Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev Chust tumanida qurilayotgan O‘simliklarni himoya qiluvchi kimyoviy vositalar ishlab chiqaruvchi zavod imkoniyatlari bilan tanishdi.
“Ifoda agro kimyo himoya” mas’uliyati cheklangan jamiyati o‘z mablag‘i va “Hamkorbank” kreditlari yordamida bunyod etayotgan ushbu zavodda qishloq xo‘jaligi ekinlarini turli kasalliklardan himoya qiluvchi 28 turdagi kimyoviy preparatlar ishlab chiqarilishi ko‘zda tutilgan. Korxonaning loyiha qiymati 6,5 million dollarni tashkil etadi.
Ushbu zavod ishga tushganidan keyin xorijdan keltirilayotgan kimyoviy preparatlar bilan mamlakatimizni to‘liq ta’minlash, hatto xorijga eksport qilish imkoniyati paydo bo‘ladi.
Prezidentimiz preparatlarni tayyorlashda ilmiy-tadqiqot institutlari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, mahsulotlar sifatini yaxshilash, eksportni kengaytirish zarurligini ta’kidladi.
Shu yerda Namangan viloyati hududidagi past rentabelli adirlarda yong‘oqzor, pistazorlar bunyod etish, paxta va g‘alla maydonlarini kamaytirish hisobiga qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirishni ko‘paytirish, kovul ekishni tashkil qilish, parrandachilik va echkichilikni rivojlantirish loyihalari taqdimoti ham bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari kam hosil beradigan, zarar ko‘rib ishlayotgan tumanlarda paxta va g‘alla maydonlarini keskin kamaytirish, uning o‘rniga yuqori daromad beradigan meva-sabzavot, poliz ekinlarini ekish lozimligini ta’kidladi. Toki odamlarimiz mehnatining rohatini ko‘rsin, hayotidan rozi bo‘lsin.
Mamlakatimizning ayrim hududlarida, jumladan, Namangan viloyatida o‘sadigan kovul bargi, mevasi va tomir po‘sti tabobatda qo‘llaniladi. Turli shishlarni davolash, nafas qisishi, taloq qotishi, qurtlarni haydash, poliartrit, bo‘qoq kabi kasalliklarni davolashda ishlatiladi. Bu yil viloyatning 3 ming gektardan ziyod maydonida ushbu o‘simlikni ekish rejalashtirilgan. Kam xarajat va oz mehnat talab qiladigan bu o‘simlikdan yiliga to‘rt marta hosil olish mumkin.
Prezidentimiz kovul yetishtirish bo‘yicha ilmiy asoslarni ishlab chiqish, eksport qilish mexanizmini yaratish, viloyatda kovulchilikni rivojlantirish bo‘yicha assotsiatsiya tashkil etish yuzasidan mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.

Президент нашей страны предложил организовать в Наманганской области ассоциацию по развитию выращивания каперсов
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев ознакомился со строящимся в Чустском районе заводом по производству средств химической защиты растений.
На заводе, организуемом за счет собственных средств ООО “Ифода агро кимё химоя” и кредита “Хамкорбанка”, намечено производить 28 видов препаратов для защиты сельскохозяйственных культур. Проектная стоимостью предприятия составляет 6,5 миллиона долларов.
Введение завода в строй позволит обеспечить потребность внутреннего рынка в таких препаратах, которые в настоящее время импортируются, и наладить их экспорт.
Президент нашей страны отметил необходимость тесного сотрудничества с научно-исследовательскими институтами в производстве препаратов, улучшения их качества и расширения экспорта.
Здесь же состоялась презентация проектов закладки ореховых, фисташковых плантаций на низкорентабельных холмистых землях, по увеличению объемов выращивания сельхозпродукции за счет сокращения посевных площадей хлопчатника и зерна, налаживанию выращивания каперсов, развитию птицеводства и козоводства.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость резкого сокращения площадей хлопчатника и зерна в тех районах, где низок их урожай, работы идет в убыток. Вместо этого выращивать фрукты и овощи, бахчевые культуры, дающие высокий доход. Люди должны получать достойное вознаграждение за свой труд.
Произрастающие в некоторых регионах нашей страны, в том числе в Наманганской области каперсы, их листья, плоды и кожица корней применяются в народной медицине как средство, полезное при лечении опухолей, заболеваний дыхательных путей, селезенки, полиартрита, зоба и как антигистаминное средство. В нынешнем году в области намечено начать выращивание этого растения более чем на 3 тысячах гектарах площадей. За год, не используя значительных финансовых средств и трудовых ресурсов, можно собрать четыре урожая каперсов.
Президент нашей страны дал ответственным лицам поручения по разработке научных основ выращивания каперсов, разработке механизма экспорта, организации ассоциации по развитию их выращивания.