Mingbuloq neft konida yangi qidiruv qudug‘i ishga tushirildi
Davlatimiz rahbari Mingbuloq tumanidagi mas’uliyati cheklangan jamiyat shaklidagi “Mingbuloqneft” O‘zbekiston – Xitoy qo‘shma korxonasiga tashrif buyurdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 11-13-may kunlari Xitoyga davlat tashrifi davomida Xitoy Milliy neft-gaz korporatsiyasi direktorlar kengashi raisi Van Ilin bilan uchrashdi. Mazkur korporatsiya mamlakatimizdagi uglevodorod konlarini qidirish va qazish, Muborak gaz-kimyo majmuasida tabiiy gazni chuqur qayta ishlash jarayonida faol ishtirok etmoqda. Uchrashuvda yuqori texnologiyalar sohasidagi loyihalar ijrosining istiqbollari va O‘zbekiston iqtisodiyotining ustuvor tarmoqlariga Xitoy sarmoyasini jalb etish masalalari muhokama qilindi.
“Mingbuloq konida qidiruv va qazib olish” loyihasi uzoq istiqbolga mo‘ljallangan keng ko‘lamli loyihadir. Loyiha doirasida 4 qidiruv-burg‘ilash qudug‘i ishga tushiriladi va 4 mavjud quduq kapital ta’mirlanadi.
Mazkur loyiha O‘zbekiston Respublikasining 2017-yil Davlat investitsiya dasturining manzilli ro‘yxatiga kiritilgan bo‘lib, ayni paytda bosh pudratchi – “Xibu Duolling Engineering” kompaniyasi burg‘ilash maydoni va vaxta qarorgohidagi tayyorgarlik ishlari yakuniga yetkazildi. Joriy yilda Mingbuloq neft koni ma’muriy binosini ta’mirlash, M15 qidiruv-burg‘ilash qudug‘ini ishga tushirish va boshqa tadbirlarni amalga oshirish uchun Xitoy moliya-tijorat institutlari  kiritadigan 15 million dollarga teng sarmoya o‘zlashtirilishi ko‘zda tutilgan.
Yaqinda bu yerda M15 qidiruv qudug‘i ishga tushirildi. Quduqda burg‘ilash ishlari katta – 6 ming metrgacha chuqurlik, anomal bosim – 1200 atmosfera bosimi va kollektorlarning geologik murakkab tuzilishi sharoitida olib borilishi eng zamonaviy muhandislik yechimlarini taqozo etadi. 25-yilga mo‘ljallangan va umumiy qiymati 255 million dollardan ortiq bo‘lgan ushbu loyiha natijasida Mingbuloq neft konidan yiliga 200 ming tonna suyuq uglevodorod qazib olish rejalashtirilgan.
M15 qidiruv-burg‘ilash qudug‘ining ishga tushirilishi bilan 130 dan ziyod ish o‘rni yaratildi.
Prezidentimiz ushbu korxona mamlakatimiz iqtisodiyotini yanada rivojlantirishda muhim o‘rin tutishini ta’kidladi. Quruvchilar va xitoylik mutaxassislar bilan suhbatlashdi.
Shu yerda Farg‘ona vodiysida o‘tkazilgan geologik qidiruv ishlari natijalari haqida ma’lumot berildi. Bu ko‘plab turdagi tabiiy boyliklarni aniqlash imkonini berdi. Kelgusida ularni o‘zlashtirish bo‘yicha zamonaviy korxonalar tashkil etiladi.
Namangan viloyatida quriladigan gidroelektr stansiyalari loyihasi ham namoyish qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 2-maydagi “2017-2021-yillarda gidroenergetikani yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq Namangan viloyatida umumiy quvvati 38,5 mVt, ishlab chiqarish quvvati 150,8 million kVt soatni tashkil etuvchi kichik gidroelektr stansiyalarini qurish ko‘zda tutilgan. Jumladan, Uchqo‘rg‘on tumani hududida Katta Farg‘ona kanalida kichik GESlar kaskadini qurish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz suvdan energiya olish tabiat in’om etgan imkoniyat ekani, bunday energiya qayta tiklanishi, ekologik tozaligi va arzonligi bilan afzal bo‘lishini ta’kidladi. Xitoy tajribasi asosida mamlakatimizning barcha hududida kichik gidroelektr stansiyalari qurilishi, kelgusida elektr ta’minotining katta qismi ushbu manbalar hisobidan qoplanishini qayd etdi.
