2017-06-30 | Jamiyat
Termizda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan barpo etilgan “Amudaryo” bolalar sog‘lomlashtirish oromgohining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar kasaba uyushmalari tashkilotlari birlashmalari rahbarlari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, faxriylar, oromgohda ta’tilni maroqli o‘tkazayotgan o‘quvchilar, ota-onalar ishtirok etdi.
O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashi raisi o‘rinbosari B.Mahmadaliyev va boshqalar Prezidentimiz rahnamoligida yoshlarning jismonan sog‘lom, ma’nan yetuk va yuksak intellektual salohiyatli insonlar bo‘lib ulg‘ayishi uchun zamonaviy sharoit va imkoniyatlar yaratilayotganini alohida ta’kidladi.
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida amalga oshirishga oid Davlat dasturi doirasida O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashi tomonidan Termiz shahrining bahavo joyida, daryo sohilida bunyod etilgan “Amudaryo” bolalar sog‘lomlashtirish oromgohida yosh avlodning yozgi ta’tilni mazmunli va maroqli o‘tkazishi uchun barcha sharoit yaratilgan.
Olti gektardan ziyod maydonni egallagan oromgoh qurilishiga 34 milliard so‘m mablag‘ sarflandi. 200 o‘rinli oromgohda bolalarning jismoniy chiniqishi, bilimi va intellektual salohiyatini oshirishi uchun suzish havzasi, futbol, basketbol, tennis va boshqa sport maydonchalari, axborot-resurs markazi, yozgi amfiteatr, rangli favvoralar bunyod etildi. Madaniy va ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarga mo‘ljallangan tantanalar maydoni, turli to‘garaklarning mashg‘ulot xonalari zamonaviy jihozlandi. Ertak qahramonlari haykalchalari o‘rnatilib, gulzorlar barpo etildi.
– Yoshim 66 da, bu yerni yoshligimdan yaxshi bilaman, – deydi termizlik Mavluda Jo‘rayeva. – Tashlandiq, qamishzor edi. Qisqa vaqtda shunday obod va xushmanzara maskanga aylanibdi. Baraka topishsin. To‘rtinchi sinfda o‘qiydigan nevaram Yoqubjon bugun tengqurlari safiga qo‘shildi. Farzandlarimiz uchun yaratilayotgan bunday sharoitlar uchun davlatimizdan minnatdormiz.
Joriy yilgi mavsumda oromgohda mingdan ortiq bola yozgi ta’tilni o‘tkazishi rejalashtirilgan. Hozir bu yerda 200 o‘quvchi hordiq chiqarib, xorijiy tillar va komputer bo‘yicha bilimlarini oshirmoqda. “Yosh kitobxonlar”, “Tasviriy san’at”, “Mohir qo‘llar”, “Xoreografiya”, “Jismoniy tarbiya va sport” kabi o‘nga yaqin to‘garak, 2 mingdan ziyod kitob fondiga ega kutubxona bolajonlar ixtiyorida.
Ayni paytda oromgoh atrofida keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlari davom ettirilmoqda. Ikki qavatli baxshilar maktabida pardozlash ishlari amalga oshirilayotir. 17 gektar maydonda bolalar va kattalar uchun sport-sog‘lomlashtirish majmuasi, turli xizmat ko‘rsatish shoxobchalari qurilmoqda.
Oromgohning ochilish marosimi “O‘zbekiston – baxtiyor bolalar mamlakati” mavzusidagi madaniy-ma’rifiy tadbir hamda “Kasaba uyushmalari – bolalarga” aksiyasiga ulanib ketdi. Tadbirda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar va ularning mazmun-mohiyati, samaralari, navqiron avlodga ko‘rsatilayotgan ulkan e’tibor va g‘amxo‘rliklarning ahamiyati bolalarga xos sahna ko‘rinishlari orqali ifoda etildi. Oromgohda hordiq chiqarayotgan o‘quvchilar va san’atkorlar ijrosida Vatan, mustaqillik, tinchlik, ona va baxtiyor bolalikni madh etuvchi kuy-qo‘shiqlar yangradi.

В Термезе открылся новый детский оздоровительный лагерь
В Термезе состоялось открытие построенного по инициативе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева детского оздоровительного лагеря “Амударё”.
В мероприятии приняли участие руководители Совета федерации профсоюзов Узбекистана, объединений организаций профсоюзов Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, представители государственных и общественных организаций, ветераны, дети, отдыхающие в лагере, и их родители.
Заместитель председателя Совета федерации профсоюзов Узбекистана Б.Махмадалиев и другие особо отметили, что под руководством Президента нашей страны создаются современные условия и возможности для физического, духовного и интеллектуального развития наших детей, их становления совершенными личностями.
В рамках Государственной программы по реализации в Год диалога с народом и интересов человека Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах Советом федерации профсоюзов Узбекистана на территории города Термеза на берегу реки построен детский оздоровительный лагерь “Амударё”, в котором созданы все условия для интересного и содержательного отдыха детей.
На строительство лагеря, раскинувшегося на площади более шести гектаров, израсходовано 34 миллиарда сумов. Лагерь рассчитан на 200 мест, в нем созданы все условия для физической закалки, интеллектуального развития детей, имеются бассейн, футбольная, баскетбольная, теннисная спортивные площадки, информационно-ресурсный центр, летний амфитеатр, световые фонтаны. Соответственно оснащены площадка для культурных и духовно-просветительских мероприятий, кабинеты для различных кружков. Установлены фигурки сказочных героев, разбиты цветники.
– Мне уже 66 лет, эти места хорошо знаю с детства, – говорит жительница Термеза Мавлуда Жураева. – Это была покрытая камышами, заброшенная территория. За короткое время ее превратили в живописное и благоустроенное место. Здесь со своими сверстниками отдыхает и мой внук Якубжон. Мы благодарны нашему государству за создаваемые условия для наших детей.
В этом сезоне в лагере запланирован отдых более тысячи детей. В настоящее время здесь отдыхают 200 ребят, которые одновременно повышают свои знания по иностранным языкам и владению компьютером. В распоряжении детей около десяти кружков – "Юные читатели", "Изобразительное искусство", "Умелые руки", "Хореография", "Физическая культура и спорт", библиотека с двумя тысячами книг.
В настоящее время на территории вокруг лагеря продолжается масштабная работа по благоустройству. Проводится отделка двухэтажной школы бахши. На площади в 17 гектаров ведется строительство спортивно-оздоровительного комплекса для детей и взрослых, различных пунктов обслуживания.
Церемония открытия лагеря была продолжена культурно-просветительским мероприятием "Узбекистан – страна счастливых детей" и акцией "Профсоюзы – детям". На мероприятии соответствующими сценками детям были показаны реализуемые реформы и их значение, результаты внимания, уделяемого молодому поколению. В исполнении учащихся и артистов прозвучали песни, посвященные Родине, независимости, миру, матерям и детям.