Tadbirkorlar yarim soatda davlat ro‘yxatidan o‘tmoqda
Shu yilning 1-aprelidan boshlab tadbirkorlik subyektlarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish va hisobga qo‘yish yagona interaktiv davlat xizmatlari portali – my.gov.uzga integratsiyalashgan onlayn tizim orqali amalga oshirilmoqda. Natijada shu paytga qadar bu jarayon ikki ish kunini tashkil etgan bo‘lsa, hozirgi paytda yarim soat kifoya qilmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 28-oktabrdagi «Tadbirkorlik subyektlarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish va hisobga qo‘yish tizimini takomillashtirish to‘g‘risida»gi qaroriga muvofiq yo‘lga qo‘yilgan yangi avtomatlashtirilgan tizimdan shu kungacha 1 ming 644 yakka tartibdagi tadbirkor, 1 ming 506 yuridik shaxs davlat ro‘yxatidan o‘tgan.
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligida hududlarda qulay ishbilarmonlik muhitini yaratish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarga bag‘ishlab o‘tkazilgan anjumanda qayd etilganidek, 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida amalga oshirishga oid Davlat dasturi mamlakatimizda tadbirkorlik rivojini yangi bosqichga ko‘tarishda muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
Joriy yilning o‘tgan davrida ishbilarmonlik muhitini tubdan yaxshilash, tadbirkorlik subyektlari faoliyati uchun maksimal darajada qulay shart-sharoitlarni yaratishga qaratilgan O‘zbekiston Respublikasining uchta qonuni, Prezidentimizning 30 ga yaqin farmon va qarorlari, Vazirlar Mahkamasining 25 qarori qabul qilindi.
Davlatimiz rahbarining shu yil 31-yanvardagi «Kichik va xususiy tadbirkorlikni mikrokreditlash tizimini yanada kengaytirish va soddalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi va 17-martdagi «Tadbirkorlik subyektlari va keng aholi qatlamiga mikrokreditlar ajratish tizimini yanada soddalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarorlariga muvofiq, mikrokreditlash uchun qamrab olinadigan shaxslar orasida ustuvor kontingentlar hisoblangan o‘rta-maxsus, kasb-hunar va oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilari, muddatli harbiy xizmatdan qaytgan shaxslar, mehnat organlarida ro‘yxatga olingan band bo‘lmagan fuqarolar, oilaviy va xususiy tadbirkorlik bilan shug‘ullanayotgan aholi, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari tavsiyanomalari bo‘yicha ishga joylashishga ehtiyojmand odamlar eng kam ish haqining 200 barobarigacha miqdorda mikrokreditlar olish huquqiga ega bo‘ldi.
Yangi ro‘yxatdan o‘tgan yuridik shaxs tashkil etmagan tadbirkorlik subyektlari va keng aholi qatlamiga mikrokreditlar ajratish mexanizmi soddalashtirildi. Kreditlar fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari kafilligi asosida berilishi ko‘zda tutildi, imtiyozli kredit berish maxsus jamg‘armasi hisobidan olis va borish qiyin bo‘lgan, mehnat resurslari ortiqcha bo‘lgan hududlar aholisi uchun eng kam ish haqining 20 barobaridan 100 barobarigacha miqdorda kreditlash belgilandi.
Tadbirkorga 16 turdagi ruxsatnomani bitta joydan olish imkonini berayotgan davlat xizmatlarini ko‘rsatuvchi «yagona darcha» markazlarida joriy yil so‘ngiga qadar yana 18 turdagi xizmatni joriy etish ko‘zda tutilmoqda. 2018-yil 1-yanvardan boshlab «yagona darcha» markazlari orqali taqdim etiladigan litsenziya va ruxsatnomalarni qog‘oz shaklidagi maxsus blankalarda majburiy rasmiylashtirish talabi bekor qilinadi.
