Sudlar «adolat qo‘rg‘oni»ga aylanishi lozim
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida ishlab chiqilgan 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq mamlakatimiz sud-huquq sohasida tub islohotlar amalga oshirilmoqda. Asosiy maqsad – fuqarolarning odil sudlovga erishish darajasini oshirish, sud hokimiyatining chinakam mustaqilligini ta’minlash, inson huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilish kafolatlarini kuchaytirishdan iborat.
Prezidentimiz rahbarligida shu yil 13-iyun kuni sud organlari tizimida odil sudlovni ta’minlash borasidagi ishlarning ahvoli, muammolar va istiqboldagi vazifalarga bag‘ishlab o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida sohada o‘z yechimini topmagan kamchilik va muammolar atroflicha tahlil qilinib, muhim amaliy xulosalar chiqarildi.
Bu jihatlar 6-iyul kuni poytaxtimizdagi «Turkiston» saroyida mamlakatimiz sudyalarining O‘zbekiston xalqiga murojaatini qabul qilishga bag‘ishlab o‘tkazilgan yig‘ilishda ham o‘z ifodasini topdi. Tadbirda Sudyalar oliy kengashi a’zolari, Oliy sud sudyalari, hududlardagi sudlar raislari, sudyalari va xodimlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi raisining, viloyatlar va Toshkent shahri hokimlarining o‘rinbosarlari – xotin-qizlar qo‘mitasi raislari, “Nuroniy” jamg‘armasi, “Mahalla” fondi va O‘zbekiston yoshlar ittifoqining respublika boshqaruvi va hududiy rahbarlari, poytaxtimiz va Toshkent viloyatidagi mahalla fuqarolar yig‘inlari raislari, Toshkent davlat yuridik universiteti talabalari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston sud tizimi faxriylarini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash jamoatchilik markazi raisi U.Mingboyev, O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi raisi K.Komilov, Sudyalar oliy kengashi raisi M.Usmonov va boshqalar Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahbarligida odil sudlov sohasidagi zamonaviy talablar va xalqaro standartlarni hisobga olgan holda mamlakatimiz sud tizimini takomillashtirish va maqbullashtirish borasida tarixiy o‘zgarishlar amalga oshirilayotganidan ko‘zlangan maqsad – jamiyatimizda adolat, haqiqat va qonun ustuvorligini to‘la ta’minlash, xalqimizni hayotdan rozi qilishga erishish ekanini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 21-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasi sud tizimi tuzilmasini tubdan takomillashtirish va faoliyati samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni mazkur sohadagi davlat siyosatini sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tardi. Mazkur farmonga muvofiq fuqarolik, jinoiy, ma’muriy va iqtisodiy sud ish yurituvi sohasida sud hokimiyatining yagona oliy organi – O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi tashkil etildi. Sudlarning jinoyat ishlarini qo‘shimcha tergovga qaytarishdek odil sudlovning mazmun-mohiyatiga mutlaqo to‘g‘ri kelmaydigan amaliyotiga chek qo‘yildi.
Sudyalikka nomzodlarni tanlash va lavozimga tayinlash tartibi tubdan takomillashtirilib, sudyalar hamjamiyatining yangi organi – Sudyalar oliy kengashi ta’sis etildi. Sudlar tizimining amaldagi tuzilmasi va shtat birligi qayta ko‘rib chiqilib, sudyalarning xizmat vazifalarini oqilona taqsimlash imkonini beradigan darajada, hozirgi zamon talablarini inobatga olgan holda takomillashtirildi va maqbullashtirildi.
Keyingi paytda Prezidentimizning Xalq qabulxonalari va Virtual qabulxonasiga bo‘layotgan murojaatlarning sezilarli qismi aynan sud idoralari va sudyalar faoliyati bilan bog‘liq ekani bu yo‘nalishda ko‘plab muammolar mavjudligidan dalolat beradi. Bu borada Oliy sudga kuniga o‘rtacha 250 dan ortiq murojaat kelib tushmoqda. Tadbirda ushbu murojaatlarni hal etishda viloyat, tuman sudlari sustkashlikka yo‘l qo‘yayotgani, ayrim tuman sudlari murojaatlarni hatto ochib ko‘rmayotgani qattiq tanqid qilindi. Viloyat sudlari raislari haftada kamida uch kun tumanlarga, joylarga chiqib, sudlarning ish yurituvini o‘rganishi shart ekani, bunday o‘rganishlar har bir sudlarda o‘tkazilishi ta’kidlandi.
