Atrof-muhit monitoringi va baholash bo`yicha Ishchi guruhning 19-sessiyasida hamda ekologik statistik ko`rsatkichlar bo`yicha qo`shma Ishchi guruhining 13-sessiyasida ishtirok etish to`g`risida
2017-07-04 | Jamiyat
2017 yilning 27-30 iyun kunlari Jeneva shahrida (Shveytsariya) BMTning Yevropa iqtisodiy komissiyasi (EIK) tomonidan, YeIK hududidan atrof-muhit sohasining ekspertlari hamda statistika mutaxassislari, shuningdek Atrof-muhit bo`yicha Yevropa agentligi, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti, BMTning taraqqiyot dasturi, BMTning atrof-muhit bo`yicha tashkiloti, BMTning statistika bo`limi hamda Butunjahon sog`liqni saqlash tashkilotining atrof-muhit va salomatlik masalalari bo`yicha Yevropa markazi kabi xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirokida Atrof-muhit monitoringi va baholash bo`yicha Ishchi guruhning 19-sessiyasi hamda ekologik statistik ko`rsatkichlar bo`yicha qo`shma Ishchi guruhining 13-sessiyasi o`tkazildi.
Majlislar doirasida O`zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo`mitasining vakili-Qishloq xo`jaligi va ekologiya statistikasi boshqarmasi boshlig`i D.Shermatov ishtirok etdi.
Majlislarda YeIKning ekologik statistik ma`lumotlar va ko`rsatkichlar to`plamining sifati masalalarini ko`rib chiqish bo`yicha kelgusidagi amaliy tadbirlar muhokama etildi, shuningdek atrof-muhit monitoringi va ekologik hisobotlar bo`yicha amaldagi va kelgusidagi faoliyatiga qo`shimcha tarzda YeIKning mavjud ekologik ko`rsatkichlar to`plamidan foydalanishni kengaytirish masalalari ko`rib chiqildi. Bundan tashqari, Barqaror Rivojlanish Maqsadlarini amalga oshirish maqsadida statistik imkoniyatlarni mustahkamlash bo`yicha davlatlarning ehtiyojlari va atrof-muhit statistikasini takomillashtirish yuzasidan amalga oshirilgan ishlarga oid masalalar ko`rib chiqildi.

Об участии на 19-ой сессии Рабочей группы по мониторингу и оценке окружающей среды и 13-ой сессии Совместной целевой группы по экологической статистике и показателям.
2017-07-04 | Общество
27-30 июня 2017г. в Женеве (Швейцария) была проведена 19-ая сессия Рабочей группы по мониторингу и оценке окружающей среды и 13-ая сессия Совместной целевой группы по экологической статистике и показателям, организованная Европейской экономической комиссией (ЕЭК) ООН, с участием экспертов в области окружающей среды и специалистов по статистике из региона ЕЭК, а также представителей таких международных организаций, как Европейское агентство по окружающей среде, ОЭСР, ПРООН, Программа Организации Объединенных Наций по окружающей среде (ЮНЕП), Статистический отдел ООН и Европейский центр по вопросам окружающей среды и здоровья ВОЗ.
В работе заседаний принял участие представитель Госкомстата Республики Узбекистан  Д.Шерматов-начальник Управления статистики сельского хозяйства и экологии.
В рамках заседаний были обсуждены дальнейшие практические шаги по рассмотрению вопросов качества набора экологических статистических данных и показателей ЕЭК ООН, а также рассмотрены вопросы расширения использования существующего набора экологических показателей ЕЭК в качестве дополнения текущей и будущей деятельности по мониторингу окружающей среды и экологической отчетности. Кроме того, были рассмотрены вопросы потребностей стран в укреплении статистического потенциала и предпринимаемые действия по совершенствованию статистики окружающей среды, в целях реализации ЦУР.