Gazni qayta ishlash va yetkazib berishning zamonaviy usullari
Poytaxtimizda «Gazni qayta ishlash va yetkazib berishning zamonaviy usullari» mavzuida ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tdi. «O‘zbekneftgaz» milliy xolding kompaniyasi tomonidan tashkil etilgan tadbirda mamlakatimiz neft qazib olish va qayta ishlash korxonalari xodimlari, xorijiy investorlar, olimlar, mutaxassislar, vazirlik va idoralar vakillari ishtirok etdi.
«O‘zLITIneftgaz» aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi raisi o‘rinbosari R.Shafiyev va boshqalar 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi milliy iqtisodiyotda tarkibiy o‘zgartirishlarni amalga oshirishni davom ettirish, neft-gaz sanoatini modernizatsiyalash va diversifikatsiyalash, eksportga yo‘naltirilgan yuqori qo‘shilgan qiymatli yarim tayyor va tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishda muhim dasturilamal bo‘layotganini ta’kidladi.
Mamlakatimiz gaz qazib chiqarish bo‘yicha dunyodagi yigirmata yetakchi davlatlar qatoriga kiradi. Turkmaniston-O‘zbekiston-Qozog‘iston-Xitoy gaz quvuri tabiiy gaz eksporti va tranzitida muhim rol o‘ynayotgan bo‘lsa, “Sho‘rtangazkimyo” majmuasi, Surg‘il koni negizida barpo etilgan Ustyurt gaz-kimyo majmuasi sifatli tovar gaz ishlab chiqarishni oshirish, gaz tarkibidan muhim komponentlar ajratib olinishini ko‘paytirish, ularning asosida yuqori rentabelli, eksportga mo‘ljallangan mahsulotlar ishlab chiqarilishini tashkil qilish imkonini bermoqda.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 28-sentabrdagi «2016-2020-yillarda uglevodorod xomashyosini chuqur qayta ishlash negizida eksportga yo‘naltirilgan tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishni ko‘paytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaroriga muvofiq, 2020-yilgacha tarmoqda 30 milliard 4 million dollarga teng 78 loyiha amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan. Bugungi kunda Buxoro viloyatida «O‘zbekneftgaz» milliy xolding kompaniyasi bilan Rossiyaning «Lukoyl» kompaniyasi hamkorligida Qandim gazni qayta ishlash majmuasi qurilish ishlari olib borilmoqda.
– O‘zbekiston tabiiy gaz qazib olish va qayta ishlash borasida ulkan salohiyatga ega, – deydi «Lukoyl O‘zbekiston Operayting Kompani» korxonasi bo‘lim boshlig‘i Artyom Ahmedov. – Mazkur anjuman sohadagi yutuqlar, an’ana va yo‘nalishlar bilan tanishish imkonini berdi. Shu bilan birga, neft-gaz sanoatini rivojlantirish hamda sohada xalqaro hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Современные методы переработки и транспортировки газа
В Ташкенте прошла научно-практическая конференция на тему "Современные методы переработки и транспортировки газа". В мероприятии, организованном Национальной холдинговой компанией «Узбекнефтегаз», приняли участие представители министерств и ведомств, работники отечественных предприятий по добыче и переработке газа, ученые и специалисты, иностранные инвесторы.
Председатель правления акционерного общества «УзЛИТИнефтгаз» Р.Шафиев и другие отметили, что Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах служит важным руководством к действию для продолжения структурных преобразований в национальной экономике, модернизации и диверсификации нефтегазовой промышленности, выпуска ориентированной на экспорт продукции с высокой добавленной стоимостью.
Узбекистан входит в двадцатку ведущих стран мира по добыче газа. Газопровод Туркменистан-Узбекистан-Казахстан-Китай играет важную роль в экспорте и транзите природного газа, а Шуртанский газохимический комплекс и возводимый на базе Сургильского месторождения Устюртский газохимический комплекс способствуют увеличению объемов производства товарного газа, а также организации на основе глубокой переработки газа производства высокорентабельной и экспортоориентированной продукции.
До 2020 года в отрасли в соответствии с постановлением главы нашего государства Шавката Мирзиёева "О мерах по увеличению производства готовой экспортоориентированной продукции на основе глубокой переработки углеводородного сырья на 2016-2020 годы" от 28 сентября 2016 года намечено реализовать 78 проектов на 30 миллиардов 4 миллиона долларов. В настоящее время в Бухарской области в сотрудничестве Национальной холдинговой компании "Узбекнефтегаз" и российской компании "Лукойл" осуществляется строительство Кандымского газоперерабатывающего комплекса.
– Узбекистан обладает огромным потенциалом в сфере добычи и переработки газа, – говорит начальник отдела предприятия «Лукойл Узбекистан Оперейтинг Компани» Артём Ахмедов. – Данная конференция позволила ознакомиться с успехами и тенденциями в отрасли, способствовала дальнейшему укреплению международного сотрудничества в нефтегазовой промышленности.
На мероприятии состоялся обмен мнениями и заслушаны доклады об инвестиционном потенциале нефтегазовой промышленности Узбекистана, осуществляемых в отрасли реформах, достигаемых успехах и перспективных возможностях, совместных проектах, реализуемых при международном сотрудничестве, вопросах повышения энергоэффективности.