Prezidentimizning shu yil 19-iyundagi «Biznesning qonuniy manfaatlari davlat tomonidan muhofaza qilinishi va tadbirkorlik faoliyatini yanada rivojlantirish tizimini tubdan takomillashtirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi farmoni bilan O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi tizimi tubdan qayta isloh etilishi belgilandi.
Endilikda Palata tomonidan me’yoriy-huquqiy hujjatlar loyihalarining tadbirkorlik faoliyatiga ta’siri o‘rganilib, xulosa beriladi. Bu esa qabul qilinayotgan me’yoriy-huquqiy hujjatlarda biznes manfaatlarining inobatga olinishiga xizmat qiladi.

Предприниматели проходят государственную регистрацию за полчаса
Начиная с 1 апреля текущего года государственная регистрация и постановка на учет субъектов предпринимательства осуществляется через Единый портал интерактивных государственных услуг – интегрированную в my.gov.uz онлайн-систему. В результате, если до настоящего времени этот процесс занимал два рабочих дня, то теперь достаточно всего получаса.
К настоящему времени через новую автоматизированную систему, налаженную в соответствии с Постановлением Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О совершенствовании системы государственной регистрации и постановки на учет субъектов предпринимательства" от 28 октября 2016 года, государственную регистрацию прошли 1644 индивидуальных предпринимателя и 1506 юридических лиц.
Как отмечалось на прошедшей в Министерстве экономики Республики Узбекистан конференции, посвященной работе, проводимой в регионах по созданию благоприятного делового климата, Государственная программа по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в Год диалога с народом и интересов человека служит важным руководством к действию в поднятии на новый уровень развития предпринимательства в нашей стране.
За прошедший период этого года были приняты три закона Республики Узбекистан, около 30 указов и постановлений Президента страны, 25 постановлений Кабинета Министров, направленных на коренное улучшение делового климата, создание максимально благоприятных условий для деятельности субъектов предпринимательства.
В соответствии с постановлениями Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему расширению и упрощению системы микрокредитования малого и частного предпринимательства" от 31 января этого года и "О мерах по дальнейшему упрощению системы микрокредитования субъектов предпринимательства и широких слоев населения" от 17 марта текущего года приоритетные контингенты лиц для охвата микрокредитования – выпускники средних специальных, профессиональных и высших образовательных учреждений, физические лица, вернувшиеся со срочной военной службы, незанятые граждане, зарегистрированные в органах по труду, население, занимающееся семейным и частным предпринимательством, а также другие лица, нуждающиеся в трудоустройстве, по ходатайству органов самоуправления граждан, вправе получать микрокредиты на сумму до 200-кратного размера минимальной заработной платы.
Упрощен механизм выделения микрокредитов вновь зарегистрированным индивидуальным предпринимателям и субъектам семейного предпринимательства без образования юридического лица. Подразумевается выдача кредитов на основании поручительства органов самоуправления граждан, определено, что коммерческими банками кредиты выделяются за счет средств Фонда льготного кредитования на сумму от 20-кратного до 100-кратного минимального размера заработной платы населению отдаленных и труднодоступных районов, а также районов с избыточными трудовыми ресурсами.
В центрах "Одно окно" по предоставлению государственных услуг, которые создали возможность для предпринимателей получать 16 видов разрешений в одном месте, к концу текущего года планируется внедрить еще 18 видов услуг. С 1 января 2018 года будет отменен порядок обязательного оформления предоставляемых через центры "одно окно" лицензий и разрешений в специальных бумажных бланках.
В Указе Президента нашей страны "О мерах по коренному совершенствованию системы государственной защиты законных интересов бизнеса и дальнейшего развития предпринимательской деятельности" от 19 июня этого года определено коренное реформирование структуры Торгово-промышленной палаты.
Как отмечается в Указе, ТПП определяется уполномоченным органом, осуществляющим выдачу заключений по проектам нормативно-правовых актов на предмет оценки их воздействия на предпринимательскую деятельность. Это будет способствовать принятию во внимание интересов бизнеса в принимаемых нормативно-правовых актах.