– Hozirgi shiddatli davr talabi va mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoyasini ta’minlash uchun ko‘proq xalq bilan yuzma-yuz va ochiq muloqot qilishimizni taqozo etmoqda, – deydi jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent shahar sudining raisi Baxtiyor Islomov. – Prezidentimiz bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvdan so‘ng bir muncha ishlar qilinganiga qaramay, hali to‘laqonli odil sudlovga erishganmiz, deb aytolmaymiz, buni fuqarolarimiz ham his qilib turibdi. Bugungi yig‘ilishda faoliyatimizni yana bir bor tanqidiy tahlil qilganimiz sudning tom ma’noda “Adolat qo‘rg‘oni”ga aylanishi yo‘lidagi muhim qadamlardan biri bo‘ldi. Sudda ishlarni sudyalik burchimiz buyurganidek beg‘araz, xolis va adolatli holda ko‘ramiz, eng asosiysi – qabul qilgan har bir qarorimiz qonuniy, asosli, odillik va insonparvarlik tamoyillariga tayangan bo‘lishi uchun barcha mas’uliyatni o‘z zimmamizga olamiz.
Tadbirda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev shu yil 13-iyunda o‘tkazgan videoselektor yig‘ilishida mamlakatimiz sud tizimidagi mavjud nuqsonlar va ularning yechimini muhokama qilib, bu borada aniq vazifalarni belgilab bergani sud tizimida ishlayotgan har bir rahbar va xodimdan soha rivojiga tanqidiy yondashishni taqozo etishi, adolat va qonun ustuvorligi sudyalar ishida biron bir narsa bilan o‘lchab bo‘lmaydigan eng muhim mezon ekani ta’kidlandi. Mazkur ustuvor vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida har bir hududda o‘tkazilgan sudlar faoliyatining tanqidiy muhokamasi, bu boradagi xulosalar, sud tizimida mavjud bo‘lgan nuqsonlarni to‘liq bartaraf etish yuzasidan belgilangan aniq reja va dasturlar hamda ularni amalga oshirish mexanizmlari haqida Oliy sud va Sudyalar oliy kengashi raislarining axboroti, viloyat sudlari raislarining hisobotlari eshitildi. Sohadagi mavjud ahvol, muammolar sabablari va ularning yechimi tanqidiy tahlil qilindi.
Bu borada Oliy sud rayosatining shu yil 24-iyundagi qarori bilan tasdiqlangan kompleks chora-tadbirlar rejasi amaliyotga joriy etilmoqda. Mazkur qaror bilan sud tizimida zudlik bilan amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ustuvor vazifalar bo‘yicha «yo‘l xaritasi» tasdiqlandi. Uning ijrosiga mas’ul bo‘lgan Oliy sud ishchi guruhlari tuzildi. Mazkur dasturlarning ijrosi qat’iy nazoratga olindi.
Sudlarda uzoq muddatlardan buyon yakuniy yechimini topmay kelayotgan ishlar ro‘yxati tuzildi, ularni hal qilish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar belgilandi. Sudlarda ishlarning kamida 30 foizini sayyor sud majlislarida ko‘rib chiqilishini ta’minlash maqsadida Oliy sud rayosatining “Sayyor sud majlislarini o‘tkazish bo‘yicha uslubiy tavsiyalarni tasdiqlash to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi, uslubiy tavsiyalar va sayyor sud majlislari o‘tkazilishi maqsadga muvofiq bo‘lgan ishlar ro‘yxati tasdiqlanib, barcha sudlarga yuborildi.
