiatni muhofaza qilish vazirlarining to‘rtinchi umumyevropa konferensiyasi qaroriga muvofiq tashkil etilgan.
Qirg‘iziston Respublikasi, Qozog‘iston Respublikasi, Tojikiston Respublikasi, Turkmaniston, O‘zbekiston Respublikasi, BMTning Taraqqiyot dasturi va Yevropa Komissiyasi MOMEMning ta’sischilari hisoblanadi.
TIVda bo‘lib o‘tgan uchrashuvda O‘zbekiston va MOMEM o‘rtasidagi hamkorlikning holati va istiqbollari muhokama qilindi. Alohida ta’kidlandiki, 2017-yilning iyun oyida Ashxobod shahrida Birinchi Markaziy Osiyo ekologik forumining muvaffaqiyatli o‘tkazilishi mintaqamizdagi atrof-muhit muhofazasi masalalari bilan shug‘ullanadigan davlat va nohukumat tashkilotlari vakillari o‘rtasidagi muloqotga yangicha tus berdi.
Vazir MOMEM vakillarini joriy yilning kuzida Samarqandda BMT rahbarligida bo‘lib o‘tadigan Markaziy Osiyoda xavfsizlik va barqaror rivojlanishni ta’minlash bo‘yicha xalqaro konferensiyada ishtirok etishga taklif qildi.

О встрече с представителем РЭЦЦА
7 июля 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял исполнительного директора Регионального экологического центра Центральной Азии (РЭЦЦА) Искандара Абдуллаева.
РЭЦЦА был образован в соответствии с решением в 1998 году 4-й Общеевропейской конференции министров охраны окружающей среды (Орхус, Дания).
Учредителями РЭЦЦА являются Республика Казахстан, Кыргызская Республика, Республика Таджикистан, Туркменистан, Республика Узбекистан, Программа Развития ООН и Европейская комиссия.
В ходе встречи в МИД обсуждены состояние и перспективы взаимодействия между Узбекистаном и РЭЦЦА. Особо отмечалось, что успешное проведение Первого центральноазиатского экологического форума в г.Ашхабаде в июне 2017 года придало новый импульс диалогу между представителями государственных и неправительственных организаций нашего региона по вопросам охраны окружающей среды.
Министр пригласил представителей РЭЦЦА принять участие в Международной конференции по обеспечению безопасности и устойчивого развития в Центральной Азии под эгидой ООН, которая пройдет осенью текущего года в г.Самарканде.