Suv tozalash inshootlari barpo etish, aholini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash qamrovini kengaytirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Bu borada tizimli yondashuv zarurligi ta’kidlandi, mutasaddilarga ko‘rsatmalar berildi.

На Мингбулакском нефтяном месторождении введено в строй новая разведочная буровая скважина
Глава нашего государства посетил узбекско-китайское совместное предприятие "Мингбулакнефть" в Мингбулакском районе.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе состоявшегося 11-13 мая текущего года государственного визита в Китай встретился с председателем совета директоров Китайской Национальной нефтегазовой корпорацией Ван Илинем. Эта корпорация принимает активное участие в разведке и разработке углеводородных месторождений на территории нашей страны, глубокой переработке природного газа в Мубарекском газохимическом комплексе. На встрече были обсуждены перспективы реализации проектов в сфере высоких технологий и вопросы привлечения китайских инвестиций в приоритетные отрасли экономики Узбекистана.
Проект "Разведка и разработка Мингбулакского месторождения" является широкомасштабным долгосрочным проектом. В его рамках предусмотрено ввести в строй 4 разведочные буровые скважины и капитально отремонтировать 4 имеющиеся скважины.
Проект включен в целевой перечень Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2017 год, в настоящее время главным подрядчиком - компанией “Xibu Duolling Engineering” завершена подготовка буровой площадки и вахтового поселка. В нынешнем году намечено освоить 15 миллионов долларов инвестиций, привлекаемых от финансово-коммерческих институтов Китая на ремонт административного здания месторождения, введение в строй разведочной буровой М15 и выполнение других работ.
Недавно на месторождении запущена разведочная скважина М15. Буровые работы на скважине будут вестись на большой глубине - до 6 тысяч метров при аномальном давлении - 1200 атмосфер в условиях сложного геологического строения коллекторов, что требует применения самых современных инженерных решений. В результате этого проекта стоимостью более 255 миллионов долларов, рассчитанного на 25 лет, предусматривается добывать в год 200 тысяч тонн жидкого углеводорода.
С введением в строй разведочной буровой скважины М15 создано более 130 рабочих мест.
Президент нашей страны отметил, что данное предприятие сыграет важную роль в дальнейшем развитии экономики. Провел беседу со строителями и китайскими специалистами.
Здесь же представлена информация о результатах проведенных геологоразведочных работ в Ферганской долине, которые позволили выявить запасы многих видов природных богатств. В дальнейшем будут созданы современные предприятия для их освоения.
Состоялась презентация проекта строительства гидроэлектростанций в Наманганской области.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан "О Программе мер по дальнейшему развитию гидроэнергетики на 2017-2021 годы" от 2 мая 2017 года в Наманганской области предусмотрено построить малые гидроэлектростанции общей мощностью 38,5 мегаватт со среднегодовой выработкой электроэнергии в объеме 150,8 миллиона киловатт-часов. В частности, на территории Учкурганского района намечено возведение каскада малых ГЭС на Большом Ферганском канале.
Президент нашей страны отметил, что водная энергетика - это большие возможности, дарованные нам природой, она выгодна своей возобновляемостью, экологической чистотой и доступностью. Он отметил также, что на основе опыта Китая малые гидроэлектростанции будут построены во всех регионах нашей страны, в будущем большая часть потребности в электроэнергии будет обеспечиваться за счет гидроэнергетики.
Особое внимание уделено строительству водоочистных сооружений, расширению масштабов питьевого водоснабжения населения. Указано на необходимость системного подхода к решению этих задач, ответственным лицам даны соответствующие указания.