Oliy sud va viloyat sudlari tomonidan quyi sudlar ish yurituvidagi murakkab toifadagi jinoyat, fuqarolik, iqtisodiy va ma’muriy ishlarni olib birinchi instansiyada ko‘rib chiqish amaliyoti joriy etildi. Iqtisodiy sudlar samarali qo‘llab kelayotgan ishlarni videokonferensaloqa tizimi orqali ko‘rib chiqish amaliyoti fuqarolik va jinoyat ishlari bo‘yicha sudlar hamda ma’muriy sudlarga ham tatbiq etilmoqda.
Sohadagi eng dolzarb masala – fuqarolarning sudma-sud sarson-sargardon yurishining oldini olish, bu boradagi muammolarni bartaraf etishdan iborat. 2016-yilda Oliy sudda ko‘rib chiqilgan 446 fuqarolik ishining 390 tasi (87 foizi) yana qayta ko‘rib chiqish uchun quyi bosqichlarga yuborilgan. Atigi 13 foizi bo‘yicha Oliy sudda yakuniy qaror qabul qilingan. Joriy yil iyun oyining o‘zida Oliy sudda 24 fuqarolik ishiga yakuniy nuqta qo‘yildi, jinoyat ishlari bo‘yicha kiritilgan protestlarni ko‘rish natijasida, harakatlarida jinoyat tarkibi bo‘lmagani uchun 7 shaxs oqlandi, 4 nafari jazodan ozod etildi, 2 nafariga nisbatan jinoyat ishi tugatildi, 17 shaxsga nisbatan tayinlangan jazo muddatlari kamaytirildi.
Yig‘ilishda bu borada avvalambor yangi tarkibdagi Oliy sud qat’iyat ko‘rsatishi lozimligi ta’kidlandi. Qonuniy va adolatli qaror hech qachon bekor bo‘lmasligi qayd etildi. Davlatimiz rahbari ta’kidlaganidek, bugungi kunda xalqimiz kutayotgan adolatli qarorlar qabul qilishga har tomonlama qodir, irodasi mustahkam, yuksak kasb va ma’naviy fazilatlarga ega bo‘lgan sud xodimlari tarkibini shakllantirish eng muhim vazifa bo‘lib qolmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev sud organlari xodimlari bilan bo‘lgan uchrashuvda hayotimizda qonun va adolat ustuvorligini ta’minlash, odil sudlovni ro‘yobga chiqarishda to‘siq bo‘layotgan muammolarni, sohada yo‘l qo‘yilgan xato va kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha belgilab bergan aniq topshiriq va vazifalarni mamlakatimizning sudyalar hamjamiyati atroflicha muhokama qildi. O‘rganish natijasida O‘zbekiston sudyalari nomidan butun xalqimizga murojaat qilishga qaror qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudining raisi K.Komilov mamlakatimiz sudyalarining O‘zbekiston xalqiga murojaatini o‘qib eshittirdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi sudyalarining O‘zbekiston xalqiga murojaati har bir sudya ish faoliyati mobaynida og‘ishmasdan amal qiladigan qat’iy mezon bo‘lib qolishi ta’kidlandi. Ushbu Murojaatnoma yurtimizdagi har bir sud binosiga kirishda, ko‘zga yaqqol ko‘rinadigan joyda o‘rnatiladi. Shu yerning o‘zida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti devonining Fuqarolar huquqlarini himoya qilish, jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlashni nazorat qilish va muvofiqlashtirish xizmati tomonidan muhrlangan qutilar o‘rnatiladi.
Sud binosiga kirayotgan har bir yurtdoshimiz Murojaatnoma bilan yaqindan tanishib, adolatli sud qanday bo‘lishi kerakligi haqida aniq tushuncha va tasavvurga ega bo‘ladi. Binodan chiqayotganda har bir fuqaro sudyalarning faoliyatiga, ularning Murojaatnomada zimmasiga olgan majburiyat va mas’uliyatni qanday bajarayotganiga munosabat bildirish va o‘z munosabatini yozma ravishda qutilarda qoldirishi uchun imkoniyat yaratiladi.
Qutilar har oyda bir marta O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti devonining Fuqarolar huquqlarini himoya qilish, jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlashni nazorat qilish va muvofiqlashtirish xizmati va Sudyalar oliy kengashi vakillari ishtirokida ochiladi hamda fuqarolarning fikr-mulohazalari har tomonlama o‘rganiladi. Joylarda har bir sudyaning ishiga ana shu tahlil asosida baho beriladi.

