Namangan – ko‘plab buyuk allomalarga qanot bo‘lgan zamin. Bu ko‘hna yurtda Maxdumi A’zam Kosoniy, Boborahim Mashrab, Fazliy, Nodim Namangoniy, Muhammadsharif So‘fizoda singari shoir va ma’rifatparvarlar tug‘ilib ijod qilgan.
Shavkat Mirziyoyev 2016-yil 2-noyabr kuni Namangan viloyati saylovchilari bilan uchrashuvda Ishoqxon Ibrat haqida alohida to‘xtalib, u kishiga atab zamonaviy bog‘ yaratish, yodgorlik majmuasi va “Ibrat maktabi”ni tashkil qilish tashabbusini bayon etgan edi.
XIX asrda To‘raqo‘rg‘on zaminida tug‘ilib o‘sgan Ibrat domla arab, fors, rus, hind, urdu, ingliz, fransuz tillarini yaxshi bilgan, dedi Prezidentimiz. Dunyoning ko‘plab mamlakatlarida bo‘lib, Sharq va Yevropa ilm-fani, madaniyati va san’ati bilan yaqindan tanishgan, yurtimizga ilg‘or madaniyat va texnika yangiliklarini olib kirishga intilgan.
Ibrat domla o‘lkamizdagi ilk matbaachilardan biri sifatida, 1908-yil Orenburg shahridan litografik mashina sotib olib, uni Orenburgdan Qo‘qongacha poyezdda, Qo‘qondan To‘raqo‘rg‘onga tuyalarga ortib, katta mashaqqatlar bilan olib kelgan va o‘z hovlisida “Ishoqiya bosmaxonasi”ni tashkil qilgan. Bu ma’rifatparvar inson ko‘plab ilmiy, pedagogik hamda badiiy asarlar yaratgan, o‘z qishlog‘ida yangi maktab va kutubxona ochgan, aholi uchun zamonaviy bog‘ barpo qilgan, hozirgacha g‘oyat noyob hisoblanadigan olti tilli lug‘at yaratib, o‘z bosmaxonasida chop ettirgan. Uning “Farg‘ona tarixi” degan mashhur asari mamlakatimiz tarixiga oid nodir manbalardan biridir.
Prezidentimiz taklifi jamoatchilik tomonidan keng qo‘llab-quvvatlanib, To‘raqo‘rg‘onda Ishoqxon Ibratga bag‘ishlangan so‘lim bog‘, yodgorlik majmuasi va “Ibrat maktabi” tashkil etilmoqda.
Bog‘ odamlarning mazmunli hordiq chiqarishiga qulaylik yaratish bilan ma’naviy olamini ham boyitadi. Bu yerda ma’rifatparvar bobomizning haykali o‘rnatiladi. Muzey Ishoqxon Ibratning hayoti, serqirra faoliyati bilan tanishtiradi. “Ibrat maktabi”da yoshlar xorijiy tillarni o‘rganadi. Bularning barchasi yaxlit kompleks sifatida allomaning xalqimiz uchun qilgan buyuk xizmatlarini qadrlash, merosini o‘qib-o‘rganish va targ‘ib qilishda muhim o‘rin tutadi.
Ulug‘ ajdodimiz Ibrat taxallusini o‘ziga bejiz tanlamagan, dedi Prezidentimiz. Uning Vatan va yurt taraqqiyoti yo‘lidagi fidokorona hayoti nafaqat o‘z davrida, balki bugungi kunda ham barchamiz uchun haqiqiy ibrat namunasi bo‘lib qolmoqda.
Davlatimiz rahbari mazkur kompleksni mazmun jihatidan takomillashtirish, til o‘rgatish bo‘yicha maxsus maktabni Namangan davlat universiteti qoshida tashkil etish, bu yerda Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti hamda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti bilan hamkorlikda xorijiy tillarni ixtisoslashtirilgan tarzda o‘rgatish zarurligini ta’kidladi. O‘qituvchi va o‘quvchilarga zarur sharoitlar yaratish, majmua atrofini obodonlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Gap yoshlar tarbiyasi haqida borar ekan, bu borada shoshmaslik, yoshlar va ota-onalarning talab-istaklaridan kelib chiqib, har tomonlama puxta o‘ylab ish tutish kerak, dedi Prezidentimiz.
Shavkat Mirziyoyev tumandagi Namangan ko‘chasida xalq ichiga kirib, odamlar bilan muloqot qildi. Aholi Prezidentimiz tashrifidan xursandligini, amalga oshirilayotgan o‘zgarish va yangiliklar uchun minnatdorlik izhor etdi.

Шавкат Мирзиёев: "В воспитании молодежи спешка недопустима"
В Намангане родились и выросли многие великие ученые и мыслители. Здесь жили такие поэты и просветители, как Махдуми Аъзам Косоний, Боборахим Машраб, Фазли, Нодим Намангани, Мухаммадшариф Суфизода и другие.
Шавкат Мирзиёев на состоявшейся 2 июня 2016 года встрече с избирателями Наманганской области затронул жизнь и деятельность Исхокхона Ибрата и предложил создать в честь него современный парк, мемориальный комплекс и школу Ибрата.
Просветитель Исхокхон Ибрат родился в ХIX веке в Туракургане, знал такие языки, как арабский, русский, персидский, английский, французский, хинди и урду, сказал Президент нашей страны. Побывал во множестве стран мира, обладал обширными познаниями о науке, культуре и искусстве Востока и Европы, привез в нашу страну передовые технические новшества своего времени.
Ибрат был одним из первых в нашей стране типографов, в 1908 году приобрел в Оренбурге литографическую машину, доставил ее на поезде в Коканд, затем на верблюдах в Туракурган и открыл в своем доме типографию "Исхокия". Просветитель был автором множества научных, педагогических и художественных произведений, открыл в своем селе школу и библиотеку, создал парк современного типа для отдыха населения, разработал и издал в собственной типографии шестиязычный словарь, считающийся уникальным и сегодня. Его известный труд "История Ферганы" является одним из важных источников об истории нашей страны.
Предложение главы нашего государства было широко поддержано общественностью, в Туракургане создаются тенистый сад, мемориальный комплекс и школа Исхокхона Ибрата.
Сад наряду с созданием удобств для отдыха населения послужит повышению духовности людей. Здесь будет воздвигнут памятник просветителю. Музей будет знакомить посетителей с жизнью и многогранным творчеством Исхокхона Ибрата. В школе Ибрата молодежь будет изучать иностранные языки. Все эти объекты, объединенные в едином комплекс, будут играть важную роль в пропаганде великих заслуг просветителя, изучении его наследия.
Наш великий предок не зря взял себе псевдоним "Ибрат", сказал Президент нашей страны. Его жизнь, посвященная развитию Родины и процветанию страны, служила и служит выдающимся примером для всех нас.
Глава нашего государства отметил необходимость усовершенствовать данный комплекс содержательно, организовать языковую школу при Наманганском государственном университете, наладить в ней специализированное преподавание иностранных языков совместно с Ташкентским государственным университетом узбекского языка и литературы имени Алишера Навоий и Узбекским государственным университетом мировых языков. Даны поручения по созданию необходимых условий для преподавателей и учащихся, благоустройству территории, примыкающей к комплексу.
Говоря о воспитании молодежи, Президент нашей страны отметил, что в этом вопросе спешка недопустима, необходимо принимать всесторонне продуманные решения с учетом пожеланий и запросов молодежи и родителей.
Шавкат Мирзиёев на улице Наманган Туракургана встретился с людьми, вел диалог с ними. Жители выразили радость от посещения Президента и признательность за осуществляемые преобразования и реформы.