Mingbuloq neft konida yangi qidiruv qudug‘i ishga tushirildi
Davlatimiz rahbari Mingbuloq tumanidagi mas’uliyati cheklangan jamiyat shaklidagi “Mingbuloqneft” O‘zbekiston – Xitoy qo‘shma korxonasiga tashrif buyurdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 11-13-may kunlari Xitoyga davlat tashrifi davomida Xitoy Milliy neft-gaz korporatsiyasi direktorlar kengashi raisi Van Ilin bilan uchrashdi. Mazkur korporatsiya mamlakatimizdagi uglevodorod konlarini qidirish va qazish, Muborak gaz-kimyo majmuasida tabiiy gazni chuqur qayta ishlash jarayonida faol ishtirok etmoqda. Uchrashuvda yuqori texnologiyalar sohasidagi loyihalar ijrosining istiqbollari va O‘zbekiston iqtisodiyotining ustuvor tarmoqlariga Xitoy sarmoyasini jalb etish masalalari muhokama qilindi.
“Mingbuloq konida qidiruv va qazib olish” loyihasi uzoq istiqbolga mo‘ljallangan keng ko‘lamli loyihadir. Loyiha doirasida 4 qidiruv-burg‘ilash qudug‘i ishga tushiriladi va 4 mavjud quduq kapital ta’mirlanadi.
Mazkur loyiha O‘zbekiston Respublikasining 2017-yil Davlat investitsiya dasturining manzilli ro‘yxatiga kiritilgan bo‘lib, ayni paytda bosh pudratchi – “Xibu Duolling Engineering” kompaniyasi burg‘ilash maydoni va vaxta qarorgohidagi tayyorgarlik ishlari yakuniga yetkazildi. Joriy yilda Mingbuloq neft koni ma’muriy binosini ta’mirlash, M15 qidiruv-burg‘ilash qudug‘ini ishga tushirish va boshqa tadbirlarni amalga oshirish uchun Xitoy moliya-tijorat institutlari  kiritadigan 15 million dollarga teng sarmoya o‘zlashtirilishi ko‘zda tutilgan.
Yaqinda bu yerda M15 qidiruv qudug‘i ishga tushirildi. Quduqda burg‘ilash ishlari katta – 6 ming metrgacha chuqurlik, anomal bosim – 1200 atmosfera bosimi va kollektorlarning geologik murakkab tuzilishi sharoitida olib borilishi eng zamonaviy muhandislik yechimlarini taqozo etadi. 25-yilga mo‘ljallangan va umumiy qiymati 255 million dollardan ortiq bo‘lgan ushbu loyiha natijasida Mingbuloq neft konidan yiliga 200 ming tonna suyuq uglevodorod qazib olish rejalashtirilgan.
M15 qidiruv-burg‘ilash qudug‘ining ishga tushirilishi bilan 130 dan ziyod ish o‘rni yaratildi.
Prezidentimiz ushbu korxona mamlakatimiz iqtisodiyotini yanada rivojlantirishda muhim o‘rin tutishini ta’kidladi. Quruvchilar va xitoylik mutaxassislar bilan suhbatlashdi.
Shu yerda Farg‘ona vodiysida o‘tkazilgan geologik qidiruv ishlari natijalari haqida ma’lumot berildi. Bu ko‘plab turdagi tabiiy boyliklarni aniqlash imkonini berdi. Kelgusida ularni o‘zlashtirish bo‘yicha zamonaviy korxonalar tashkil etiladi.
Namangan viloyatida quriladigan gidroelektr stansiyalari loyihasi ham namoyish qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 2-maydagi “2017-2021-yillarda gidroenergetikani yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq Namangan viloyatida umumiy quvvati 38,5 mVt, ishlab chiqarish quvvati 150,8 million kVt soatni tashkil etuvchi kichik gidroelektr stansiyalarini qurish ko‘zda tutilgan. Jumladan, Uchqo‘rg‘on tumani hududida Katta Farg‘ona kanalida kichik GESlar kaskadini qurish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz suvdan energiya olish tabiat in’om etgan imkoniyat ekani, bunday energiya qayta tiklanishi, ekologik tozaligi va arzonligi bilan afzal bo‘lishini ta’kidladi. Xitoy tajribasi asosida mamlakatimizning barcha hududida kichik gidroelektr stansiyalari qurilishi, kelgusida elektr ta’minotining katta qismi ushbu manbalar hisobidan qoplanishini qayd etdi.
Suv tozalash inshootlari barpo etish, aholini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash qamrovini kengaytirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Bu borada tizimli yondashuv zarurligi ta’kidlandi, mutasaddilarga ko‘rsatmalar berildi.

New exploration drilling well is commissioned in Mingbulak oil field
President Shavkat Mirziyoyev visited the Uzbek-Chinese joint venture “Mingbulokneft” in Mingbulok region.
The head of our state, during the state visit to China on May 11-13 of this year, met with the Chairman of the board of directors of China National Petroleum Corporation Van Ilin. This corporation is taking an active part in exploration and development of hydrocarbon deposits in the territory of our country, deep processing of natural gas in Muborak gas chemical complex. Prospects of implementing high-tech projects and issues of attracting Chinese investments in priority sectors of the economy of Uzbekistan were discussed at the meeting.
“Exploration and development of Mingbulok field” is a large-scale and long-term project. Within its framework, it is envisaged to put 4 exploratory drilling wells into operation and repair 4 available wells.
The project is included in the target list of the Investment program of the Republic of Uzbekistan for 2017, currently the main contractor –“Xibu Duolling Engineering” company has completed the preparation of the drilling site and shift camp. This year, it is planned to absorb 15 million dollars of investments, attracted from the financial and commercial institutions of China to repair the administrative building of the deposit, commissioning an exploration-drilling rig M15 and implementing other activities.
Recently, an exploration well M15 was launchedin the field. Drilling operations at the well will be conducted at great depths – up to 6 thousand meters at anomalous pressure – 1200 atmospheres in conditions of complex geological structure of reservoirs, which requires the use of the most advanced engineering solutions. As a result of this project, it is planned to produce 200 thousand tons of liquid hydrocarbon per year worth more than 255 million dollars, designed for 25 years.
More than 130 workplaces have been created with introduction of M15 exploration well.
The President of our country noted that this enterprise would play an important role in further development of the economy. Conducted a conversation with builders and Chinese specialists.
Information was provided on the results of geological exploration in Fergana valley, which allowed identifying reserves of many types of natural resources. In the future, modern enterprises will be created for their development.
Presentation of the project of construction of hydroelectric power stations in Namangan region was held.
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On the Program of measures for further development of hydropower for 2017-2021” of May 2, 2017 in Namangan region, it is planned to build small hydroelectric power stations with a total capacity of 38,5 megawatts with an average annual power generation of 150,8 million kilowatt-hours. In particular, construction of a cascade of small hydropower plants on Great Fergana Canal is planned on the territory of Uchkurgan district.
The President of our country noted that waterpower is a great opportunity given to us by nature. It is beneficial for its renewability, ecological purity and accessibility. He also noted that, based on the experience of China, small hydro power plants will be built in all regions of our country in the future, most of the electricity demand will be provided through hydropower.
Particular attention was paid to construction of water treatment facilities, expansion of the scale of drinking water supply for the population. The need for a systematic approach to the solution of these problemswas noted. Responsible officials were given relevant instructions.