Суды должны стать "обителью справедливости"
В соответствии с разработанной под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в судебно-правовой системе нашей страны осуществляются коренные реформы. Их главная цель – обеспечить беспрепятственный доступ граждан к правосудию, подлинную независимость судебной власти, усилить гарантии надежной защиты прав и свобод человека.
На состоявшемся 13 июня текущего года под председательством Президента нашей страны видеоселекторном совещании, посвященном состоянию дел в сфере обеспечения правосудия, проблемам и задачам на перспективу, были всесторонне проанализированы ожидающие своего решения недостатки и сделаны важные практические выводы.
Эти особенности нашли свое воплощение на состоявшемся во дворце "Туркистон" в Ташкенте совещании, посвященном принятию Обращения судей нашей страны к народу Узбекистана. В мероприятии приняли участие члены Высшего судейского совета, судьи Верховного суда, председатели, судьи и работники судов на местах, заместители председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента – председатели комитетов женщин, руководители республиканского правления и региональных отделений фондов "Нуроний" и "Махалла", Союза молодежи Узбекистана, председатели сходов граждан махаллей столицы и Ташкентской области, студенты Ташкентского государственного юридического университета.
Председатель Общественного центра социальной поддержки ветеранов судебной системы Узбекистана У.Мингбоев, председатель Верховного суда Республики Узбекистан К.Комилов, председатель Высшего судейского совета М.Усмонов и другие отметили, что осуществляемые под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева исторические преобразования по совершенствованию и оптимизации судебной системы страны с учетом современных требований и международных стандартов в сфере правосудия нацелены на полное обеспечение верховенства справедливости и законности в нашем обществе, достижение народом удовлетворенности жизнью.
Указ главы нашего государства "О мерах по коренному совершенствованию структуры и повышению эффективности деятельности судебной системы Республики Узбекистан" от 21 февраля текущего года поднял государственную политику в этой сфере на качественно новый этап. В соответствии с этим указом сформирован единый высший орган судебной власти в сфере гражданского, уголовного, административного и экономического судопроизводства – Верховный суд Узбекистана, упразднена не соответствующая сущности отправления правосудия практика направления судами уголовных дел на дополнительное расследование.
Коренным образом усовершенствован порядок подбора кандидатов и назначения на должности судей, образован новый орган судейского сообщества – Высший судейский совет. Пересмотрены действующая структура и штатная численность работников судебной системы, они усовершенствованы и оптимизированы с учетом современных требований и рационального распределения служебных задач судей.
То, что в последнее время значительная часть обращений, поступающих от граждан в Народные приемные и Виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан, касается деятельности судов и судей, свидетельствует о наличии множества проблем в данном направлении. В день в Верховный суд поступает в среднем более 250 обращений. На мероприятии жесткой критике подвергнуты факты безразличия к работе с обращениями в областных и районных судах, случаи, когда некоторые районные суды не удосуживаются даже ознакомиться с содержанием обращений. Отмечалось, что председатели областных судов должны в течение не менее 3 дней в неделю выезжать в районы и изучать на местах состояние судопроизводства, такие изучения будут проведены в каждом суде.
– Нынешнее скоротечное время и осуществляемые в нашей стране реформы требуют вести открытый диалог с народом, чтобы обеспечить надежную защиту прав и свобод граждан, – говорит председатель Ташкентского городского суда по уголовным делам Бахтиёр Исломов. – Несмотря на проделанную работу после встречи с Президентом нашей страны, нельзя сказать, что мы достигли полного правосудия, это чувствуют и наши граждане. На сегодняшнем собрании мы еще раз критически проанализировали нашу деятельность, что стало важным шагом к превращению суда в истинную "Обитель справедливости". Будем осуществлять правосудие честно и добросовестно, как велят нам долг судьи и наша совесть, самое главное, берем на себя ответственность за то, чтобы каждое принятое нами решение было законным, обоснованным, соответствовало принципам справедливости и гуманизма.
На мероприятии отмечалось, что Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев на состоявшемся 13 июня текущего года видеоселекторном совещании указал на серьезные проблемы и недостатки в судебной системе и обозначил конкретные задачи по их устранению, выполнение которых требует от каждого руководителя и работника сферы критически подходить к своему делу, руководствоваться приоритетом справедливости и законности. На совещании заслушана информация председателей Верховного суда и Высшего судейского совета, отчеты председателей областных судов о прошедших в каждом регионе критических обсуждениях, сделанных выводах, разработанных конкретных планах и программах по полному устранению имеющихся в судебной системе недостатков и механизмах их реализации. Критически проанализированы состояние дел в сфере, причины возникновения проблем и пути их решения.
Реализуется план комплексных мер, утвержденный постановлением Президиума Верховного суда от 24 июня текущего года. Этим решением утверждена "дорожная карта" по незамедлительному решению приоритетных задач в судебной системе. Образованы рабочие группы Верховного суда по реализации "дорожной карты". Ее исполнение взято под строгий контроль.
Составлен список дел, по которым на протяжении долгого времени не выносится окончательное решение, определены конкретные меры по устранению таких случаев. Принято постановление Президиума Верховного суда "Об утверждении методических рекомендаций по проведению выездных судебных заседаний", утверждены и направлены всем судам методические рекомендации и перечень дел, рассмотрение которых целесообразно проводить на выездных судебных заседаниях.
Внедрена практика рассмотрения Верховным судом и областными судами в первой инстанции уголовных, гражданских, экономических и административных дел сложной категории, подведомственных нижестоящим судам. Эффективно применяемая экономическими судами практика рассмотрения дел через видеоконференцсвязь внедряется и в судах по гражданским и уголовным делам, административных судах.
Одним из самых актуальных вопросов в сфере является устранение случаев волокиты и бюрократии. В 2016 году из рассмотренных Верховным судом 446 гражданских дел 390 (87 процентов) направлены на пересмотр нижестоящим судам. Всего по 13 процентам дел Верховным судом принято окончательное решение. В июне текущего года Верховный суд вынес окончательное решение по 24 гражданским делам, в результате рассмотрения протестов, внесенных по уголовным делам, оправдано 7 лиц, в действиях которых не обнаружено состава преступления, 4 лица освобождены от наказания, возбуждены уголовные дела в отношении 2 лиц, сокращены сроки отбывания наказания 17 лиц.
На совещании отмечалось, что решительность в этом деле прежде всего должен продемонстрировать новый состав Верховного суда. Подчеркнуто, что только законно и справедливо принятое решение никогда не будет отменено. Как отметил глава нашего государства, сегодня важнейшей задачей является формирование судейского корпуса, обладающего сильной волей, высокими профессиональными и моральными качествами, способного принимать всесторонне продуманные справедливые решения.
Поставленные Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым на встрече с работниками судебных органов задачи по решительному устранению проблем, препятствующих отправлению правосудия, допущенных ошибок и серьезных недостатков в этой сфере были всесторонне обсуждены судейским сообществом страны. По результатам принято решение принять Обращение судей Республики Узбекистан к нашему народу.
Председатель Верховного суда Республики Узбекистан К.Комилов зачитал Обращение судей нашей страны к народу Узбекистана.
Обращение судей Республики Узбекистан к народу Узбекистана станет неукоснительным руководством к действию для каждого судьи. Обращение будет вывешено в каждом здании суда на самом видном месте. Здесь же будет установлена урна, запечатанная Службой по защите прав граждан, контролю и координации работы с обращениями физических и юридических лиц Аппарата Президента Республики Узбекистан.
Каждый гражданин, заходя в здание суда и ознакомившись с Обращением судей, будет знать о том, каким должен быть справедливый суд. А при выходе из здания суда граждане будут иметь возможность выразить свое отношение к деятельности судей, в том числе к тому, насколько судьи выполняют взятые на себя в Обращении обязательства, а также оставить свое мнение в письменном виде, опустив его в урну.
Собранные таким образом мнения граждан ежемесячно будут изучаться Службой по защите прав граждан, контролю и координации работы с обращениями физических и юридических лиц Аппарата Президента Республики Узбекистан совместно с Высшим судейским советом и по результатам изучения мнения граждан будет даваться оценка работе каждого судьи.